Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

25. marca 2020

Šľachetný čin: Infikovaný taliansky kňaz daroval svoj pľúcny respirátor mladšiemu pacientovi. Neskôr zomrelPandémia Covid-19 prináša aj neuveriteľné príbehy ľudskosti a vzájomnej obety. Hlavným hrdinom jedného takého je aj taliansky kňaz nakazený koronavírusom, ktorý daroval svoj pľúcny respirátor mladšiemu pacientovi. Duchovný neskôr zomrel.Zdieľať
Šľachetný čin: Infikovaný taliansky kňaz daroval svoj pľúcny respirátor mladšiemu pacientovi. Neskôr zomrel

Dojímavá situácia sa odohrala už pred niekoľkými dňami, no do talianskych a svetových médií sa dostala až včera. Píše o nej napríklad portál Araberara či britské verejnoprávne médium BBC.

Farár bol novinármi identifikovaný ako 72-ročný Giuseppe Berardelli z mesta Casnigo v severnom Taliansku. Na prístroj sa mu poskladali miestni farníci.

Keď sa však dopočul, že v jeho blízkosti trpí rovnakou diagnózou aj neznámy mladší muž s väčšou šancou na prežitie, respirátor určený sebe odmietol a podaroval mu ho, čím zrejme pacientovi zachránil život.

Samotný kňaz trpel vážnymi zdravotnými komplikáciami, ako mnoho starších pacientov nakazených koronavírusom. Zomrel 15. marca v nemocnici Lovere v Bergame.

Podľa správ niektorých lokálnych médií obyvatelia Casniga tlieskali z balkónov a okien počas toho, ako bola truhla s jeho telesnými pozostatkami nesená na skromný pohreb.

„Otec Giuseppe Berardelli zomrel ako kňaz,“ povedal jeden zo zdravotných pracovníkov v domove dôchodcov, kde duchovný žil. Tým, čo farár urobil, je vraj hlboko dojatý.

Jeho príbeh pritom nie je jediný. „Aj Katolícka cirkev prežíva v dôsledku koronavírusu bolesť. V Taliansku už zomreli desiatky katolíckych kňazov. Mnohí z nich sa nakazili, pretože druhým ľuďom chceli byť nablízku v ich núdzi,“ pripomenula včera Konferencia biskupov Slovenska.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Írsky MMA šampión Conor McGregor venoval nemocniciam vo svojej krajine milión eur
<< predchádzajúci článok
Princ Charles sa nakazil koronavírusom, choroba má u neho zatiaľ mierny priebeh

Šľachetný čin: Infikovaný taliansky kňaz daroval svoj pľúcny respirátor mladšiemu pacientovi. Neskôr zomrel - diskusné fórum čitateľov