20. júna 2009

Slovenky po prehre s Lotyšskom ôsme

Vo svojom záverečnom vystúpení na majstrovstvách Európy v Lotyšsku podľahli slovenské basketbalistky domácej reprezentácii 8-bodovým rozdielom 59:67 (27:31). Nedokázali tak zopakovať svoje víťazstvo ...

RIGA 20. júna (WEBNOVINY) - Vo svojom záverečnom vystúpení na majstrovstvách Európy v Lotyšsku podľahli slovenské basketbalistky domácej reprezentácii 8-bodovým rozdielom 59:67 (27:31). Nedokázali tak zopakovať svoje víťazstvo spred týždňa nad rovnakým súperom 78:69 a obsadili na kontinentálnom šampionáte konečnú 8. priečku. Majstrovstvá Európy zakončili s bilanciou 4 víťazstvá a 5 prehier.

o 7. miesto (Riga) - sobota - výsledok:
Lotyšsko - Slovensko 67:59 (13:17, 18:10, 21:18, 15:14)
Najviac bodov za Lotyšsko: Niedolaová 16, Jekabsoneová-Zogotová 14 (2 trojky), Tamaneová 13
Zostava a body Slovenska: Kupčíková 13, Žirková 12 (2), Gyurcsi-Luptáková 11, Vyňuchalová 4, Hricková 2 (Lásková 10, Jurčenková 7, Čarnoká 0, Palušná 0, Borovičková 0, Tetemondová 0)
TH: 13/7 - 8/6, fauly: 12 - 19, trojky: 4 - 5, Dmitrijev (Bielor.), Halliko (Est.), Argirouová (Gr.), 700 divákov

V stretnutí o 7. miesto bolo na oboch tímoch vidieť únavu a sklamanie. Domáci tím poslednýkrát koučoval Ainars Zvirzgdinš. Ten abdikoval po piatkovej prehre Lotyšiek s Talianskom (66:68 po predĺžení), ktorá im zatvorila dvere na budúcoročné majstrovstvá sveta v Česku. V prvom polčase videli diváci vyrovnaný zápas. Najväčší 6-bodový náskok mali slovenské basketbalistky, keď po koši Kupčíkovej viedli v 10. min 19:13. Lotyšky čakali na prvé body svojej najlepšej strelkyne Jekabsoneovej-Zogotovej až 12 minút. Potom však najmä vďaka nej prebrali iniciatívu i vedenie v stretnutí. A keď Slovenkám v závere polčasu opäť odišla streľba, išli domáce basketbalistky do šatne so 4-bodovým náskokom - 31:27. Hneď po nástupe do tretej štvrtiny si vypracovali Lotyšky 6-bodové vedenie po Eglitovej koši - 33:27. No o štyri minúty už opäť viedli Slovenky po trojke Žirkovej 39:38. Hojdačka na ukazovateli skóre pokračovala aj ďalej a na konci tretej štvrtiny viedli domáce basketbalistky o 7 bodov 52:47. Slovenky už na ďalší zvrat nemali síl a zaknihovali aj celkovo piatu prehru z deviatich odohraných zápasov na kontinentálnom šampionáte, ktorá znamená konečné 8. miesto.