29. marca 2014

Slovenské hádzanárky v kvalifikácii ME zdolali doma Fínsko 38:17

Na snímke hráčka Slovenska Klaudia Michnová v zápase 4. kola kvalifikácie ME 2014 v hádzanej žien Slovensko - Fínsko

Na snímke hráčka Slovenska Klaudia Michnová v zápase 4. kola kvalifikácie ME 2014 v hádzanej žien Slovensko – Fínsko Foto: TASR/Milan Kapusta
Michalovce 29. marca (TASR) - Slovenské hádzanárky vyhrali v sobotňajšom dueli 2. kvalifikačnej skupiny ME 2014 v michalovskej Chemkostav aréne nad Fínskom 38:17.

Po štvrtom kole figurujú v tabuľke priebežne na druhom mieste za líderkami z Francúzska, ktoré si v domácom prostredí poradili s Islandom v pomere 24:19 a v predstihu si zabezpečili jednu z dvoch miesteniek na decembrový kontinentálny šampionát v Maďarsku a Chorvátsku.

Zverenky trénera Dušana Poloza zakončia kvalifikačnú púť júnovými stretnutiami s Francúzskom (Šaľa) a Islandom (Reykjavík).

Kvalifikácia ME 2014 hádzanárok - 2. skupina:

Slovensko - Fínsko 38:17 (17:7)

Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová, Túrociová - Súkenníková 5, Dubajová, Czaniková 1, Beňušková 7/4, Rebičová 4, Szöllösiová 4, Michnová 4/1, Bíziková 1, Szarková 4, Školková 1, Kertészová 1, Blažeková 3, Horňáková 3 - najviac gólov Fínska: Von Numersová a Genbergová po 4, Hilliová a Cainbergová po 3. Rozhodovali: Černavskis a Bogdanovs (obaja Lot.), vylúčenia: 3:2, 7m hody: 6/5 - 1/1, 1600 divákov.

O úvodný presný zásah stretnutia sa postarala hosťujúca Roosová, no v 3. minúte Beňušková po úspešnej sedmičke otočila na 2:1. Nasledujúce štyri minúty patrili slovenskému výberu, počas nich sa presadili Súkenníková, Beňušková (7m) a Horňáková, ktorá zvýšila už na 5:1. Na rozdiel piatich gólov upravila v 11. minúte Michnová, ktorá využila výhodu sedemmetrového hodu a o dve minúty neskôr zariadila vedenie 8:2 Szarková. Fínky sa nedokázali presadiť cez dobre brániace Slovenky a v 14. minúte inkasovali deviatykrát z ruky Beňuškovej. Po Rebičovej a Horňákovej koncovke vyhrávalo Slovensko v 22. minúte o deväť gólov 13:4 a po polčase svietil na ukazovateli skóre stav 17:7, po tom ako sa v jeho závere presadila domáca Szöllösiová.

Od začiatku druhého dejstva diktovali tempo Slovenky, ktoré si šnúrou piatich gólov vypracovali už nedostihnuteľný pätnásťgólový náskok 22:7. V nasledujúcich minútach však poľavili a súper v 46. minúte korigoval po presnom zásahu Genbergovej na 26:15. V 50. minúte Michnová upravila na 30:15 a bolo jasné, že severanky odídu z Chemkostav arény s dvojciferným výpraskom. Napokon sa slovenský tím tešil z víťazstva 38:17 a naďalej živí nádej na účasť na decembrovom európskom šampionáte.