18. mája 2013

Slovan získal siedmy majstrovský titul, rozhodla o tom Ruža

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava oslavujú v najvyššej súťaži dve kolá pred koncom tejto sezóny majstrovský titul, rekordný siedmy v ére samostatnosti SR (dosiaľ v rokoch 1994, 1995, 1996, 1999, 2009 a ...

slovan bratislava BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) - Futbalisti ŠK Slovan Bratislava oslavujú v najvyššej súťaži dve kolá pred koncom tejto sezóny majstrovský titul, rekordný siedmy v ére samostatnosti SR (dosiaľ v rokoch 1994, 1995, 1996, 1999, 2009 a 2011).

O celkovom prvenstve pre "belasých", ktorí odohrajú duel 31. kola Corgoň ligy až v nedeľu 19. mája od 14.00 h v Zlatých Moravciach proti domácemu FC ViOn, sa rozhodlo "bez nich" - v sobotu 18. mája. Slovanu "pomohli" hráči MFK Ružomberok víťazstvom nad FK Senica 3:1, keď viedli už 3:0. Práve iba klub zo Záhoria mohol okrem bratislavského mužstva pomýšľať na primát.

V súčasnosti má Slovan Bratislava 56 bodov v corgoňligovej tabuľke (odohrá ešte tri zápasy) a nepreklenuteľný sedembodový náskok pred Senicou (49 b.), ktorá odohrá už iba dva duely a do konca tohto súťažného ročníka môže získať maximálne šesť bodov.

Obrazom: "Belasí" remizovali minulý víkend s Ružomberkom 2:2

Zverenci trénera Samuela Slováka by sa tešili z celkového prvenstva aj v prípade remízy Senice pod Čebraťom, pretože v tom prípade by rozhodla lepšia vzájomná bilancia, ktorá je podľa rozpisu slovenských republikových súťaží rozhodujúcim kritériom pri postupoch a zostupoch. Slovan zdolal Senicu vo všetkých troch tohtosezónnych ligových meraniach síl: doma 1:0 (v 6. kole, hralo sa 19. augusta 2012) a 3:2 (v 28. kole, hralo sa 27. apríla 2013), resp. na pôde súpera 1:0 (v 17. kole, hralo sa 17. novembra 2012).

Celkovým triumfom v lige v sezóne 2012/2013 sa Slovan odpútal v historickom poradí od Žiliny, ktorá má v zbierke poltucet primátov v ére samostatnosti SR. Zároveň dosiahol bratislavský tím double, pretože v prvý májový deň zvíťazil v ružomberskom finále domáceho pohára Slovnaft Cup nad MŠK Žilina 2:0. Futbalisti Slovana v novodobej histórii už štvrtýkrát triumfovali v jednom ročníku v lige i národnom pohári, okrem 2013 boli úspešní aj v rokoch 1994, 1999 a 2011.

Obrazom: Slovan prehral pred 14 dňami v Trenčíne 1:4

Slovan predtým nevyužil dve možnosti v predstihu rozhodnúť o zisku tohtosezónneho majstrovského titulu, "belasým" to vyšlo až do tretice. Pred 14 dňami podľahol v rámci 29. kola v Trenčíne domácemu AS 1:4.

Pred týždňom v sobotu 11. mája nezužitkovali zverenci ambiciózneho 37-ročného trénera Samuela Slováka v 30. kole Corgoň ligy ani druhú príležitosť: domáci nerozhodný výsledok 2:2 na Pasienkoch proti Ružomberku nestačil na celkové prvenstvo. Hosťujúci Tomáš Ďubek vyrovnávajúcim gólom v 87. min "pokazil" bratislavskému mužstvu i jeho priaznivcom už-už chystané oslavy. Tretí majstrovský ligový mečbal už znamenal definitívu v prospech Slovana Bratislava.

Futbal - Corgoň liga 2012/2013 - 31. kolo - sobota:

MFK Ružomberok - FK Senica 3:1 (2:0)

Góly: 19. Š. Pekár, 31. a 62. Ďubek (prvý z pok. kopu) - 66. R. Blackburn, ŽK: 86. Práznovský, 90.+ Zich - 51. Štepanovský, 53. Jirásek, rozhodovali: A. Somoláni - Slyško, Chládek, 1531 divákov

Ružomberok: Zich - P. Maslo, Bielák, Greššák (74. Práznovský), Nosek - Martin Nagy, R. Bartoš - Š. Pekár (85. Serečin), Ďubek, Almaský ( 90.+ Ondrek) - A. Lovás
Senica: Švenger - Wijlaars, P. Pavlík, Brabec, Patrik Mráz - J. Križko, Jirásek (70. Diarrassouba) - Štepanovský, Piroska, Kalabiška - Jaroslav Diviš (56. R. Blackburn)

Hlasy:
Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): "Dnes sa mi hodnotí veľmi dobre, lebo mužstvo podalo jeden z najlepších výkonov v tejto sezóne. Väčšinu zápasu sme dominovali. Boli sme aktívni v strede ihriska, kde sme získavali veľa lôpt. Výborná bola aj prechodová a finálna fáza. Väčšina hráčov predviedla vynikajúce individuálne výkony. Som rád, že si diváci mohli prísť na svoje."

