18. apríla 2006

Slovenky vo Fed Cupe zdolali Holandsko a už vyhrali skupinu

Slovenské tenistky zvíťazili aj vo svojom druhom vystúpení na turnaji I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive a s dvoma víťazstvami na konte sa už stali víťazkami ...

PLOVDIV 18. apríla (WN/SITA) - Slovenské tenistky zvíťazili aj vo svojom druhom vystúpení na turnaji I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive a s dvoma víťazstvami na konte sa už stali víťazkami A-skupiny. Slovenky vedú po dvojhrách nad Holandskom 2:0 a keďže rovnakým rozdielom vyhrávajú pred záverečnou štvorhrou aj Luxemburčanky (Slovenky ich v pondelok zdolali hladko 3:0) nad Fínskom, zverenky kapitána Mojmíra Mihala už žiadny z trojice súperov nemôže zosadiť z 1. miesta v skupine. Znamená to, že bez ohľadu na výsledok záverečného súboja s Fínskom postúpili Slovenky zo skupiny a v sobotu 22. apríla ich čaká zápas o postup do baráže o II. svetovú skupinu.

Rozhodujúci druhý bod v utorkovom dueli s Holandskom pridala v druhej dvojhre Daniela Hantuchová. V súboji jednotiek oboch tímov zdolala Michaellu Krajicekovú po vyše dvojhodinovom boji 4:6, 7:6 (5), 6:2. Ešte predtým si Magdaléna Rybáriková poradila suverénne s Elisou Tamaelovou 6:3, 6:2.

Slovensko - Holandsko 2:0 po II. dvojhre
Daniela Hantuchová - Michaella Krajiceková 4:6, 7:6 (5), 6:2
V náročných podmienkach na mäkkej antuke po daždi si obe súperky v I. sete strážili podanie až do stavu 3:3. Potom agresívne hrajúca Krajiceková (55. vo WTA) Slovenku brejkla a vzápätí brejk potvrdila na 5:3. Hantuchovej robili problémy súperkine dlhé returny a za stavu 3:5 musela pri svojom podaní odvracať setbal. Podarilo sa, ale mladá Holanďanka vzápätí čistou hrou potvrdila set vo svoj prospech. Bol to vôbec prvý stratený set Slovenska na turnaji a veľa nechýbalo, a mohol byť stratený aj celý zápas. Hneď v úvode druhého dejstva totiž Hantuchová opäť neudržala podanie, no zlepšenými returnami uhrala rebrejk. Situácia sa zopakovala aj v nasledujúcich dvoch gemoch, po ktorých bolo 2:2. Obe hráčky napokon set doviedli do tajbrejku, hoci Hantuchová sa zlepšenou hrou dostala v deviatom geme k jednému setbalu. V tajbrejku, ktorý je takmer vždy lotériou, predviedla slovenská jednotka dobré nervy, ale aj niekoľko výborných úderov, po ktorých viedla 4:0. Krajiceková dotiahla na 3:5 a za stavu 3:6 odvrátila ďalšie dva setbaly. Tretí však už nie, keď z druhého podania Hantuchovej zahrala dlhý return z bekhendu. Nastal zlom a hoci 17-ročná Holanďanka ešte v III. sete bojovala, už sa prejavili skúsenosti ako aj kvalita 16. hráčky sveta. Hantuchová rýchlo viedla 2:0 a 3:1 a neskôr za stavu 5:2 premenila pri svojom podaní druhý mečbal. Svoju fedcupovú bilanciu vo dvojhre vylepšila na 14:4.

Hlas:
Daniela Hantuchová: "Bol to ťažký zápas, Michaella je mladá a talentovaná hráčka. Nastúpila veľmi nebojácne a dobre servovala. Bolo veľmi ťažké prelomiť jej servis. Navyše boli náročné podmienky, na mäkkej antuke sa šmýkalo, lopty boli ťažké, aj preto som rada, že som ju nakoniec zlomila a v tom treťom sete to už bolo jasné. Tam som už dobre čítala jej servis. Dôležité bolo, že som sa snažila aj za nepriaznivého stavu udržať v zápase. Väčšinou to tak býva, že každá hráčka má v stretnutí slabšiu fázu a buď ju súperka využije a otočí to, alebo nie a prehrá. Mne sa dnes podarilo otočiť takýto zápas, preto som rada, že som takto prispela k druhému víťazstvu Slovenska na turnaji."