21. septembra 2013

Slovenskí volejbalisti zvládli na ME dramatický duel s Tureckom

Slovensko - Turecko na ME

Slovensko - Turecko na ME Foto: TASR/Milan Kapusta
Gdansk 21. septembra (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti vyhrali vo svojom druhom vystúpení na ME v B-skupine v poľskom Gdansku nad Tureckom 3:2, keď otočili z 0:2 na sety a do tabuľky si pripísali dva body.

Zverenci trénerskej dvojice Štefan Chrtiansky st., Andrej Kravárik ukončia pôsobenie v B-skupine nedeľňajším zápasom s domácim výberom Poľska (20.00).

Dôležitosť zápasu bolo v Ergo aréne cítiť už od začiatku duelu, obidve družstvá pôsobili nervóznym dojmom. Najprv Slovensko vyhrávalo 4:3, po tureckom dvojbloku však prehrávalo 4:5 a po úspešnom bloku na Kohúta i 9:11. Slováci vzápätí troma bodmi otočili vývoj zápasu (12:11), no Turci odpovedali rovnakou mincou a okamžite po druhom technickom oddychovom čase odskočili svojmu súperovi postupne na rozdiel troch (17:14), piatich (20:16) i siedmich bodov (24:17). Úvodný set napokon získali v pomere 25:18, keď Nemec poslal loptu z podania do siete.

SR - Turecko na ME Foto: TASR/Milan Kapusta
Turci pokračovali v hre z prvého setu, úspešne blokovali slovenských smečiarov, najmä Nemca, ktorého miestami bránili až traja hráči. Rovnako v útoku vybíjali slovenské bloky a po chybách Slovákov si vypracovali hneď v úvode trojbodový náskok 6:3, ktorý navýšili na 10:5. Slováci kopili jednu chybu za druhou, zle servovali, smeče z ich rúk končili v aute výsledkom čoho bolo šesťbodové manko v pomere 7:13. Impulz prišiel po znížení na 10:13, keď sa na sieti presadil Bencz a Kohút, ďalší bod vyrobili Turci technickou chybou. Chvíľkovú radosť na slovenskú prinieslo zníženie na 14:16, ale Turci bleskovo odpovedali šnúrou šiestich bodov (14:22) a prakticky rozhodli o osude druhého setu. Slovenskú nemohúcnosť potvrdil esom Kiyak, ktorý zvýšil už na priepastných 23:14. Set uzavrel presným smečom Toy - 16:25.

Do tretieho setu vstúpili slovenskí reprezentanti omnoho koncentrovanejšie, agresívnejšie bránili a presadzovali sa i v útoku. Výsledkom ich snahy bolo vedenie 9:5. Vzápätí turecké družstvo kontrovalo na 9:7, Bencz však krížnym smečom prinavrátil Slovensku štvorbodový náskok - 13:9. V ďalšom priebehu Slováci dovolili znížiť Turecku na rozdiel jedného bodu (15:16), ale znova sa im podarilo odskočiť na výraznej rozdiel 22:18 po Benczovom presnom zakončení. Ten istý hráč uzavrel tretí set, ktorý získali Slováci v pomere 25:20.

Fanúšikovia Slovenska Foto: TASR/Milan Kapusta
Štvrtý set začal slovenský výber bez Nemca, Ogurčáka a Masného, rovnako ako odohral predchádzajúci. V jeho úvode sa darilo predovšetkým Benczovi, ktorý zrovnal na 5:5 i 6:6. Slovenskí reprezentanti po dvoch po sebe idúcich trojblokoch a jednom dvojbloku otočili z 10:11 na 13:11 a ožili i poľskí diváci, ktorí po celý zápas fandili tímu spod Tatier. Zaniniho zverenci však dvoma bodmi znova zrovnali, ale Bencz poslal oba tímy na druhý technický oddychový čas za stavu 16:15 a hneď po ňom už svietilo na ukazovateli skóre 17:15. Po nepresnom smeči Turkov viedol slovenský výber už 19:16. Keď Bencz upravil na 22:18 i 23:19 nikto v hale nepochyboval, že sa rozhodne v tajbrejku. Štvrtý set získali Slováci po smeči Chrtianskeho ml. v pomere 25:21.

V dramatickom tajbrejku ťahal za kratší koniec národný výber Turecka, ktorý ho prehral 17:19. Slováci oslavovali víťazstvo, keď otočili takmer prehratý duel.

B-skupina:
Slovensko - Turecko 3:2 (-18, -16, 20, 21, 17)

117 minút, rozhodovali: Huhtaniska (Fín.), Christensen (Dán.)

Slovensko: Masný, Kohút, Nemec, Chrtiansky, Kmeť, Ogurčák libero: Ondrušek (Paták, Zaťko, Bencz, Hruška)
Turecko: Kiyak, Toy, Batur, Ayvazoglu, Batur, Gök, Koc, libero: Yusilbudak (Yücel, Kayhan, Yenipazar)