17. októbra 2013

Slovan Bratislava stratil sľubný dvojgólový náskok a prehral s Rigou

Na snímke vpravo prekonaný brankár Jaroslav Janus, vľavo Mário Bližňák (obaja Slovan) a uprostred strieľa gól Marcel Hossa (Riga) v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - Dinamo Riga vo štvrtok 17. októbra 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 17. októbra (TASR) -Hokejisti Slovana Bratislava prehrali vo štvrtkovom zápase KHL v Slovnaft Aréne s lotyšským tímom Dinamo Riga 3:4 a prerušili tak sériu štyroch domácich víťazstiev.

"Belasí" viedli na začiatku druhej tretiny 2:0, v 31. minúte 3:1, no nádejný stav neudržali. Hostia v druhej polovici stretnutia tromi gólmi otočili skóre a slávili triumf. Zverenci trénera Rostislava Čadu tak nevyhrali nad Dinamom Riga ani v treťom vzájomnom meraní síl v KHL.

Slovan zakončí šesťzápasovú sériu domácich zápasov v pondelok 21. októbra, keď v Slovnaft Aréne privíta CSKA Moskva.

Slovan Bratislava - Dinamo Riga 3:4 (1:0, 2:3, 0:1)

Góly: 13. Netík (Bartovič, J. Mikúš), 22. Miklík (Vondrka, Sersen), 31. Štajnoch (Miklík) - 24. Hossa (Wilson, Pavlovs), 35. Robinson (Wilson, Hossa), 39. Wilson (Hossa), 47. Robinson (Szczechura). Rozhodovali: Naumov, Sergejev - Misjur, Raming, vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: od 41. min Mihálik namiesto Kutláka, hostia od 41. min bez Niživijsa, 10.055 divákov.

Slovan Bratislava: Janus – Škoula, Kutlák, Sersen, Mojžíš, Štajnoch, Sigalet - Netík, J. Mikúš, Bartovič - Miklík, Ölvecký, Vondrka - Kukumberg, Bližňák, Hudáček - R. Mráz, Matoušek, Daňo

Dinamo Riga: Tellqvist – Ozolinš, Rekis, Robinson, Pujacs, Sotnieks, K. Redlihs – Pavlovs, Wilson, Hossa - Indrašis, Szczechura, Niživijs – Meija, Džerinš, Bukarts - Skvorcovs, Kuzmenkovs, Upitis

Priebeh zápasu
Na snímke vľavo brankár Jaroslav Janus (Slovan) a vpravo Arvids Rekis (Riga) v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - Dinamo Riga vo štvrtok 17. októbra 2013 v Bratislave. Foto: TASR
Zápasu prechádzala krátka ceremónia, keď si legenda slovenského hokeja a Slovana Bratislava Ján Starší oslavujúci jubilejných 80 rokov prevzal od domácich funkcionárov dres s číslom 80 a následne vhodil slávnostné buly. Po ňom sa začalo zostra, keď už v 50. sekunde sa ocitol v sľubnej pozícii Bukarts, ale šancou pohrdol. "Belasí" reagovali prečíslením 2 na 1, po ktorom Hudáček zblízka prestrelil bránku Dinama. V 10. minúte mohol otvoriť skóre J. Mikúš, no po pase Bartoviča nedokázal skrotiť letiaci puk. Ďalšia výborná prihrávka kapitána Slovana už znamenala vedenie domácich, v 13. minúte Bartovič predložil puk ako na podnose Netíkovi a český legionár strelil do odkrytej bránky svoj siedmy tohtosezónny gól. Rižania odpovedali mohutnou ofenzívou a Janus čelil jednej strele za druhou. V 15. minúte zlikvidoval pokus Kuzmenkovsa i bekhendovú dorážku Wilsona, tesne nad mieril Bukarts. Domáci v niektorých momentoch nevedeli, kam skôr skočiť, hráčov Dinama pustili viackrát do ideálnych pozícií v streleckom lichobežníku a nebezpečenstvo hasili až na poslednú chvíľu.

Na začiatku druhej tretiny však dokázali súpera prekvapiť, už v 22. minúte po skvelej akcii Vondrku doklepol puk do siete Miklík - 2:0. To hostí vyprovokovalo k väčšej aktivite a o necelé dve minúty znížili stav zásluhou Marcela Hossu, ktorý poslal puk medzi Janusovej betóny aj za prispenia domáceho Bližňáka. Hralo sa pomerne čisto, až v 29. minúte prišlo prvé vylúčenie, keď Daňa fauloval Rekis. Vzápätí si k nemu na trestnú lavicu sadol aj Džerinš a Slovan ponúknutú dvojnásobnú početnú výhodu využil, keď Štajnoch delovkou prestrelil Tellqvista. Na 2:3 z pohľadu hostí znížil takisto v presilovke Robinson, ktorý od modrej prepálil Janusa. Riga potom zavrela domácich v ich obrannom pásme, Slovan sa spoliehal na brejky. V 38. minúte sa v jednom ocitol Hudáček, ktorému oblúčikom poslal vzdušný pas Štajnoch, domáci útočník si položil Tellqvista, no puk za jeho betóny neprepasíroval. Prišiel tak trest - v 39. min Wilson pretlačil puk za Janusov chrbát a bolo vyrovnané.

Dinamu zachutilo a v tretej tretine sa dočkali aj štvrtého gólu. Janus v 47. minúte nevyhodil puk z obranného pásma, k strele sa dostal obranca Robinson a dokonal obrat - 3:4. Domáci sa potom vrhli do útočenia, peknú akciu predviedol Daňo, no skóre sa nemenilo. Domácim nepomohla k vyrovnaniu ani záverečná power play bez brankára.