19. novembra 2007

Slováci najúspešnejšou krajinou ME mužov v Trenčíne

Slovenskí reprezentanti v nohejbale vybojovali na 8. majstrovstvách Európy mužov, ktorých dejiskom bola od piatka do nedele (16. - 18. 11.) Mestská športová hala v Trenčíne, spolu štyri medaily ...

TRENČÍN 19. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí reprezentanti v nohejbale vybojovali na 8. majstrovstvách Európy mužov, ktorých dejiskom bola od piatka do nedele (16. - 18. 11.) Mestská športová hala v Trenčíne, spolu štyri medaily (bilancia: 3 - 1 - 0). Zverenci trénera Jaroslava Žigalu sa tak stali rovnako ako na troch predchádzajúcich vrcholných podujatiach (MS 2004 v českom Prostějove, ME 2005 i MS 2006 v rumunskom meste Oradea) opäť najúspešnejšou krajinou šampionátu a potvrdili svoje dominantné postavenie v tomto športe.

Tri tohtoročné najvzácnejšie kovy získalo Slovensko zásluhou Milana Ižola medzi jednotlivcami (vo finále zdolal Švajčiara Jeana-Phillippa Bergera 2:0 na sety), ďalej v tzv. disciplíne cross-double v zložení Patrik Perun, Ján Brutovský a Štefan Forrai ako aj v kategórii trojíc, kde sa v reprezentačnom drese SR predstavili Patrik Perun, Martin Perun, Ján Brutovský, Richard Makara a Ladislav Stupák (v oboch prípadoch víťazstvo nad Českom 2:0). Výnimočnú medailovú zbierku skompletizovali slovenskí nohejbalisti striebrom v kategórii dvojíc, keď tím v zložení Patrik Perun, Martin Perun a Richard Makara prehral v ďalšom finálovom dueli s tradičným rivalom z Česka 0:2 na sety. Za najlepšieho hráča ME 2007 vyhlásili Jána Brutovského. Hráč DPMK Košice prezval ocenenie aj z rúk splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport Dušana Galisa, pod ktorého záštitou sa ME v Trenčíne uskutočnili.

"Ťažko k tomu niečo povedať. Je to fantastický pocit byť znovu najúspešnejšou krajinou šampionátu. Slovensko na takomto fóre ešte nikdy neskončilo lepšie, nikdy nevybojovalo na jednom turnaji až tri zlaté medaily. O to je to krajšie, že sa tak stalo v domácom prostredí. Pred majstrovstvami Európy sme si stanovili cieľ získať aspoň jeden najvzácnejší kov a v zostávajúcich troch disciplínach skončiť do 3. miesta, chlapci si to poradie trochu obrátili. Určite ich za to nevyhreším, skôr naopak - trochu tento úspech oslávime. Pochváliť by som mal asi všetkých. Výborní boli bratia Perunovci, na smeči kraľoval Brutovský, ale prekvapil ma najmä Milan Ižol. Pri jeho premiérovom štarte v singloch a hneď zlato, to je paráda. Veď mal po svojom triumfe aj slzy v očiach, z jeho prvenstva mali v hľadisku radosť aj jeho mama a priateľka. Nečakal som triumf v cross-double, naopak na najcennejší kov sme mysleli v dvojiciach. Keby sme však vyhrali aj tie ´dvojky´, v Čechách by asi zrušili nohejbal," zhodnotil pre agentúru SITA reprezentačný kormidelník mužov SR Jaroslav Žigala. K jeho slovám sa pridal aj 22-ročný Milan Ižol: "Som plný dojmov z tohto šampionátu, mám nesmiernu radosť. V semifinále som sa obával Čecha Kopa, vážnejšie problémy som však s ním nemal. Tie nastali skôr v druhom sete finálového duelu, v ktorom som prehrával aj 2:6, ale napokon som získal zlatú medailu bez straty jediného setu. Švajčiar Berger bol však naozaj príjemným prekvapením šampionátu v Trenčíne." Spomenutý hráč DPMK Košice M. Ižol sa postaral o celkovo 4. prvenstvo slovenského nohejbalistu na ME v kategórii jednotlivcov a je iba druhým Slovákom v histórii, ktorému sa podarilo v singli vystúpiť na najvyšší stupeň (predtým trikrát Marián Žigala: Mönchengladbach 1995, Grenoble 1997, Szolnok 2001).

Súhrn výsledkov stretnutí o konečné umiestnenie na 8. ME mužov v nohejbale v Trenčíne (16. - 18. 11. 2007):

JEDNOTLIVCI:

semifinále: Milan Ižol (SR) - Pavel Kop (ČR) 2:0 (5, 4), Jean-Phillippe Berger (Švajč.) - Jimmy Libert (Fr.) 2:0 (9, 7)

zápas o 3. miesto: Pavel Kop (ČR) - Jimmy Libert (Fr.) 2:0 (7, 8)

finále: Milan Ižol (SR) - Jean-Phillippe Berger (Švajč.) 2:0 (5, 9)

Konečné poradie: 1. Ižol (SR), 2. Berger (Švajč.), 3. Kop (ČR), 4. Libert (Fr.), 5. Purice (Rum.), 6. Pál (Maď.), 7. Senta (Chorv.), 8. Menšikov (Ukr.), 9. Pfeifhofer (Tal.), 10. Öcal (Tur.)

DVOJICE:

semifinále: Slovensko - Rumunsko 2:0 (2, 6), Česko - Francúzsko 2:0 (6, 7)

zápas o 3. miesto: Rumunsko - Francúzsko 2:1 (-7, 5, 4)

finále: Česko - Slovensko 2:0 (8, 14)

Konečné poradie: 1. Česko (Petr Bubniak, Jakub Mrákava, Radek Pelikán), 2. Slovensko (Patrik Perun, Martin Perun, Richard Makara), 3. Rumunsko, 4. Francúzsko, 5. Švajčiarsko, 6. Maďarsko, 7. Chorvátsko, 8. Ukrajina, 9. Poľsko, 10. Turecko, 11. Taliansko

TROJICE:

semifinále: Slovensko - Rumunsko 2:0 (5, 9), Česko - Francúzsko 2:0 (6, 7)

zápas o 3. miesto: Rumunsko - Francúzsko 2:0 (7, 7)

finále: Slovensko - Česko 2:0 (11, 5)

Konečné poradie: 1. Slovensko (Patrik Perun, Martin Perun, Ján Brutovský, Richard Makara, Ladislav Stupák), 2. Česko, 3. Rumunsko, 4. Francúzsko, 5. Maďarsko, 6. Švajčiarsko, 7. Ukrajina, 8. Turecko, 9. Chorvátsko

CROSS-DOUBLE:

semifinále: Slovensko - Rumunsko 2:1 (7, -8, 8), Česko - Maďarsko 2:0 (4, 8)

zápas o 3. miesto: Maďarsko - Rumunsko 2:0 (9, 9)

finále: Slovensko - Česko 2:0 (5, 2)

Konečné poradie: 1. Slovensko (Patrik Perun, Ján Brutovský, Štefan Forrai), 2. Česko (Petr Bubniak, Jakub Mrákava, Radek Pelikán), 3. Maďarsko, 4. Rumunsko, 5. Francúzsko, 6. Chorvátsko, 7. Ukrajina, 8. Taliansko