11. októbra 2008

Slováci v kvalifikácii MS 2010 povinne zdolali San Maríno

Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 na Olympijskom štadióne v Serravalle nad domácim San Marínom 3:1 ...

SERRAVALLE 11. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 na Olympijskom štadióne v Serravalle nad domácim San Marínom 3:1 (2:1). Skóre duelu proti húževnatému súperovi otvoril v 32. min hlavičkou Šesták, druhý presný zásah zverencov trénera Vladimíra Weissa do siete jednoznačného outsidera nielen tohto zápasu, ale celej 3. kvalifikačnej skupiny, pridal o sedem minút neskôr Ján Kozák. Tesne pred odchodom do kabín znížil technickou strelou Andy Selva, po zmene strán však zvýraznil prevahu hostí ďalším gólom v 50. min striedajúci Karhan. Slováci, ktorí od 72. min dohrávali bez vylúčeného Kratochvíla, si v aktuálnom kvalifikačnom cykle pripísali v treťom stretnutí na svoje konto druhé víťazstvo, keď predtým zdolali v septembri doma Severné Írsko (2:1) a prehrali v Slovinsku (1:2). Najbližšie sa zverenci trénera Vladimíra Weissa predstavia v stredu 15. októbra na Tehelnom poli proti Poľsku (20.30 h). Výsledok: San Maríno - Slovensko 1:3 (1:2) Góly: 45. Selva - 32. Šesták, 39. J. Kozák, 50. Karhan, ŽK: 30. C. Valentini, 52. Berretti - 47. Kratochvíl, 86. P. Petráš, ČK: 72. Kratochvíl (Slovensko) po 2. ŽK, rozhodovali: Kever - Zeder, Luis Fernández (všetci Švajč.), 1000 divákov Zostavy: San Maríno: A. Simoncini - C. Valentini, Bacciocchi (46. Albani), Della Valle, D. Simoncini (83. M. Vitaioli), Mauro Marani - Berretti (71. G. Bonini), Vannucci, Michele Marani - Manuel Marani - Selva Slovensko: Kamenár - Krajčík, M. Petráš, Kratochvíl, M. Čech - Borbély (46. Karhan) – Šesták (84. P. Petráš), J. Kozák, Jendrišek - Vittek, Mintál (62. Jakubko) Slovákov priviedol na trávnik staronový kapitán Vittek, tréner Vladimír Weiss dal v základe príležitosť dvom úplným nováčikom - brankárovi Ľubošovi Kamenárovi a ofenzívnemu stredopoliarovi Erikovi Jendrišekovi. Druhý menovaný sa dostával do šance už v 3. min, no centrom nenašiel spoluhráča. V 8. min mal prvú vážnejšiu príležitosť Mintál, ktorý ani na dvakrát nedokázal otvoriť skóre - zachraňoval Della Valle. Po štvrťhodinke hry sa z ničoho-nič podarilo Selvovi prekonať Kamenára, ale rozhodcovia mu odmávali a predovšetkým odpískali postavenie mimo hry. Na dlhé minúty potom tempo hry upadlo a až od polovice prvého dejstva sa začala prejavovať prevaha favorizovaných hostí. V 26. min sa v dobrých pozíciách ocitli postupne Jendrišek, Mintál aj Vittek, no domáca obrana naďalej odolávala. To však už neplatilo v 32. min, keď Vittek naslepo našiel Šestáka, ktorý prehlavičkoval gólmana Simonciniho - 0:1. O ďalších sedem minút si útočník francúzskeho Lille Vittek pripísal ďalšiu gólovú asistenciu, keď hruďou sklepol vysokú loptu na Kozáka a stredopoliar Artmedie zaznamenal svoj premiérový presný zásah v seniorskej reprezentácii - 0:2. Tesne pred odchodom do kabín Krajčík zaváhal pri bránení Andyho Selvu a jeden z dvoch profesionálov v kádri trénera Mazzu technicky obstrelil Kamenára - 1:2. Po prestávke prišiel na už rozbitý trávnik Karhan, ktorý sa o päť minút za dôveru odvďačil gólom, keď Alda Simonciniho prekonal hlavou po rohovom kope Marka Čecha - 1:3. V 56. min neuspel vo vyloženej šanci hlavou Martin Petráš a o ďalšie tri minúty sa v “tutovke” nepresadil ani Šesták. Slováci predviedli peknú kombinačnú akciu aj v 66. min, na jej konci bol zblokovaný Vittekov volej. V 70. min “zahrmelo” aj na druhej strane, Manuel Marani však po rohu hlavičkoval tesne vedľa. Menší škrt do plánov slovenského kouča Weissa priniesla 72. min a v nej druhá žltá a následne červená karta pre stopéra Romana Kratochvíla. Na jeho post sa na pár minút posunul autor tretieho gólu Karhan, v závere prišiel na ihrisko obranca Peter Petráš. Reprezentantom SR sa napokon bez väčších problémov podarilo ustáť oslabenie a duel dotiahnuť bezpečne do víťazného konca. SITA