Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. januára 2012

Slovenskí odborníci varujú pred recesiou, ktorá môže prísťRiziko ekonomickej recesie na Slovensku, a to najmä v prvej polovici roka 2012, je podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) vysoké. Táto hrozba podľa aktuálnej prognózy ...Zdieľať
nezamestnanost BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) - Riziko ekonomickej recesie na Slovensku, a to najmä v prvej polovici roka 2012, je podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) vysoké.


Táto hrozba podľa aktuálnej prognózy komory súvisí hlavne s aktuálnym spomalením ekonomickej aktivity v eurozóne. Lepší rok v porovnaní s minulým rokom pritom podľa prieskumu SOPK zo záveru vlaňajška neočakávajú ani firmy.

"Podnikatelia očakávajú, že v roku 2012 budú ich hospodárske výsledky v porovnaní s rokom 2011 skôr stagnovať, než klesať alebo rásť," priblížila niektoré zo záverov prieskumu komora. Spomalenie sa pritom podľa prieskumu medzi členmi komory najviac dotkne rastu zamestnanosti, hospodárskeho výsledku po zdanení, exportu a investícií.

Medziročný rast priemyselnej produkcie na Slovensku sa podľa prognózy SOPK v tomto roku spomalí na úroveň okolo 4 %, t.j. na približne polovicu v porovnaní s rokom 2011. Mierne spomalenie komora očakáva aj pri medziročnom nominálnom raste spotrebných výdavkov domácností, a to na úroveň 2 - 3 %. "Značná časť rastu výdavkov domácností však bude viazaná na opätovný rast regulovaných cien, čo bude obmedzovať možnosti rastu spotreby v ostatných segmentoch," uvádza SOPK.

V tomto roku sa podľa prognózy komory nezlepšia ani hlavné ukazovatele trhu práce. "Pri súčasných rizikách ekonomického vývoja v eurozóne, na globálnom finančnom trhu a v nadväznosti na to aj v SR možno pokladať stagnáciu zamestnanosti na Slovensku v roku 2012 ešte za pozitívny variant," uvádza SOPK. Priemerná miera nezamestnanosti podľa výberového zisťovania pracovných síl stúpne v tomto roku podľa prognózy komory na 13,7 % z minuloročných 13,5 %.


Mzdy budú stagnovať a porastú rovnako ako minulý rok

V dôsledku stagnácie ekonomiky a zamestnanosti v roku 2012 sa tak tlak na rast miezd nebude zvyšovať a priemerné nominálne mzdy v roku 2012 porastú približne rovnakým tempom ako v roku 2011. Priemerný rast nominálnych miezd v roku 2011 dosiahol 3,1 %.

Inflačné tlaky na Slovensku oproti eurozóne budú v tomto roku podľa očakávaní SOPK intenzívnejšie, a to v dôsledku opätovného rastu regulovaných cien od januára 2012. "Hlavným rizikovým faktorom inflačnej prognózy je aj pre rok 2012 možnosť neočakávaných cenových zmien na svetových komoditných trhoch," dodáva komora.

V prípade realizácie základného scenára stagnácie v Európe a mierneho rastu globálnej ekonomiky je pritom podľa SOPK pravdepodobné, že ceny komodít sa v roku 2012 budú pohybovať na rovnakých alebo mierne nižších hodnotách ako v roku 2011, čo by sa zodpovedajúcim spôsobom prejavilo aj na vývoji cien výrobných vstupov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonské firmy sa pripravujú na rozpad eurozóny
<< predchádzajúci článok
Ministri financií únie budú riešiť rozpočtovú disciplínu