Vladimír Koník (tréner Senice): "V prvom polčase sme hrali veľmi zle, urobili sme veľa individuálnych chýb. Po zmene strán sa mužstvo snažilo s výsledkom niečo spraviť, ale tretí gól bol klincom do rakvy. V závere stretnutia sme mali aj nejaké šance, ale Ružomberok si už ustrážil náskok."

I. polčas

Úvod lepšie vyšiel domácim. V 4. min Ďubek našiel centrom P. Masla, ktorý z päťky hlavou mieril nad. Kapitán MFK bol strojcom aj ďalšej akcie, v tomto prípade jeho center nezužitkoval Almaský. A Ďubek do tretice: v 14. min mal s jeho strelou z 25 metrov hosťujúci brankár Švenger značné problémy.

O tri minúty neskôr sa k prvému vážnejšiemu kroku odhodlal Kalabiška, keď šikovne unikol, nasledovala prihrávka na dobre postaveného Štepanovského a istému gólu v poslednej chvíli zabránil Nosek. V 19. min hosťujúci Brabec po súboji hlavičkou opečiatkoval brvno vlastnej bránky a odrazenú loptu Štefan Pekár pohodlne zasunul do siete súpera - 1:0.

V 29. min hry postupoval Jaroslav Diviš sám na Zicha, jeho strelu však ružomberský gólman bravúrne vyrazil. O minútu neskôr bol Brabec v pokutovom území domácich, stiahol na zem Lovása a nariadený pokutový kop Ďubek s prehľadom premenil - 2:0.

S blížiacim sa záverom prvého polčasu začala Senica ožívať. Štyri minúty pred polčasovým hvizdom Štepanovsky ponúkol loptu Divišovi, ale ten nestihol dôraznejšie zakončiť.

II. polčas

Aj po zmene strán sa pokračovalo v réžii Liptákov. V 47. min bol v gólovej šanci Lovás, ale zblízka namieril vysoko ponad senickú svätyňu. V 61. min mal blízko ku kontaktnému gólu striedajúci Blackburn, no zblízka neuspel. Nedáš-dostaneš platilo aj v tomto prípade.

Hneď v nasledujúcej minúte Lovásovu prihrávku zužitkoval Ďubek a "Ruža" viedla už 3:0. V 64. min mal veľkú príležitosť Blackburn, ale namieril len do Zicha. Panamský útočník si však všetko vynahradil o dve minúty, keď takmer z toho istého miesta namieril presne - 3:1.

V 79. min Nagyov strelecký pokus zlikvidoval Švenger na dva razy. Ružomberok zdolal Senicu dvojgólovým rozdielom.

1. FC Tatran Prešov - MFK Košice 0:0

ŽK: 88. Krob - 71. Tofiloski, rozhodovali: Vlk - Brendza, Jenčura, 1750 divákov

Prešov: Jakub Diviš - Papaj, Jacko, P. Petráš, Kolbas - P. Lipták, Krob - J. Novák, Gergel (84. L. Hruška), M. Poliaček (46. Jakovlev) - M. Marcin (69. J. Dolný)
Košice: Tofiloski - Mikuláš Tóth, Kavka, Bašista, Sekulič - Šinglár, Hovančík - Viazanko, Bukata (86. Gál-Andrezly), U. Matič (65. Karaš) - O. Diaby (88. K. Diaby)

Hlasy:
Jozef Bubenko (tréner Prešova): "Nemôžem hráčom uprieť bojovnosť. Bohužiaľ, už päť zápasov sme nedali gól. Máme to veľmi ťažké. Chvalabohu, nie je to ešte stratené."

Ján Kozák st. (tréner Košíc): "Boli sme lepším mužstvom a za dnešný výkon si chlapci zaslúžili víťazstvo."

Obrazom: Vo východniarskom derby sa zrodila remíza

I. polčas

V prvom polčase diváci veľa futbalového umenia nevideli. Hralo sa prevažne medzi šestnástkami a aj keď sa zrodila nejaká šanca, obrany oboch mužstiev stáli na pevných nohách. V 24. min to skúšal Novák, ale jeho tvrdá strela letela nad Tofiloského bránku.

O tri minúty strieľal Hovančík nad prešovskú svätyňu. V 39. min vystrašil Tofiloského Gergel, jeho tvrdú strelu spoza šestnástky brankár Košíc brilantne vyrazil a nedal šancu na dorážku prešovským hráčom. Prvý polčas sa skončil bezgólovou remízou.

