Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. novembra 2023

Slovensko je podľa ministra Blanára pripravené poskytnúť Ukrajine humanitárnu pomoc, núdzovú podporu vyžaduje energetická sieťSlovensko je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Zdieľať
rokovanie 3 676x451 21.11.2023 (SITA.sk) - Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) pripravené na núdzovú podporu ukrajinskej energetickej siete. Šéf slovenskej diplomacie tiež na online stretnutí ministrov zahraničných vecí vo formáte G7+ uviedol, že sme pripravení i na dodávky elektriny na komerčnom základe.

Pokračovanie humanitárnej pomoci


„Rovnako posúdime rozšírenie kapacít cezhraničného prepojenia elektrických sietí medzi Slovenskom a Ukrajinou,“ avizoval Blanár. Dodal, že Slovenská republika bude pokračovať v humanitárnej pomoci pre Ukrajinu.

„V tomto kontexte chceme byť aktívni a pomôcť prekonať náročné zimné obdobie, v úzkej spolupráci s ukrajinskou stranou pripravujeme dodávky generátorov a ďalších tovarov v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol.

Kritické nedostatky v sektore energetiky


Ako informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, Blanár sa na online stretnutí ministrov zúčastnil na základe pozvania ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena. Ministri sa v rámci stretnutia venovali záväzku pokračovať v dodávkach najkritickejších elektrárenských zariadení Ukrajine.

Vystúpil na ňom i minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba s informáciou o kritických nedostatkoch v civilnom sektore energetiky. Rovnako informoval aj o technických opatreniach, ktoré by mohli ukrajinskému obyvateľstvu pomôcť s prekonaním prichádzajúcej zimy.

„Na stretnutí ministri zahraničných vecí identifikovali medzery v energetickom sektore, zaplnením ktorých v horizonte šiestich mesiacov sa môžu zmierniť humanitárne dopady vojnových akcií Ruskej federácie na území Ukrajiny," doplnilo MZVaEZ SR s tým, že stretnutie viedol Blinken a spolu s ním štátny minister Japonska pre zahraničné veci Iwao Horii.


Zdroj: SITA.sk - Slovensko je podľa ministra Blanára pripravené poskytnúť Ukrajine humanitárnu pomoc, núdzovú podporu vyžaduje energetická sieť © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na telekomunikačnom stožiari na Kubínskej holi prišiel o život 59-ročný muž (foto)
<< predchádzajúci článok
Plaváková kritizuje nezodpovedný prístup poslancov, Tomáš sa po tretíkrát nezúčastnil na zasadnutí ľudskoprávneho výboru