18. mája 2012

Slovenskí vodní slalomári triumfovali na Liptove

medzinarodne liptovske slalomy LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 18. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí vodní slalomári triumfovali v piatkovom Medzinárodnom slalome v rámci 64. ročníka Medzinárodných tatranských slalomov v Liptovskom Mikuláši v troch z piatich kategórií.

V C1 mužov sa tešil z prvenstva Alexander Slafkovský. O takmer sekundu zdolal svojho oddielového a reprezentačného kolegu Michala Martikána na druhom mieste, pre ktorého sú preteky súčasťou prípravy na súboj s Matejom Beňušom o jedinú miestenku pre Slovensko na Hry XXX. olympiády v Londýne.

Slafkovský, ktorý je mimo hru o Londýn, zdolal Martikána aj na minulotýždňových majstrovstvách Európy v nemeckom Augsburgu. Bronz si v kanáli Orava v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši vypádloval Japonec Takuja Haneda.

Víťazkou K1 žien sa stala Dana Mannová. Po prvej jazde bola mimo pódia pre medailistov, ale v druhom kole predviedla technicky čistú jazdu a triumfovala s polsekundovým náskokom pred Češkou Irenou Pavelkovou, o ďalšiu sekundu zaostala bronzová Britka Natalie Wilsonová. V elitnej desiatke sa umiestnili aj ďalšie dve slovenské kajakárky. Na 9. mieste skončila Kristína Nevařilová, desiatku uzatvárala Monika Mitašíková, ktorá triumfovala v kategórii dorasteniek. Obe Slovenky bojujúce o účasť na OH v Londýne Elena Kaliská a Jana Dukátová sa na štarte neobjavili.

Tretie slovenské zlato vybojovali Tomáš Kučera s Jánom Bátikom v C2. V oboch súťažných kolách boli najrýchlejší a zaslúžene sa tešili z prvenstva. Spoločnosť na pódiu pre medailistov im robili poľské posádky. Zo slovenských debloviek sa do najlepšej desiatky dostali ešte ich oddieloví kolegovia z usporiadateľskej Dukly Liptovský Mikuláš Patrik Gajarský s Miroslavom Matejkom, ktorí obsadili 9. miesto.

Slováci chýbali na medailových priečkach v K1 mužov. Najrýchlejším kajakárom bol Čech Jiří Prskavec. V dramatických pretekoch iba o dve stotiny sekundy za ním zaostal Poliak Rafal Polaczyk, bronz si vybojoval o necelú polsekundu pomalší Francúz Benjamin Renia. Najlepším Slovákom bol Martin Halčin, ktorý skončil siedmy.
V C1 žien nemalo Slovensko zastúpenie. Triumfovala Britka Kimberley Woodsová.

V sobotu pokračujú preteky kvalifikáciou na Memoriál Ondreja Cibáka. Semifinále a finále je na programe v areáli, ktorý nesie meno svojho projektanta a staviteľa, v nedeľu.

Výsledky - piatkový súhrn:

C1 muži: 1. Alexander Slafkovský 93,69 (0 trestných sekúnd), 2. Michal Martikán (obaja Dukla Liptovský Mikuláš) 94,60 (0), 3. Takuja Haneda (Jap.) 97,20 (0), 4. Karol Rozmuš (ŠKP Bratislava) 97,25 (0), ... 9. Patrik Gajarský (Dukla Liptovský Mikuláš) 101,15 (2), 10. Jerguš Baďura (ŠKP Bratislava) 101,29 (0)

K1 ženy: 1. Dana Mannová (ŠKP Bratislava) 105,52 (2 trestné sekundy), 2. Irena Pavelková (ČR) 106,03 (2), 3. Natalie Wilsonová (V. Brit.) 107,03 (0), ... 9. Kristína Nevařilová (ŠKP Bratislava) 116,61 (2), 10. Monika Mitašíková (ŽKV Žilina) 117,53 (0)

C2: 1. Tomáš Kučera, Ján Bátik (Dukla Liptovský Mikuláš) 104,48 (0), 2. Michal Wiercioch, Grzegorz Majerczak 106,47 (2), 3. Dariusz Chlebek, Dominik Weglarz (všetci Poľ.) 109,47 (2), ... 9. Patrik Gajarský, Miroslav Matejka (Dukla Liptovský Mikuláš) 115,72 (4), 12. Juraj Skákala, Matúš Gewissler (ŠKP Bratislava) 120,94 (2)

K1 muži: 1. Jiří Prskavec (ČR) 88,74 (0 trestných sekúnd), 2. Rafal Polaczyk (Poľ.) 88,76 (0), 3. Benjamin Renia (Fr.) 89,22 (0), ... 7. Martin Halčin 91,30 (0), 12. Ján Šajbidor 92,79 (2), 14. Jakub Grigar (všetci Dukla Liptovský Mikuláš) 93,83 (0)

C1 ženy: 1. Kimberley Woodsová (V. Brit.) 130,31 (4), 2. Svetlana Poležajevová (Kaz.) 185,28 (10), 3. Jasmine Royleová (V. Brit.) 244,11 (102)