II. polčas

V 46. min mal tutovku na kopačke Jakovlev, ktorý prešiel do šestnástky, ale jeho strelu Tofiloski vyrazil na rohový kop. O minútu neskôr to skúšal aj Novák, ale jeho pokus letel vedľa ľavej košickej žrde.

V 63. min mohol streliť prvý gól stretnutia hosťujúci O. Diaby, keď svoj brejk z polovice ihriska zakončil do nôh brankára Jakuba Diviša. V 79. min strieľal zvnútra šestnástky Karaš, ale jeho strela letela mimo bránky Tatrana.

Z tribún sa začal ozývať piskot prešovských divákov. Košičania si zo Šariša odviezli bod.

Spartak Myjava - AS Trenčín 0:2 (0:0)

Góly: 48. Holúbek, 88. Fanendo Adi, ŽK: 13. Bruško, 58. Siva - 52. Baéz, 58. Kleščík, rozhodovali: Mastiš - Vorel, Kubačka, 2668 divákov

Myjava: Solnička - Siva, Častulín, Černáček, Kumančík - T. Marček - Kukoľ (71. Daniel), T. Bruško, Kuračka (62. Kosík), Šulek (65. L. Pelegríni) - Z. Harsányi
Trenčín: Volešák - Čögley, Rodríguez da Silva, Kleščík, R. Mazáň - Baéz (60. Mondek) - Holúbek (73. Fanendo Adi), Lobotka, Štefánik, F. Kubík - William

I. polčas

Zápas tabuľkových susedov sa začal väčšou aktivitou hostí z Trenčína. V 8. min skúšal šťastie strelou z 23 metrov Lobotka, jeho projektil opečiatkoval brvno Solničkovej bránky.

O dve minúty neskôr letel na myjavskú bránku pretiahnutý center od Kubíka a v 21. min ďalekonosný pokus Štefánika, v oboch prípadoch zasiahol pozorný Solnička. Domáci sa snažili hroziť po štandardných situáciách.

Jedna taká im vyšla v 24. min: Bruško odcentroval a Černáček hlavičkoval tesne nad bránku. Rozporuplná situácia nastala v 28. min, keď sa Myjavčania po ruke trenčianskeho hráča v šestnástke dožadovali pokutového kopu. V 36. min Baéz vysunul do šance Lobotku, ale prekonaného Solničku zastúpil na bránkovej čiare Kumančík.

II. polčas

V 48. min zahrával priamy kop z 30 metrov Holúbek a lopta skončila v domácej bránke - 0:1. V nasledujúcich minútach prevládalo na ihrisku viac osobných súbojov než pekných futbalových akcii, defenzívy pracovali pozorne a tímy sa nevedeli dostať do zakončenia.

Tréneri sa snažili niečo zmeniť striedaniami, ale ráz hry sa nemenil. V 85. min prišiel center do pokutového územia Trenčína, ale "nožničky" Kosíka neboli presné. Keď v samom závere domáci vrhli všetky sily do útoku, kontrovali hostia: v 88. min Fanendo Adi po Kubíkovej prihrávke spečatil víťazstvo AS Trenčín - 0:2.

FC Nitra - FC Spartak Trnava 3:3 (1:1)

Góly: 28. H. Benčík, 81. Šimončič, 89. Obradovič - 31. Vlasko, 46. M. Kaščák, 61. M. Vyskočil (z pok. kopu), ŽK: 9. H. Benčík, 31. Zošák, 86. Mičic - 39. Grabež, ČK: 60. R. Cicman (Nitra), rozhodovali: Kružliak - Balko, E. Weiss, 3830 divákov

Nitra: M. Chudý - R. Cicman, Kaspřák, Struhár, Mičic (87. Šmehyl) - Šimončič - V. Gajdoš, Zošák (76. Obradovič), Tawamba, Cléber - H. Benčík (68. Kutra)
Trnava: Rusov - Janečka, P. Čarnota, Klabník, Grabež - Karhan - E. Sabo, M. Kaščák (76. I. Hodúr), Vlasko (80. Schranz), Mikovič (90. Ciprys) - M. Vyskočil

I. polčas

V stretnutí o bytie či nebytie mali prvú šancu hostia, keď v 2. min hlavičkoval Kaščák nad nitriansku bránku. O štyri minúty sa po odrazenej lopte dostal k strele Benčík, no jeho pokus nebol príliš vydarený.

Po štvrťhodine hry získali hostia miernu prevahu. Skóre však otvorili domáci: v 28. min po zblokovanej strele Tawambu sa lopta dostala k Benčíkovi a ten umiestnenou strelou k žrdi prekonal Rusova - 1:0.

