27. novembra 2016

Slovenské hádzanárky vyhrali nad Litvou a postúpili do baráže

Na snímke radosť trénera Slovenska Dušana Poloza v zápase I. fázy kvalifikácie na MS 2017 do Nemecka v hádzanej Slovensko - Litva v nedeľu 27. novembra 2016 v Šali. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Šaľa 27. novembra (TASR) - Slovenské hádzanárky postúpili do budúcoročnej baráže o účasť na MS 2017 v Nemecku. V nedeľňajšom priamom súboji o druhé miesto na turnaji prvej fázy kvalifikácie zdolali v Šali tím Litvy jednoznačne 27:16. Zverenky trénera Dušana Poloza sa do ďalšej fázy prebojovali spolu s víťazom skupiny Ukrajinou.

Slovenky predtým na turnaji prehrali s Ukrajinou 20:21 a vyhrali nad Gréckom 27:24. Súpera v júnovej baráži sa dozvedia v decembri, istotu účasti na svetovom šampionáte už majú Nemecko ako usporiadateľ a obhajca titulu Nórsko.
Turnaj 1. skupiny prvej fázy kvalifikácie MS 2017 v Šali:
Slovensko - Litva 27:16 (13:9)

Zostava a góly SR: Medveďová, Súlovská 1 - Jakubisová 1, Školková 3, Rajnohová 3, Czaniková, Mikulčíková, Szarková 5/1, Holešová 8, Rechtorisová 2/1, Minarčíková 1, Kučerová 2/1, Habánková 1, Michnová, Veselková. Najviac gólov Litvy: Satkauskaite 6/1, Jurgutyte 5. Rozhodovali: Praštalová, Todorovičová (obe BaH), vylúčenia: 2:4, ČK: 51. Súlovská (SR) za faul, 7m hody: 3/3 - 2/1, 1700 divákov.

Úvod "zápasu o všetko" sa Slovenkám nevydaril a po necelých piatich minútach prehrávali hrozivo 1:4. V ofenzíve chýbala domácim ľahkosť, kopili technické chyby a vzadu im zasa starosti pridávala strelecky disponovaná Jurgutyte. Nasledovala ale ich trojgólová šnúra so zakončením Habánkovej na 4:4 v 11. minúte. O necelých desať minút neskôr Slovenky prvýkrát viedli, keď rýchly protiútok zakončila s prehľadom Holešová na 8:7. Nervózny záver prvého dejstva vyznel pre domáce, ktoré si vypracovali štvorgólový náskok.

Aj vstup do druhého polčasu patril slovenskému tímu. Litovčanky nedokázali skórovať viac ako šesť minút a na druhej strane sa presadila dvakrát Szarková a raz Holešová, čo znamenalo upokojujúci stav 16:9 pre domáce. Tie si potom držali odstup do súperiek, ktoré v útoku skúšali aj hru bez brankárky a tak sa do streleckej listiny zapísala v 49. minúte aj gólmanka Sloveniek Súlovská strelou cez celé ihrisko na 21:15. O dve minúty neskôr ju po faule rozhodcovia diskvalifikovali, napriek tomu Slovenky bez problémov dokráčali k víťazstvu a postupu.

Povedali po zápase
Dušan Poloz, tréner SR:
"Spadol mi kameň zo srdca, pretože sme mali nôž na krku. Dnes to nebolo o súperovi, ale hlavne o nás, aby sme to zvládli. Neodohrali sme vydarený turnaj, bola tam nervozita a chýbalo sebavedomie. Aj v tomto zápase sme mali zlý začiatok, našťastie sa to potom rozbehlo. Rozhodol záver prvého polčasu, keď sme odskočili na rozdiel štyroch gólov a získali sme psychickú výhodu. V závere to u%z bola naša jednoznačná záležitosť."