11. februára 2007

Slováci neobhájili triumf na Škoda Cupe,trofej pre Švajčiarsko

Slovenskí hokejisti neobhájili na turnaji Škoda Cup vo švajčiarskom Bazileji svoje triumfy z rokov 2003 a 2004. Zverencom trénera Júliusa Šuplera nevyšiel záver tohtoročného turnaja, ...

BAZILEJ 11. februára (WEBNOVINY) - Slovenskí hokejisti neobhájili na turnaji Škoda Cup vo švajčiarskom Bazileji svoje triumfy z rokov 2003 a 2004. Zverencom trénera Júliusa Šuplera nevyšiel záver tohtoročného turnaja, keď najprv v sobotu po solídnom výkone podľahli domácim Švajčiarom 2:3 a v nedeľu rovnakým výsledkom, ale po samostatných nájazdoch po množstve nevyužitých šancí prehrali s Nemcami. Stretnutie, ktoré sa hralo pred takmer prázdnou St. Jakob-Arenou (iba 485 divákov), sa v riadnom hracom čase aj po predĺžení skončilo nerozhodne 2:2. Rozhodujúci nájazd premenil vo štvrtej sérii nemecký útočník Michael Wolf, ktorý bol v penaltovom rozstrele úspešný proti Šimonovičovi dokonca dvakrát. Slovenské góly v riadnom hracom čase strieľali Robert Petrovický a Radovan Somík, za Nemcov vyrovnávali Anton Bader a Alexander Barta.
Slováci zakončili turnaj v Bazileji so štyrmi bodmi na konte a obsadili druhé miesto.
V záverečnom stretnutí Škoda Cupu 2007 zdolala domáca reprezentácia výber Rakúska 3:1 a bez straty bodu sa stala víťazom turnaja. Ak chceli rakúski hokejisti ešte pomýšľať na prvenstvo, museli v nedeľu zdolať Švajčiarov. To sa však zverencom trénera Jima Boniho nepodarilo, keď ich jediný gól zaznamenal Setzinger. Rakúšania sa v závere rozhodli pre hru bez brankára, ale v nej inkasovali 9 sekúnd pred koncom tretí gól do prázdnej bránky z hokejky Della Rossu. Predchádzajúce dva švajčiarske góly zaznamenali Camichel a Di Pietro.

Škoda Cup 2007 - nedeľa:
Slovensko - Nemecko 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 21. Robert Petrovický (Čiernik, Babka), 42. Somík (M. Hlinka) - 24. Bader (Ancicka, Kreutzer), 54. A. Barta
Vylúčení: 9:11 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali. Mandioni - Arm, Fluri (všetci Švajč.), 485 divákov
Sled samostatných nájazdov: Wolf (Nem.) 0:1 (oklamal Šimonoviča blafákom), Hlinka (SR) 0:1 (Jonas vyrazil), A. Barta (Nem.) 0:1 (Šimonovič chytil), Melichárek (SR) 1:1 (strela nad lapačku), Kreutzer (Nem.) 1:2 (úspešný blafák), Skladaný (SR) 2:2 (strela po ľade k pravej žŕdke) - Bartovič (SR) 2:2 (Jonas chytil), Wolf (Nem.) 2:3 (prestrelil Šimonovičove betóny) - koniec
Slovensko: Šimonovič - Babka, Starosta, Milo, Vydarený, Homer, Švarný, Šterbák, Stehlík - Robert Petrovický, Rastislav Pavlikovský, Skladaný - Čiernik, M. Hlinka, Somík - Hudec, R. Školiak, Bartovič - Melichárek, Kukumberg, R. Tomas.
Nemecko: Jonas - Köttstorfer, Bakos, Renz, Ancicka, Petermann, Bader, Kink, Furchner - Kreutzer, A. Barta, Arendt - Tripp, B. Barta, Seidenberg - Wolf, Ullmann, Lewandowski - Gogulla, Fical, Polaczek.

