17. júna 2016

Slovenky natiahli víťaznú sériu, Bielorusko zdolali 3:2

Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali aj svoj štvrtý zápas v Európskej lige. Vo svojom prvom stretnutí na turnaji v albánskom prímorskom meste Drač zvíťazili ...

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Drač 17. júna (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali aj svoj štvrtý zápas v Európskej lige. Vo svojom prvom stretnutí na turnaji v albánskom prímorskom meste Drač zvíťazili nad Bieloruskom 3:2 a upevnili si pozíciu na čele A-skupiny. Slovenky viedli 2:0, potom sa síce dostali k slovu súperky, ale rozhodujúci piaty set bol jasne v réžii zverenkýň Mareka Rojka.

Európska liga žien, 2. turnaj A-skupiny (Drač, Alb.):

Slovensko - Bielorusko 3:2 (23, 20, -19, -15, 8)

Zápas trval 126 minút. Rozhodovali: Vedris (Chorv.) a Daniilidouová (Gr.), 100 divákov.

SR: Koseková 2, Kubová 9, Abrhámová 17, Drobňáková 16, Pencová 13, Radosová 4, libero Valachová (Kuciaková 2, Salanciová 2, Palgutová 1, Šmitalová 1, Ovečková). Tréner: M. Rojko.

Bielorusko: Kapková 2, Klimovičová 11, Malasajová 14, Gareliková 1, Silanjevová 23, Barysevičová 11, libero Pauliukoskaja (Seriková 10, Fedarinčiková, Kučková 1, Griskevičová 2). Tréner: A. Klimovič.

V základnej zostave Sloveniek nastúpila smečiarka Radosová, ktorá na prvom turnaji v Poľsku pre chorobu nehrala a hneď na začiatku zápasu sa uviedla esom na 1:0. Druhý servis pokazila a následne Bielorusky odskočili na 5:2. Slovenky vyrovnali na 5:5 a súperi sa ťahali do 16:16. Následne Slovenky odskočili na tri body 19:16, ale o chvíľu bolo 19:18. Úspešným smečom i blokom znova poslala do trojbodového náskoku 21:18 Radosová, ale ani to Bielorusky nezlomilo – 21:20. V závere prehrávali Slovenky 22:23, Kubovej jednoblok na 24:23 a Abrhámovej eso na 25:23 však rozhodli o prvom úspešnom kroku.

Aj druhý set začali lepšie Bielorusky, ktoré viedli 6:4. Ich snahu o únik však súperky rýchlo zachytili – 6:6. Ich parádna chvíľa prišla od stavu 10:10, keď pri Salanciovej podaní ušli na 15:10. Pohodlný náskok si už ustrážili a bodku za setom urobila úspešným útokom opäť Abrhámová.

Žiaľ, ani stav 2:0 slovenským reprezentantkám nestačil na pokojný finiš. V treťom sete stále iba doťahovali náskok Bielorusiek, prehrávali 3:5, 9:15 či 13:18. Súper ožil, úradoval aj výbornou obranou a pod tým tlakom sa hra slovenského tímu rozsypala. Až do takého extrému, že na začiatku štvrtého setu prehrával 0:7 a 2:8, neskôr 9:18 a už manko nezmazal.

Štvrtý raz v tejto sezóne tak Slovenky odohrali tajbrejk. Na začiatku viedli 2:0 a 3:1. Zápas gradoval do veľkej drámy, Drobňáková zvýšila na 4:2, ale po dvoch chybách SR bolo 4:4. Bielorusky, pre ktoré to bol "životne dôležitý" duel, bojovali o dušu. Slovenky si trocha vydýchli, keď Pencová esom na zadnú čiaru upravila na 7:4. Strany sa menili za stavu 8:4. Slovenky po dvoch prehratých setoch vstali z popola, udržiavali si viacbodový náskok a v útoku stredom siete sa presadzovala Abrhámová. Za stavu 14:7 ešte Drobňáková pri prvom mečbale bola v sieti, ale následne Bielorusky pokazili podanie a na veľkú radosť Sloveniek tak ukončili predlhé a nervydrásajúce stretnutie.