O tri minúty bolo vyrovnané - po rohovom kope sa odrazila lopta k Vlaskovi, ktorý prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:1.

V závere prvého polčasu sa mohol meniť stav, po rohovom kope však hlavičkoval Klabník iba do rúk brankára Nitry a z rýchleho protiútoku neskóroval Gajdoš.

II. polčas

Pár sekúnd po rozohratí lopty v druhom polčase napriahol z diaľky Kaščák a vymietol pravý horný roh Chudého bránky - 1:2.

Ďalší úder pre domácich prišiel v 61. min, keď Cicman fauloval v pokutovom území Mikoviča a z nariadenej jedenástky zvýšil Vyskočil 1:3. Ďalší vzruch priniesla roztržka medzi oboma trénermi, ktorých rozhodca vykázal na tribúnu, kde kouč Spartaka pokračoval v "súboji" aj s jedným z nitrianskych priaznivcov. V 81. min domáci znížili na rozdiel gólu, keď po centri Tawambu z pravej strany presne namieril Šimončič - 2:3.

V závere zápasu sa o vyrovnanie postaral striedajúci Obradovič, ktorý nádhernou strelou zo 40 metrov z trestného kopu prekonal trnavského brankára a stanovil konečný výsledok - 3:3.

FK Dukla Banská Bystrica - MŠK Žilina 1:2 (0:1)

Góly: 64. Šovčík - 12. a 66. Pich, ŽK: 22. Adámik (Banská Bystrica), rozhodovali: Fajčík - Lieskovský, Tomčík, 1760 divákov

Banská Bystrica: Boroš - M. Turňa, Gyömbér, Adámik, Dionatan Teixeira - Marek Hlinka - M. Pančík ml. (75. Faško), B. Ľupták (46. Považanec), T. Hučko - Šovčík, Slančík (78. Peňaška)
Žilina: P. Le Giang - Mabouka, M. Mravec (62. Paur), V. Leitner, Ricardo Nunes - Pečovský - S. Angelovič, Škvarka (66. Barčík), Pich - T. Majtán (89. Čmelík), Piaček

I. polčas

Žilinčania nastúpili v útoku so stopérom Piačekom, ale ich ťah im v úvode príliš nevyšiel. Dukla sa dostala do dvoch vyložených šancí. Prvú nevyužil Slančík, ktorý veľmi zle mieril z ľavej strany za rohom päťky a v 5. min prenikol medzi stopérmi hostí ako nôž maslom Šovčík, ktorého pokus zlikvidoval mladý brankár Le Giang.

Piaček potom putoval z útoku naspäť do obrany a Žilina z prvej šance skórovala. Angelovič v 12. min v šestnástke našiel voľného Picha, ktorý pred Borošom nezaváhal - 0:1.

Domáci mali potom územnú prevahu, ale chýbali vyložené príležitosti. Do dobrej streleckej možnosti sa dostal iba Slančík, lopta si však nenašla cestu medzi žrde. V 36. min pohrozili hostia Pečovským, ktorý to skúšal strelou spoza šestnástky, ale lopta šla nad brvno bystrickej bránky.

Futbalisti spod Dubňa následne nič nevyťažili z troch rohových kopov v krátkom slede, a tak zahrmieť mohlo v závere prvého polčasu pred ich bránkou: dopredu sa dostal Slančík, no v rozhodujúcej chvíli ho odstavil od lopty Piaček.

II. polčas

Po zmene strán mohli opäť udrieť Žilinčania Pichom, ktorý sa v 52. min ocitol voľný v pokutovom území, ale Boroš loptu nohou vykopol.

Z následnej domácej akcie bolo horúco pred Le Giangom, ale Šovčík v päťke neuspel a do bránky si nenašla cestu lopta ani po Hučkovej hlavičke. Až v 64. min Dukla dokázala vyrovnať, keď sa po prihrávke Slančíka z ľavej strany presadil v malom vápne tiesnený Šovčík - 1:1.

Radosť Banskobystričanov netrvala dlho, pretože ich o dve minúty neskôr schladil Pich. V šestnástke si tento žilinský stredopoliar robil, čo chcel: najprv gólu zabránil hlavou Teixeira, potom bola proti žrď a až na tretí pokus dostal loptu do bránky - 1:2.

Sprchou pre domácich mohol byť tretí gól hostí z kopačky Majtána, ktorý v 68. min neplatil pre ofsajd. Žilinčania hrali uvoľnene a v 77. min dobre mieril z ľavého rohu šestnástky Leitner, ale Boroš sa natiahol a vyrazil loptu na roh. V závere zápasu očakávaný nápor Dukly neprišiel, a tak si hostia odviezli spod Urpína tri body.

Prehľad víťazov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže po rozdelení Československa, t. j. od vzniku samostatnej SR (od sezóny 1993/1994):