13. októbra 2013

Slovan parádne otočil, Traktor porazil 6:5

Na snímke gólová radosť hokejistov Slovana zľava Michal Vondrka, Peter Ölvecký, strelec gólu Michal Sersen a Michel Miklík v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - Traktor Čeľabinsk v nedeľu 13. októbra 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Hokejisti Slovana Bratislava si pripísali prvé domáce víťazstvo v riadnom hracom čase v prebiehajúcej sezóne, keď v nedeľu zdolali finalistu minulého ročníka KHL Traktor Čeľabinsk v divokej prestrelke 6:5.

"Belasí" prehrávali na konci úvodnej tretiny už 0:3, v 29. minúte aj 1:4, no dvoma gólmi v presilovkách o dvoch hráčov dokázali v prostrednej časti znížiť na 3:4 a v 42. minúte vyrovnal skóre kapitán Slovana Milan Bartovič. V 49. minúte opäť naklonil misky váh na stranu hostí Alexander Guskov, no ani to nezlomilo domácich. V 54. minúte vyrovnal počas presilovky Michal Vondrka a 56 sekúnd pred treťou sirénou zariadil víťazstvo Slovana Tomáš Netík.

Zverenci trénera Rostislava Čadu odohrajú ďalší zápas v utorok o 19.00, keď v Slovnaft Aréne privítajú HC Lev Praha.

Slovan nezachytil úvod

Na snímke vľavo tréner Slovana Rostislav Čada a vpravo Marko Daňo v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - Traktor Čeľabinsk v nedeľu 13. októbra 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Slovan - ako už viackrát v tejto sezóne - nezachytil úvod stretnutia a už od 5. minúty prehrával. Kopřiva ešte dokázal zneškodniť pokus Kosticyna, no bieloruský reprezentant sa následne dostal k odrazenému puku, poslal ho nekrytému Duginovi a ten zakončoval prakticky do prázdnej bránky - 0:1. Domáci hráči mali v prvej tretine problém zachytiť pohyb a zastaviť kombinácie čiperných útočníkov Traktoru, naopak, slovanisti len s ťažkosťou prekonávali defenzívny val súpera a väčšina ich akcií sa končila už v strednom pásme. Aj v presilovkách, ak sa už domáci usadili v útočnej zóne, väčšinu striel zblokovali obetaví obrancovia Traktoru. Ojedinelú šancu Slovana nepremenil v 12. min Bartovič, keď po prihrávke J. Mikúša zblízka tesne minul súperovu bránku. Ako sa má využívať presilovka, ukázali hostia v 18. minúte, Bližňákov trest zrušil už po 13-tich sekundách Kosticyn. Slovanisti sa nestihli ani otriasť a o 29 sekúnd opäť inkasovali, na 3:0 pre hostí zvýšil Sajustov, ktorý využil prepadnutie domácej obrany a v samostatnom úniku nedal Kopřivovi šancu. Až potom sa dostali k slovu "belasí", na 1:3 znížil Sersen, ktorý trafil do ľavého horného rohu Garnettovej bránky.

Kopřivu vystriedal Janus

Na snímke vpravo brankár Slovana Miroslav Kopřiva, druhý sprava jeho spoluhráč Zdeněk Kutlák, vľavo Konstantin Panov, v popredí Stanislav Čistov (obaja Traktor) v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - Traktor Čeľabinsk v nedeľu 13. októbra 2013 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Tréner Čada reagoval na nepriaznivý vývoj premiešaním útočných formácií, v druhom dejstve sa takisto už v bránke Slovana neobjavil Kopřiva, ktorého nahradil Janus. Hostia ale naďalej dávali domácim lekciu z efektivity. V 28. minúte doklepol strelu Kondratieva za Janusov chrbát znovu Sajustov a bolo 1:4. Slovan sa dostal späť do zápasu vďaka nedisciplinovanosti hostí. V 29. minúte sa strhla na ľade šarvátka medzi Netíkom a Guskovom, z ktorej vyťažili domáci presilovku. K obrancovi Traktoru si vzápätí sadol na trestnú lavicu aj Katičev a dvojitú početnú výhodu Slovan využil zásluhou J. Mikúša. O chvíľu sa situácia zopakovala, keď putoval na lavicu hanby Kontiola a Štajnoch v presilovke od modrej čiary delovkou prepálil Garnetta - 3:4. Hala ožila a diváci si pýtali štvrtý gól v sieti hostí. Blízko k nemu boli Vondrka a J. Mikúš, o zakončenie ho ale pri nájazde obral Bondarev, ktorý mu zozadu sekol po hokejke, píšťalka rozhodcu však zostala nemá.

