19. novembra 2008

Slováci si v príprave poradili s Lichtenštajnskom

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v stredajšom medzištátnom priateľskom stretnutí na štadióne pod Dubňom v Žiline nad Lichtenštajnskom jednoznačne 4:0 (1:0). Vo svojom poslednom ...

ŽILINA 19. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v stredajšom medzištátnom priateľskom stretnutí na štadióne pod Dubňom v Žiline nad Lichtenštajnskom jednoznačne 4:0 (1:0). Vo svojom poslednom vystúpení v kalendárnom roku 2008 mali zverenci trénera Vladimíra Weissa od úvodu prevahu, ktorú však dokázali pretaviť do gólu až v 43. min, keď sa po akcii Jána Kozáka s Martinom Jakubkom zblízka presadil Marek Hamšík. Po zmene strán prekonal v 72. min hosťujúceho brankára Jehleho po druhý raz legionár z talianskeho SSC Neapol Hamšík, o ďalšie dve minúty sa presadil aj Vittek a v 90. min uzavrel skóre do prázdnej bránky Jež. Slováci skončili rok 2008 s bilanciou štyri víťazstvá, jedna remíza a päť prehier a s mierne aktívnym skóre 14:13. Favorizovaní Slováci sa mohli ujať vedenia už v 2. min. Po Kozákovom centri a Jakubkovom priťuknutí hruďou Hamšík z 10 metrov nepochopiteľne prestrelil hosťujúcu bránku. V 5. min pohrozili aj hostia, strelu Fricka z väčšej vzdialenosti Mucha bezpečne kryl. V nasledujúcich minútach ovplyvnilo dianie na trávniku mrazivé počasie. Kombinácie viazli na oboch stranách. Po štvrťhodine hry opäť Kozák centroval, ale Hamšíkovi volej nevyšiel podľa predstáv. O minútu zabojoval Zabavník, posunul loptu Obžerovi, ktorého dobre umiestnenú strelu Jehle vyrazil na roh. Najväčšiu šancu prvého polčasu nevyužili domáci v 26. min - po Šventovom priklepnutí mieril Borbély len do brvna hosťujúcej svätyne, následnú hlavičku Hamšíka po centri Pekaríka obrana Lichtenštajnska zblokovala na rohový kop. Štyri minúty pred odchodom do kabín potiahol loptu Švento, no jeho spätnú prihrávku Borbély nedokázal usmerniť medzi žrde. Slovákom sa však napokon ešte predsa len podarilo otvoriť skóre v prvom dejstve, keď v 43. min akciu Kozáka s Jakubkom zužitkoval na svoj štvrtý reprezentačný gól Marek Hamšík - 1:0. Po zmene strán pokračovali zverenci trénera Weissa v územnej prevahe. Sľubné náznaky šancí však dlho nevedeli dotiahnuť do úspešného konca. Naopak, na druhej strane mohli v 58. min z ničoho nič vyrovnať „kniežatá“, no po hlavičke Christena vykopával z bránkovej čiary debutant v najcennejšom drese Juraj Kucka. V 62. min zamestnal svojho gólmana stopér Lichtenštajnska Martin Stocklasa, ktorý si hlavou takmer vrazil loptu do vlastnej siete. O dve minúty neskôr sa predviedol aj striedajúci Jež. Svoj pokus zvnútra pokutového územia poslal len nad bránku. V 72. min Hološko vysunul Vitteka, ktorý obišiel brankára, naservíroval center na hlavu Hamšíka a legionár z talianskeho Neapola zaznamenal svoj druhý presný zásah v stretnutí - 2:0. O ďalšie dve minúty prelomil svoju streleckú smolu v reprezentačnom drese útočník Róbert Vittek, keď zblízka nasmeroval pod brvno výborný center kapitána Kozáka - 3:0. V závere nevyužili svoje príležitosti Hološko, Doležaj či Zabavník, no po nezištnej prihrávke od Vitteka pečatil víťazstvo SR v 90. min do prázdnej bránky Jež - 4:0. Výsledok: Slovensko - Lichtenštajnsko 4:0 (1:0) Góly: 43. a 72. Hamšík, 75. Vittek, 90. Jež, ŽK: 54. M. Čech - 68. R. Beck, 70. Frick, 84. Ritzberger, rozhodovali: Orechov - Šamych, Soboťuk (všetci Ukr.), 2010 divákov Zostavy: Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík (46. Hološko), Čišovský, Zabavník, M. Čech - Borbély - J. Kozák, Hamšík (74. Doležaj) - Obžera (53. Kucka), Švento (46. Jež) - Jakubko (67. Vittek) Lichtenštajnsko: Jehle (80. B. Büchel) - Ritzberger, Oehri, Martin Stocklasa, Michael Stocklasa - M. Büchel - Rohrer (46. Christen), Frick, Polverino (46. R. Büchel), Burgmeier (46. R. Beck) - Fischer (79. Vogt) SITA