Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. októbra 2007

Slobodné fórum sa dnes pokúsi o nový štartNeparlamentné Slobodné fórum (SF) má dnes naplánovaný nový štart. "Chceme vybudovať novú stranu, ktorá by bola modernou alternatívou súčasných opozičných i koaličných strán," uviedla pre ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Neparlamentné Slobodné fórum (SF) má dnes naplánovaný nový štart. "Chceme vybudovať novú stranu, ktorá by bola modernou alternatívou súčasných opozičných i koaličných strán," uviedla pre agentúru SITA predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková. Podľa nej strana odštartuje aj s novými ľuďmi, a to nielen na centrálnej úrovni, ale aj v regiónoch. SF chce byť stredopravou stranou, ktorá dokáže spolupracovať so stranami od stredu doprava aj doľava.

Delegáti snemu v sobotu zvolia nové vedenie. Predsedníctvo odporučilo snemu zvoliť opätovne za predsedníčku Zuzanu Martinákovú. Nominácie na predsedu však môže na sneme podať ktorýkoľvek delegát. Novou tvárou v strane má byť novinárka Ľudmila Farkašovská. Predsedníctvo ju odporučilo zvoliť za podpredsedníčku strany. V súčasnosti pôsobí ako poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja, bratislavského mestského zastupiteľstva i miestneho zastupiteľstva v Petržalke. Do týchto funkcií bola zvolená ako nezávislý kandidát na kandidačnej listine koalície, v ktorej figurovalo aj SF. Podpredsedom po sneme by mal zostať aj bývalý poslanec NR SR Jozef Hurban. Okrem nich delegáti majú zvoliť ďalších štyroch podpredsedov.

Slobodné fórum založil 13. januára 2004 so skupinou ďalších poslancov SDKÚ Ivan Šimko po sporoch s Mikulášom Dzurindom, ktoré vyústili do odvolania Šimka z funkcie ministra obrany v druhej Dzurindovej vláde. Ustanovujúci snem Slobodného fóra sa konal 27. marca 2004. Jeho prvou predsedníčkou, a dosiaľ aj jedinou, sa stala Zuzana Martináková. Prvé voľby, na ktorých sa SF zúčastnilo, boli voľby do Európskeho parlamentu v roku 2004. SF v nich získalo 3,25 percenta hlasov. V parlamentných voľbách v roku 2006 podporilo SF 3,47 percenta voličov. Odvtedy SF pôsobí ako neparlamentná politická strana.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Iniciatíva má zlepšiť život ľudí s reumatoidnou artritídou
<< predchádzajúci článok
Slovensko je pripravené na vstup do schengenu

Slobodné fórum sa dnes pokúsi o nový štart - diskusné fórum čitateľov