06. júla 2013

Slovenskí volejbalisti prehrali s Belgickom aj štvrtýkrát

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v poslednom zápase A-skupiny záverečného turnaja základnej fázy Európskej ligy v Nitre s hráčmi Belgicka 1:3 (23, -10, -14, -18). Belgičania ...

slovensko belgicko NITRA 6. júla (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v poslednom zápase A-skupiny záverečného turnaja základnej fázy Európskej ligy v Nitre s hráčmi Belgicka 1:3 (23, -10, -14, -18).

Belgičania dosiahli dvanáste víťazstvo v rade, Slováci z tucta zápasov presnú polovicu vyhrali, v rovnakom počte ťahali za kratší koniec.

Akýkoľvek výsledok by už nič nezmenil na tom, že belgickí volejbalisti sa stali víťazmi A-skupiny a v závere budúceho týždňa si zahrajú na záverečnom turnaji v tureckom Marmarise o celkové prvenstvo v jubilejnom desiatom ročníku tejto prestížnej súťaže.

Slováci budú medzi elitným kvartetom chýbať celkovo piatykrát (predtým v úvodných troch edíciách 2004, 2005, 2006 a potom v roku 2010).

Obrazom: Slovensko - Belgicko

Belgicko - Slovensko 3:1 (-23, 10, 14, 18)

88 min, rozhodovali: Flückiger (Švaj.) a Hojka (Poľ.), 300 divákov

Belgicko: Van den Dries, Verhanneman, Heyrman, Valkiers, Rousseaux, Cooloman, libero Dejonckheere (Claes)
Slovensko: Paták, Kašper, Bencz, Štefan Chrtiansky ml., Piovarči, Zaťko, libero Hupka (Hruška, Javorčík, Palgut)

Hlasy:
Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Už v koncovke prvého setu sme vyšli z rytmu. Mali sme jasný náskok a napokon sme museli bojovať o víťazstvo. Malo to vplyv na našu hru v tých ďalších setoch. Chlapci akoby stratili sebavedomie, istotu, súper naopak išiel výkonom hore. My sme sa to snažili riešiť silou, Belgičania rozumom a hravosťou a slávili s tým úspech.“

Juraj Zaťko (kapitán SR): "Prvý set to bolo vyrovnané, ale potom oni išli výkonom hore a my sme s nimi nestačili. Ich štýl hry nám jednoznačne nevyhovuje. Ani sme sa nedokázali priblížiť k nejakému lepšiemu výsledku. Sú veľmi dobrí v obrane, vychytajú aj nemožné lopty a v tom je hlavný rozdiel medzi nimi a nami.“

Róbert Hupka (libero SR): "V prvom sete sme veľmi dobre podávali, dobre sme bránili a nemali sme problémy s útokom po kvalitnej prihrávke. Potom prišli celé pasáže, kedy sme neboli schopní zastaviť rozbehnutého súpera. Tam sa to lámalo.“

I. set

Napriek tomu, že zápas už nič nemohol zmeniť na postavení družstiev v tabuľke a zdanlivo teda o nič v ňom nešlo, súperi sa od úvodného podania s chuťou pustili do seba.

Prvý náskok získali Slováci, keď po perfektnom podaní Zaťka viedli 7:4.

O chvíľu však prišla séria troch bodov Belgičanov po ľahkých loptách a od stavu 11:11 sa vlastne začínalo od začiatku. Nádherný smeč Bencza opäť dostal domácich do dvojbodového náskoku a v blížiacej sa koncovke viedli zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. už 19:16.

Prvý setbal však mali hostia. Slovenskí volejbalisti ho odvrátili a potom aj ďalšie tri. V nervóznom závere rozdali rozhodcovia po jednej chybe na obe strany, po poslednej lopte sa však tešili domáci z vydretého víťazstva 25:23 a ujali sa vedenia 1:0.

II. set

Druhé dejstvo sa hralo podľa belgických nôt. Predviedli niekoľko neskutočných obranných zákrokov v poli i na sieti, ich útoky boli oveľa účinnejšie a bodový náskok pomaličky narastal. Ich rozlet nezastavili ani oddychové časy domácej lavičky.

Za stavu 17:10 už slovenský kormidelník stiahol z ihriska kapitána Zaťka a smečiara Patáka, aby im ušetril sily do ďalšej hry. Set sa už iba dohrával. Domáci už nezískali ani bod, prehrali 10:21 a bolo vyrovnané na 1:1.

III. set

Ani tretí set nepriniesol zmenu. Belgičania svojimi obrannými zákrokmi v poli privádzali Slovákov do zúfalstva. Smeče ich triafali s neomylnou presnosťou, slovenské bloky boli deravé. Domácim navyše "odišiel“ servis. Set nakoniec ukončili hostia bodom priamo z podania, ktorý akoby len potvrdzoval kŕč hráčov v bielych dresoch s dvojkrížom na trojvrší.

IV. set

Vo štvrtom sete Slováci iba doťahovali náskok Belgických volejbalistov. Tí si pozorne strážili odstup a pokojne dotiahli aj svoj záverečný zápas v základnej fáze k víťazstvu. Posledný set vyhrali 21:18, celý zápas 3:1. Slovenskí volejbalisti v štyroch dueloch s týmto súperom nezískali do tabuľky ani bod (prehrali s ním 0:3 a trikrát 1:3).