Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

10. augusta 2006

Slony si uvedomujú smrť a nie je im ľahostajnáTím pozostávajúci z amerických a britských vedcov potvrdil, že aj slony sú schopné sociálnych prejavov typických pre človeka. Problematikou sa zaoberali etológovia sústredení v Keni. Vedci ...Zdieľať

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) - Tím pozostávajúci z amerických a britských vedcov potvrdil, že aj slony sú schopné sociálnych prejavov typických pre človeka. Problematikou sa zaoberali etológovia sústredení v Keni. Vedci sledovali sloniu samicu ako sa zo všetkých síl snaží postaviť na nohy umierajúcu vodkyňu stáda. Po viacerých márnych pokusoch o záchranu stará samica skonala. Smútiaca slonica ostala pri jej mŕtvom tele ešte niekoľko hodín. Mŕtvu slonicu potom ešte prišli navštíviť niektorí ďalší jedinci a to nie iba rodinní príslušníci. Rozlúčiť sa s ňou prišli aj slony z ostatných skupín obývajúcich teritórium. Zvieratá ju ovoniavali, dotýkali sa jej chobotom aj chodidlami.

Keďže len máloktoré zvieratá registrujú smrť a vnímajú ju, ako skutočnú stratu, vedci vysoko hodnotia sociálne prejavy slonov. Okrem ľudí a slonov si smrť podľa nich uvedomujú len delfíny a šimpanzy.
SITA,AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Desmod je na prvom mieste v hranosti
<< predchádzajúci článok
Najlepšie oblečeným mužom planéty je Daniel Craig