Fantastický obrat v poslednej tretine

Dráma gradovala v tretej dvadsaťminútovke. V 42. minúte Slovnaft Aréna explodovala po štvrtý raz, keď po prihrávke J. Mikúša zavesil do ľavého horného rohu Bartovič a začínalo sa odznova. Diváci boli potom svedkami otvoreného hokeja, v ktorom sa oba tímy snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Janus sa "chytil" pri šanci Čistova, pri strele Sajustova ho zachránila ľavá žŕdka. V 49. minúte už ale ani on nestačil na nahodenie Guskova, ktoré prešlo cez klbko hráčov do siete - 4:5. V 52. minúte mohol zvýšiť náskok Traktoru Dugin, ale minul odkrytú bránku Slovana, na druhej strane Netík a Bartovič v páde neprekonali zblízka Garnetta. Nervózny záver okorenila šarvátka medzi Bartovičom a Katičevom, ktorá rezultovala v päťminútovú presilovkou "belasých". Tí ju po minúte využili, keď Vondrka spoza bránky zasunul puk za chrbát Garnetta - 5:5. Vo zvyšnom priebehu početnej výhody Čadovi zverenci zatlačili súpera pred jeho bránku, no nedokázali puk pretlačiť do siete. Naviac, v oslabení vyrazil dopredu Kontiola a Janus musel dvakrát čarovať. V dramatickom vyvrcholení sa nakoniec šťastena usmiala na domáce mužstvo, 56 sekúnd pred koncom tretiny sa do samostatného úniku dostal Netík a vymietol pavučinu v ľavom hornom rohu bránky hostí - 6:5. Tréner Traktoru odvolal brankára a skúsil hru v šestici, vyrovnania sa však už nedočkal.

Slovan Bratislava - Traktor Čeľabinsk 6:5 (1:3, 2:1, 3:1)
19. Sersen (Vondrka, Ölvecký), 30. J. Mikúš, 30. Štajnoch (Sersen), 42. Bartovič (Netík, J. Mikúš), 54. Vondrka (Miklík), 60. Netík - 5. Dugin (Kontiola, Kosticyn), 18. Kosticyn (Kontiola), 18. Sajustov (Kokujov), 28. Sajustov (Kondratiev), 49. Guskov (Kokujov). Rozhodovali: Gofman, Ravodin - Medvedev, Pavlov, vylúčení: 5:10 na 2 min, navyše Vasiľčenko 10 min za napadnutie hlavy a krku, Katičev (obaja Traktor) 5 min+DKZ za hrubosť, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov.

Slovan Bratislava:
Kopřiva (21. Janus) – Škoula, Kutlák, Sersen, Mojžíš, Štajnoch, Sigalet - Miklík, Ölvecký, Vondrka - Netík, J. Mikúš, Bartovič - Kukumberg, Bližňák, Hudáček - Daňo, Matoušek, Šťastný (34. R. Mráz)
Traktor Čeľabinsk: Garnett – Kondratiev, Bondarev, Vasiľčenko, Riabykin, Guskov, Katičev – Panov, Bulis, Čistov - A. Kosticyn, Kontiola, Dugin - Kokujov, Sajustov, Glinkin - Valejev, Osnovin, Mokin, od 41. min bez Osnovina, Valejeva a Mokina

Hlasy po zápase:
Juraj Mikúš, útočník a strelec druhého gólu Slovana:
"Bol to krásny zápas, v tejto sezóne asi najkrajší na domácom ľade a konečne trojbodová výhra. Prvá tretina nebola z našej strany dobrá, všetko padalo do našej bránky, našťastie sme sa zdvihli a v druhej a tretej tretine sme to otočili."

KHL: Slovan prehrával 1:4, ale divokú prestrelku nakoniec vyhral