20. januára 2016

Slovan zvládol dramatický súboj, tesne porazil Medveščak Záhreb

Na snímke zľava Lukáš Kašpar, Cam Barker, Tomáš Kundrátek, Václav Nedorost a Marek Viedenský sa tešia z prvého gólu v zápase KHL HC Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb v Bratislave 20. januára 2016. Foto: TASR/Andrej Galica
Bratislava 20. januára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zvládli stredajší dôležitý súboj základnej časti KHL, keď na domácom ľade zdolali priameho konkurenta v boji o postup do play off Medveščak Záhreb 3:2. V tabuľke Západnej konferencie si tak upevnili ôsme miesto, náskok na deviaty chorvátsky tím zvýšili na päť bodov.

Vo vyrovnanom stretnutí poslal Slovan v 15. minúte do vedenia v presilovke český obranca Tomáš Kundrátek, ktorý využil presilovku. Medveščak dokázal skóre otočiť, na konci prvej tretiny vyrovnal zásluhou Gilberta Brulého a v siedmej sekunde tretej časti hneď po vyhratom buly potrestal dieru v "belasej" obrane Radek Smoleňák. Domáci potom prežili päťminútové oslabenie pri vylúčení Vladimíra Mihálika, ktorý pri mantineli zasiahol Smoleňáka do hlavy a putoval predčasne pod sprchy. V 52. minúte sa dočkali vyrovnávajúceho gólu po dorážke Roka Tičara a 58 sekúnd pred koncom rozhodol o triumfe Václav Nedorost.

Zverenci trénera Miloša Říhu majú teraz v súťaži osem dní voľno. Po nich ich čaká rozhodujúca fáza sezóny, ktorú otvoria štvorzápasovým tripom. Ten začnú v piatok 29. januára o 13.00 SEČ na ľade Metallurgu Novokuzneck, následne sa stretnú so Sibirom Novosibirsk (31.1.), Admiralom Vladivostok (2.2.) a Amurom Chabarovsk (4.2.).

Na snímke zľava Barry Brust (Slovan), Edwin Hedberg (Zahreb) Michal Sersen (Slovan) v zápase KHL HC Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb v Bratislave 20. januára 2016. Foto: TASR/Andrej Galica

Vypredaný Zimný štadión Ondreja Nepelu videl v prvej tretine rušný a pomerne vyrovnaný hokej. Slovanisti často komplikovane riešili rozohrávku, výsledkom čoho boli zachytené puky zo strany súpera a nebezpečné výpady, ktoré musel hasiť Brust. Kanadský brankár v 6. min. zasiahol pri šanci Parletta a potom sa v oslabení skvele premiestnil pri strele Genowaya. Obom tímom išlo o veľa, nedarovali si ani centimeter priestoru, na ľade sa tak často iskrilo. V 10. min. okorenila súboj šarvátka, pri ktorej sa činili najmä Kundrátek a Bolduc. Potom mali "belasí" šťastie v oslabení 3 na 4, keď Mäntylä od modrej napálil do pravej žŕdky Brustovej bránky. Slovan si trpezlivo počkal na svoje šance, v 13. min. ešte po Višňovského vysunutí Tičar rozvlnil iba bočnú sieť, o dve minúty neskôr to už ale vyšlo - na konci presilovky upratal puk po zrazenej Kašparovej strele do siete Kundrátek. Z vedúceho zásahu sa domáci dlho netešili, v 19. min. Višňovský neubránil Bjorkstranda a Brulé zblízka prekonal Brusta - 1:1.

Hneď v úvode druhej tretiny ušiel domácej obrane Smoleňák, Brust ale jeho nájazd ustál. Hra sa potom odvíjala najmä v strednom pásme, vzruchu pred bránkami ubudlo. Dobré momenty ukázal chvíľami druhý útok Slovana, Jeglič sa ocitol sám pred Taylorom, ale chrbtom k bránke sa dobre nezorientoval. "Belasí" potom zatlačili súpera počas troch presiloviek. Po Kašparovej prihrávka jemne tečoval puk pred bránkou Viedenský, Taylor bol však v strehu. V 36. min. sa pri zlom striedaní hostí rútili dvaja hráči Slovana sami na Taylora, Barker vyriešil situáciu strelou, ktorú brankár Medveščaku vyrazil ramenom. Na druhej strane stroskotal v tutovke Saarinen na Brustovi.

Říhovi zverenci absolútne nezvládli vstup do tretej časti, keď hneď po buly neustrážili Smoleňáka a ten delovkou z ľavého kruhu prepálil Brusta - 1:2. Aby toho nebolo málo, Mihálik následne pri mantineli tvrdo atakoval Smoleňáka a za úder do oblasti hlavy a krku dostal 5 min + DKZ. Slovan dlhé oslabenie ustál, navyše Surový v ňom dokázal uniknúť po pravej strane, skôr než ale stihol ohroziť Krošelja, ktorý nahradil v bránke hostí Taylora, mu stihli zblokovať pokus vracajúci sa obrancovia Medveščaku. Domáci fanúšikovia sa dočkali vytúženého vyrovnania v 52. min., keď krátko po uplynutí presilovky Tičar dorazil zblízka do siete strelu Višňovského. Slovan vrhol svoje sily do útoky, Višňovský, Kundrátek a Surový nechali vyniknúť nového muža v záhrebskej bránke. Dobrú príležitosť na rozhodnutie duelu mali "belasí" v závere tretiny, keď Morrisonn putoval na trestnú lavici za držanie, obrana Medveščaku na čele s Krošeljom však náporu odolala. Obrovskú drámu slovanisti napokon zvládli, 58 sekúnd pred koncom prestrelil Krošelja Nedorost a rozhodol o triumfe domáceho tímu.

KHL - základná časť:
Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
15. Kundrátek (Kašpar, Barker), 52. Tičar (Višňovský, Šťastný), 60. Nedorost (Kašpar, Viedenský) - 19. Brulé (Bjorkstrand), 41. Smoleňák (Mertl). Rozhodovali: Vasiljev, Oskirko - Nazarov, Nesterov, vylúčení: 4:7 na 2 min., navyše Mihálik (Slovan) 5 min+DKZ za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: v bránke Medveščaku od 41. min. Krošelj namiesto Taylora, 10.055 divákov (vypredané).

zostavy:
Slovan Bratislava: Brust - Kundrátek, Barker, Višňovský, Sersen, Mihálik, Švarný, Luža - Kašpar, Viedenský, Nedorost - Jeglič, Tičar, Šťastný - Nagy, Surový, Bartovič - Miklík, Lušňák, Skalický
Medveščak Záhreb: Taylor (41. Krošelj) - Parlett, Morrisonn, Gysbers, Mäntylä, Jurčina, Katic, Deutsch, Larkin - Genoway, Mertl, Smoleňák - Bjorkstrand, Brulé, Hedberg - Giliati, Bolduc, Saarinen - Glumac, Jämtin