26. apríla 2008

Slafkovský zdolal Martikána

O najväčšie prekvapenie na sobotných úvodných pretekoch 24. ročníka Medzinárodných liptovských slalomov vo vodnom slalome v Areáli Ondrej Cibáka v Liptovskom Mikuláši sa postaral ...

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 26. apríla (WEBNOVINY) - O najväčšie prekvapenie na sobotných úvodných pretekoch 24. ročníka Medzinárodných liptovských slalomov vo vodnom slalome v Areáli Ondrej Cibáka v Liptovskom Mikuláši sa postaral Alexander Slafkovský, ktorý v kategórii C1 zdolal šesťnásobného majstra sveta a trojnásobného olympijského medailistu Michala Martikána. "Samozrejme, že ma to teší. Pre mňa to boli prvé nominačné preteky do reprezentačného družstva, pre Michala iba tréning, ale rivalita na každých pretekoch je veľká. Najmä prvá jazda mi perfektne vyšla, v druhej jazde som sa snažil neurobiť žiadnu veľkú chybu. Bolo to na istotu, ale na víťazstvo mi to stačilo. Prvý krok do kvalifikácie mi vyšiel, pridá mi to na psychickej pohode," povedal v cieli Alexander Slafkovský. "Samozrejme, že to beriem ako svoju prehru, na druhej strane musím povedať, že som sa na tieto preteky nejako špeciálne nepripravoval. Zameriavam sa na tréningoch na zlepšenie techniky. Mrzí ma však to, že som spravil niektoré chyby, ktorých som sa mohol vyvarovať," vysvetľoval Michal Martikán. V súťaži kajakárok triumfovala Jana Dukátová. Jej súperka v boji o účasť na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu Elena Kaliská obsadila až tretie miesto. "Pre mňa to bol dobrý tréning na budúcotýždňovú druhú časť olympijskej kvalifikácie. Som spokojná. Prvá jazda bola veľmi dobrá iba s drobnými chybičkami, v druhej prišli dve väčšie, ale nakoniec ma to o prvenstvo neobralo. Neberiem toto prvenstvo ako niečo výnimočné, to hlavné príde až o týždeň v Čunove, kde sa bude hrať o Peking," skomentovala svoje víťazstvo majsterka sveta z roku 2006 Jana Dukátová. "Trať bola mimoriadne ťažká. Nevyhla som sa niektorým chybám, ale pocitovo to nebolo najhoršie. Trochu cítim únavu po tréningu, ale ladím formu na budúci týždeň do Čunova. Prehrala som s Janou, ale psychický tlak zatiaľ nepociťujem. Je to šport, prehry k tomu patria. Môže ma to vyprovokovať k ešte lepším výsledkom," zakontrovala olympijská víťazka z Atén 2004 Elena Kaliská. Ju predstihla ešte aj Gabriela Stacherová, ktorá bojuje o reprezentačný dres pre sezónu 2006. V C2 potvrdili výbornú pripravenosť na sezónu minuloroční majstri Európy práve z Liptovského Mikuláša Ladislav a Peter Škantárovci. S takmer sedemsekundovým náskokom triumfovali pred poľskou dvojicou Pawel Sarna - Marcin Pochwala, bronz si vybojovali Rusi Michail Kuznecov s Dmitrijom Larionovom. Hneď za stupňom víťazov zostali slovenskí reprezentanti Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, za nimi na 5. mieste skončili Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom. V súťaži kajakárov sa očakával súboj dvoch Slovákov usilujúcich sa o účasť v Pekingu Petra Cibáka a Jána Šajbidora. Nakoniec sa tešil tretí - Poliak Grzegorz Polaczyk. Najlepším Slovákom bol na druhom mieste Marcel Potočný, Peter Cibák skončil tretí, Šajbidor pokazil druhé kolo a dopádloval až deviaty. V nedeľu sú na programe druhé preteky, celkoví víťazi v jednotlivých kategóriách vzídu zo súčtu bodov z oboch pretekov. Výsledky - sobota: C1: 1. Alexander Slafkovský 212,46 (0 trestných sekúnd), 2. Michal Martikán (obaja Dukla Liptovský Mikuláš) 214,76 (4), 3. Dawid Bartos (Poľ.) 220,99 (6), 4. Matej Beňuš 226,14 (6), 5. Karol Rozmuš 226,30 (4), ... 8 Juraj Minčík (všetci ŠKP Bratislava) 229,61 (8) K1 ženy: 1. Jana Dukátová (UK Bratislava) 231,15 (4 trestné sekundy), 2. Gabriela Stacherová (ŠKP Bratislava) 243,01 (2), 3. Elena Kaliská (Dukla Liptovský Mikuláš) 248,74 (6), 4. Dana Beňušová (ŠKP Bratislava) 252,25 (6), ... 9. Gabriela Zamišková (Dukla Liptovský Mikuláš) 266,04 (10) C2: 1. Ladislav a Peter Škantárovci (ŠKP Bratislava) 234,55 (2 trestné sekundy), 2. Pawel Sarna, Marcin Pochwala (Poľ.) 241,13 (6), 3. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) 244,36 (8), 4. Tomáš Kučera, Ján Bátik 245,76 (8), 5. Milan Kubáň s Mariánom Olejník (všetci Dukla Liptovský Mikuláš) 252,96 (8) K1 muži: 1. Grzegorz Polaczyk (Poľ.) 211,57 (4 trestné sekundy), 2. Marcel Potočný (UK Bratislava) 213,01 (6), 3. Peter Cibák (KTK Liptovský Mikuláš) 213,47 (4), 4. Tomáš Mráz (Dukla Liptovský Mikuláš) 213,93 (4), ... 7. Kamil Kaniščák (UK Bratislava) 217,84 (2), 8. Martin Halčin 220,69 (8), 9. Ján Šajbidor (obaja Dukla Liptovský Mikuláš) 221,32 (8). SITA