15. júna 2009

Slovenské basketbalistky prehrali na ME s Gréckom 57:59

Vo svojom záverečnom vystúpení v osemfinálovej E-skupine na majstrovstvách Európy v Lotyšsku podľahli slovenské basketbalistky Grécku po vyrovnanom priebehu tesným 2-bodovým rozdielom 57:59 (36:33). Ani ich ...

RIGA 15. júna (WEBNOVINY) - Vo svojom záverečnom vystúpení v osemfinálovej E-skupine na majstrovstvách Európy v Lotyšsku podľahli slovenské basketbalistky Grécku po vyrovnanom priebehu tesným 2-bodovým rozdielom 57:59 (36:33). Ani ich druhá prehra na kontinentálnom šampionáte nerozhodla o tom, z ktorého miesta v E-skupine postúpia zverenkyne Pokey Chatmanovej do štvrťfinále. Konečné poradie určí až záverečný večerný zápas medzi Lotyšskom a Španielskom. V prípade víťazstva Španielok, postúpia slovenské basketbalistky do vyraďovacích bojov z 2. miesta, v opačnom prípade skončia až na 3. mieste. O štvrťfinálovom súperovi Slovenska sa rozhodne v utorok v záverečných zápasoch osemfinálovej F-skupiny.

E-skupina - pondelok - výsledok:

Slovensko - Grécko 57:59 (16:17, 20:16, 7:13, 14:13)
Zostava a body Slovenska: Žirková 13 (2 trojky), Kupčíková 10, Gyurcsi-Luptáková 5, Hricková 4, Vyňuchalová 2 (Lásková 9, Palušná 8, Jurčenková, Čarnoká, Tetemondová po 2, Borovičková 0)
Najviac bodov za Grécko: Maltsiová 22 (4), Kalentzová 13 (2), Papamichailová 9
TH: 18/11 - 6/4, fauly: 17 - 18, trojky: 4 - 7, Krause (Nem.), Ciulin (Rum.) a Černovová (Rus.), 300 divákov

Aj keď Slovenky na úvod dvakrát viedli, v 5. min sa Grékyne po presnom pokuse Papamichailovej dostali do trojbodového vedenia (8:5) a udržiavali si ho až do 9. min. Po koši v prvej štvrtine najlepšej slovenskej strelkyne Kupčíkovej viedli na chvíľu Slovenky 16:15. No Kaltsidová košom v poslednej minúte naklonila misky váh po prvej štvrtine na stranu gréckych basketbalistiek. Tie na začiatku druhej desaťminútovky opäť ušli po trojke Dimitrakovej na päťbodový rozdiel (23:18), zlepšená obrana a desaťbodová šnúra Sloveniek počas dvoch minút priniesla pre zmenu 5-bodové vedenie pre slovenské basketbalistky (30:25 v 16. min). Grékyne pritvrdili obranu aj za cenu odpískaných faulov, ale želaný efekt to neprinieslo. Za polčasové víťazstvo mohli Slovenky vďačiť najmä ubráneniu gréckej kanonierky Maltsiovej, ktorá zaznamenala v úvodných 20 minútach len 4 body, a tiež výbornej streleckej muške osembodovej Zuzany Žirkovej v druhej štvrtine.
V druhom polčase čakali diváci na prvý kôš až 3 minúty a dve sekundy, kým sa presadila Hricková. Slovenky však potom zabudli na chvíľu na Maltsiovú, ktorej stačilo dve a pol minúty na zaznamenanie 8 bodov a otočenie skóre na 41:40 pre Grékyne, ktoré po tretej štvrtine viedli o tri body (43:46). Začiatok záverečného dejstva sa niesol v znamení trojok. Lásková vyrovnala, no vzápätí Maltsiová odpovedal rovnakou mincou a to dokonca dvakrát a Slovenky opäť prehrávali o šesť bodov (46:52). Grékyne agresívne bránili, výborne doskakovali a Maltsiová efektívne strieľala (22 bodov). V nervóznom závere grécke hráčky udržali víťazstvo, ktoré im však v prípade víťazstva Poľska nad Českom nemusí stačiť na postup.