20. júna 2009

Slovensko podľahlo Bielorusku

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v sobotňajšom zápase C-skupiny Európskej ligy v bieloruskom Mogileve s domácou reprezentáciou 2:3. Zverenci trénera Emanuele Zaniniho viedli 2:1 a mali zápas ...

MOGILEV 20. júna (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v sobotňajšom zápase C-skupiny Európskej ligy v bieloruskom Mogileve s domácou reprezentáciou 2:3. Zverenci trénera Emanuele Zaniniho viedli 2:1 a mali zápas dobre rozbehnutý, ale nezvládli štvrtý set a prehrali 2:3. Druhý zápas je na programe v nedeľu o 17.00 SELČ.

Bielorusko - Slovensko 3:2 (17, -19, -20, 23, 10)
134 minút, rozhodovali: Kainulainen (Fín.), Berdnikov (Rus.), 400 divákov.

Bielorusko: Busel, Antanovič, Akulič, Kitun, Haramykin, Kľuševskij, libero Likharad (Audočanka, Žezdryn, Akrem, Michňuk, Kurdziuk).
Slovensko: Kohút, Joščák, Zaťko, Janušek, M. Nemec, L. Diviš st., libero Pipa (Sládeček, M. Sopko st., Hriňák, Bencz).

Bielorusi nečakane nastúpili v základe bez kapitána Akrema, ktorý mal problémy s kolenom. Lepší úvod do zápasu mali Slováci, keď po útoku Nemca viedli 2:0. O náskok však rýchlo prišli, po tvrdých podaniach Akuliča loptu dobre neprijali a bolo 3:3. Po Antanovičovom útoku sa domáci dostali dokonca do vedenia 6:4 a tréner Zanini si vyčerpal prvý timeout. Hostia opäť rýchlo zmazali brejk domácich - Zaťko výborne podal a na strede siete zaklincoval loptu kapitán Joščák - 7:7. Hra ako na hojdačke pokračovala ďalej a do výhody sa opäť dostali Slováci. Joščák dal eso, hostia viedli 11:9 a neskôr po technickom údere Nemca 13:11. Zlomový moment prvého setu prišiel zas stavu 14:12 pre Slovákov, kedy domáci získali päť bodov v rade a viedli 17:14. Tréner Zanini si zobral druhý timeout v sete, ale nepomohlo ani to a ani zmena nahrávačov, keď Zaťka nahradil Sládeček. Slovákom sa nedarilo zložiť loptu a náskok domácich vzrástol až na 24:16. Dráma sa v závere setu nekonala, domáci ho vyhrali 25:17.

Do druhého setu nastúpili Slováci v rovnakej zostave ako na začiatku zápasu a hneď viedli 3:1. Po dlhej výmene však domáci mali viac šťastia a na tabuli svietilo skóre 3:3. Oba tímy potom zbierali bod po bode, na slovenskej strane sa presadzoval najmä diagonál Nemec. Bielorusi potom viedli 10:8, ale pri servise Janušeka získali Slováci tri body v rade a vyhrávali 11:10. Navyše zakrátko po Joščákovom výbornom servise sklepol loptu na sieti Diviš a po úspešnom Divišom bloku už „zaniniovci“ 15:12. Slováci pokračovali v dobrej hre a rozbehnutý set si už nenechali ujsť. Naďalej ťahal tím v útoku Nemec, ktorý ťažil z výborných Zaťkových nahrávok. Slováci vyhrali druhý set 25:20 a vyrovnali na 1:1.

Slováci vstúpili dobre aj do tretieho dejstva. Po útoku Nemca a následnom aute Kituna viedli 5:2. Boli po každej stránke lepší a bez problémov si udržiavali náskok. Ten ešte zvýšili pri podaní výborne hrajúceho Nemca a dostali sa do vedenia 14:8. Bielorusi sa snažili o skorigovanie stavu, ale hostia im to nedovolili. Za stavu 20:16 pre Slovákov sa prvýkrát na ihrisko dostal bieloruský kapitán Akrem, ale domácim to nepomohlo. Slováci vyhrali tretí set 25:19, keď poslednú loptu získal blokom Janušek.

Hneď v úvode štvrtého setu viedli domáci 2:0, ale po Divišovom smeči bolo 3:3. Lenže potom prišli drobné chyby hostí a po zablokovanom útoku Nemca viedli Bielorusi už 7:4. Dôležitý moment sa udial za stavu 12:10 pre domácich, keď pre problémy s krkom musel z hry odstúpiť dovtedy najlepší hráč na ihrisku Martin Nemec a nahradil ho Bencz. Bielorusi boli rozbehnutí a udržiavali si trojbodový náskok. Ten sa Slovákom podarilo stiahnuť na 15:14 pre Bielorusov po dobrom servise Sládečka, ktorý nahradil Zaťka. Slováci nechceli, aby sa zápas musel rozhodnúť v tajbrejku a bojovali o zisk tohto setu. Veľkú šancu na vyrovnanie skóre mali za stavu 20:19, ale Kohút nezložil loptu a následne dal domáci Busel sporné eso a bolo 22:19 pre Bielorusko. V závere setu za stavu 22:24 prišiel na servis Sopko, ale Slováci stiahli už len jeden brejk a prehrali set 23:25. Zápas sa tak musel rozhodnúť v tajbrejku.

V piatom sete nastúpil v základe na nahrávke opäť Zaťko. Úvod tajbrejku bol vyrovnaný. Nerozhodný stav sa však zlomil už za stavu 4:3 pre domácich, keď útok Janušeka sa od pásky odrazil nešťastne do autu a domáci mali brejk k dobru - 5:3. Bielorusi sa dostali na koňa a strany sa menili za stavu 8:4 pre domácich. Slováci sa už nedokázali dostať späť do zápasu - tajbrejk prehrali 10:15 a celý zápas 2:3.