14. augusta 2009

Slovenskí volejbalisti prehrali s Francúzmi

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v poľskej Gdyni v úvodnom zápase na turnaji III. kvalifikačnej fázy o postup na majstrovstvá sveta 2010 v Taliansku s favorizovaným Francúzskom za 102 min 1:3 ...

GDYNIA 14. augusta (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v poľskej Gdyni v úvodnom zápase na turnaji III. kvalifikačnej fázy o postup na majstrovstvá sveta 2010 v Taliansku s favorizovaným Francúzskom za 102 min 1:3 (-20, -18, 22, -20). Zverenci trénera Emanueleho Zaniniho ťahali v celom dueli s výnimkou koncovky tretieho setu za kratší koniec. Francúzom stačil štandardný výkon na víťazný vstup do turnaja. Slovákov v sobotu čakajú domáci Poliaci, ktorí sú úradujúcimi vicemajstrami sveta zo šampionátu v roku 2006 v Japonsku, a v nedeľu Slovinci. Na MS postúpia zo skupiny prvé dve družstvá.

Slovensko - Francúzsko 1:3 (-20, -18, 22, -20)
102 min, rozhodovali: Labašta (ČR), Stegnar (Slov.), 2000 divákov

Zostavy
SR: Masný, Ogurčák, Kmeť, Lukáš Diviš st., M. Nemec, Kohút, Pipa - libero (Joščák, Martin Sopko st., Bencz, Kubš, Zaťko)
Francúzsko: Rouzier, Vadeleux, Sol, Antiga, Samica, Le Marrec, libero Henno (Ragondet, Tuia).

Francúzi sa už na rozcvičke museli vyrovnať s nepríjemnou správou. Po nezavinenom páde pri sieti si vážne poranil členok prvý nahrávač Pierre Pujol a na zápas nenastúpil. Proti Slovákom tak má smolu. Aj v poslednom vzájomnom zápase na ME 2007 v Rusku sa po kontakte s Martinom Sopkom hneď v úvode zranil a šampionát sa pre neho skončil.

Slováci napriek tomu vstúpili do zápasu s príliš veľkým rešpektom a už do prvého technického oddychového času dovolili súperovi získať trojbodový náskok. Francúzom vyšlo niekoľko výborných zákrokov v obrane v poli i na sieti, naopak slovenským blokárom sa nedarilo. Za stavu 8:11 z pohľadu slovenského tímu si zobral ich tréner Emanuele Zanini oddychový čas, ale ani ten nezastavil rozbehnutých favoritov, ktorí hneď po ňom odskočili už na rozdiel piatich bodov (8:13). Potom však prišla trojbodová šnúra volejbalistov s dvojkrížom na drese a tá prinútila k oddychovému času francúzskeho kormidelníka. Po druhom technickom oddychovom čase sa Slovákom dokonca podarilo vyrovnať na 16:16. Zdalo sa, že "zaniniovci" sa striasli nervozity, ale opak bol pravdou. Prišlo niekoľko školáckych chýb na príjme a Francúzi sa nenechali ponúkať. Záver setu jednoznačne patril im. Za 24 minút vyhrali úvodné dejstvo 25:20 a ujali sa vedenia 1:0.

Ani úvod druhého setu slovenským volejbalistom nevyšiel. Francúzi stále dominovali najmä v obrane, v poli vychytali mimoriadne ťažké lopty. Ani zmena na poste blokára, kde prišiel Joščák, zverencom trénera Zaniniho nepomohla. Súper si neustále udržiaval bezpečný troj až päťbodový odstup, v závere ho dokonca dokázal zvýšiť až na sedem bodov. Prišli ďalšie striedania, ale ani jeden z náhradníkov obrat nepriniesol. Tentoraz Slováci uhrali iba 18 bodov a prehrávali už 0:2.

Ani prvá polovica tretej hry nepriniesla obrat. Slováci nedokázali prekonať výborne organizovanú obranu súpera, Francúzi naopak nachádzali diery v ich blokoch i v poli. Za stavu 12:16 z pohľadu slovenských volejbalistov sa zdalo, že je už rozhodnuté. Prišiel však skvelý obrat. Hneď po druhom oddychovom čase sa "zaninovcom" podarilo šnúrou bodov vyrovnať na 17:17 a potom sa ujali po prvý raz v zápase vedenia 19:18. Skvalitnili útok, vychádzali im najmä smeče z druhej línie a nakoniec víťazstvom 25:22 znížili na 1:2 a vynútili si pokračovanie duelu.

Štvrtý set však bol už záverečný. Slováci opäť skĺzli k chybám, ktoré produkovali dva a pol setu. Prehrali 20:25 a tým celý zápas 1:3. Francúzom stačil v podstate štandardný výkon. V sobotu nastúpia Slováci proti domácemu Poľsku.