Slováci začali proti Nemcom odhodlane rýchlo skórovať, strely Babku a Čiernika z úvodnej minúty kryl pozorný Jonas. V 7. min sa Nemcom naskytla pätnásťsekundová výhoda presilovej hry o dvoch mužov, ale Alexander Barta na dvakrát Šimonoviča neprestrelil. V druhej polovici prvej tretiny sa viac vylučovalo ako hralo. Od 12. do 20. min nebol ani raz na ľade plný počet hráčov a šance sa nerodili. V druhej tretine sa všetko podstatné udialo hneď v úvode. Najprv síce Pavlikovský nedotiahol do gólového konca akciu po chybe nemeckého zadáka Petermanna, ale v 21. min slovenský kapitán Petrovický predsa len otvoril skóre. Vylúčenie A. Bartu Slováci dlho nevedeli potrestať, ale sekundu po tom, ako naskočil na ľad, Petrovický z bezprostrednej blízkosti rozvlnil sieť za Jonasom - 1:0. Potom išli na trestnú lavicu v krátkom slede Školiak a Babka a Nemci nemali problém využiť presilovku o dvoch mužov. Úspešným strelcom od modrej bol v 24. min obranca Bader - 1:1. V 29. min sa šikovne natlačil pred Jonasa Bartovič, ale neprestrelil ho. Ďalší vývoj druhej tretiny opäť poznačili časté vylúčenia, z ktorých nedokázalo profitovať ani jedno z mužstiev. Záverečnú dvadsaťminútovku začali slovenskí hokejisti tlakom a už v 42. min sa im podarilo streliť druhý gól. Jeho autorom bol Somík, ktorý prekvapil Jonasa - 2:1. Vzápätí išiel na trestnú lavicu desiaty nemecký hráč Tripp, ale slovenské šance v presilovke sa opäť neujali. Na druhej strane tesne minul z nájazdu Seidenberg a nebezpečnú strelu Badera už pri plnom počte zlikvidoval Šimonovič. V 52. min mohol zvýšiť na 3:1 Čiernik, ale nedal. O dve minúty prišiel trest z hokejky A. Bartu, ktorý vystrelil od ľavého kruhu a Šimonovič zaregistroval puk až v bránke - 2:2. Napriek zvýšenému slovenskému úsiliu sa už do konca riadneho hracieho času na výsledku nič nezmenilo, a tak necelých päť stovák divákov videlo v St. Jakob-Arene prvé predĺženie na turnaji. Na oboch stranách sa počas nadstavenej päťminútovky hralo so štyrmi hráčmi v poli. Hra sa rýchlo prelievala zo strany na stranu, ale vytúžený gól nepadol. O všetkom napokon rozhodla lotéria samostatných nájazdov, v ktorých bol dvakrát úspešný Nemec Wolf, a to rozhodlo.
Hlasy:
Július Šupler (tréner SR): "Včerajší zápas so Švajčiarskom nás stál dosť síl. Nebolo to dnes zlé, ale nedostávali sme sa do vyložených príležitostí. Nemecká obrana bola kvalitne prehustená, navyše za stavu 2:1 sme urobili hrubú chybu, čo by sa nemalo stávať. V predĺžení to bolo vyrovnané a nájazdy, to je aj otázka šťastia. Samozrejme, aj majstrovstva. Dnes boli šťastnejší Nemci. Dvakrát ich strelcom skĺzol puk z hokejky a aj tak vyhrali."
Miroslav Šimonovič (brankár SR): "Druhý gól bol môj a nevyšli mi ani samostatné nájazdy. Ťažko sa mi hodnotí po takomto zápase. S takými súpermi, ako sú Nemci, by sme mali vyhrávať. Škoda zápasu so Švajčiarmi, tam sme hrali dobre, ale mali sme trošku smoly. Keď chceme zdolávať napríklad Švédov, tak musíme vyhrávať aj nad Švajčiarmi a Nemcami."
Rastislav Pavlikovský (útočník SR): "Mali sme dosť šancí, hrali sme veľa presiloviek, ale nevyužívali sme to. Škoda. Samostatné nájazdy - tam už je to kto z koho. Tie presilovky sme hrali dobre, ale až veľmi na krásu. Musíme sa z toho poučiť, prípravné turnaje sú na to, aby sme sa v nich zdokonaľovali. Najlepšie v Bazileji sme hrali asi so Švajčiarmi. Ani dnes sme nehrali zle, len to tam nepadalo."
Radovan Somík (útočník SR, strelec I. gólu): "Mužstvá ako Švajčiari a Nemci, pokiaľ im neodskočíte na jeden-dva góly, vedia byť veľmi nepríjemní. Urputne bránia a ťažko sa proti nim hrá. My sme dnes bojovali, veľmi sme chceli vyhrať, stroskotali sme ale na efektivite. Navyše Nemcom super zachytal brankár. Každý zápas v reprezentácii je veľká skúsenosť. Určite som rád, že som mohol odohrať tento turnaj."
Róbert Petrovický (útočník a kapitán SR): "Tri zápasy za tri dni, to je veľká porcia. Dnes nás asi trochu poznačil sobotňajší náročný duel so Švajčiarmi, ale aj tak sme mali vyhrať. Stačilo dať tretí gól, čo aj nejaký škaredý a bolo by po zápase. Treba viac strieľať, dotláčať puky. To sme celkom nezvládali."

Rakúsko - Švajčiarsko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Góly: 25. Setzinger (Koch, R. Lukas) - 5. Camichel (Lemm, Di Pietro), 41. Di Pietro (Camichel), 60. Della Rossa (Wirz)
Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Richard Schütz (Nem.) - Dumoulin, Wirth (obaja Švajč.), 2083 divákov

Konečná tabuľka:
1. Švajčiarsko 3 3 0 0 0 9:4 9
2. Slovensko 3 1 0 1 1 10:8 4
3. Rakúsko 3 1 0 0 2 9:13 3
4. Nemecko 3 0 1 0 2 8:11 2
(*za názvom tímu nasleduje počet odohratých zápasov, počet víťazstiev po 60 minútach (3 body), počet víťazstiev po predĺžení resp. sam. nájazdoch (2 body), počet prehier po predĺžení resp. sam. nájazdoch (1 bod) a počet prehier po 60 minútach)