31. decembra 2013

Slovensko podľahlo Česku 1:4, do štvrťfinále zo 4. miesta

Českí reprezentanti sa tak po víťazstve 4:1 vyhli bojom o zostup a v A-skupine obsadili konečnú tretiu priečku.

Slovenský hokejový reprezentant do 20 rokov Milan Kolena, strelec jediného gólu Slovákov v stretnutí s Českom na MS 20

Malmö 31. decembra (TASR) - Slovenskí hokejisti do 20 rokov prehrali na svetovom šampionáte vo svojom poslednom vystúpení v základnej A-skupine s Českom 1:4 a obsadili postupovú štvrtú priečku. Ich štvrťfinálovým súperom tak bude víťaz B-skupiny, s ktorým v boji o semifinálovú miestenku stretnú vo štvrtok o 19.30 h.

Zverenci Ernesta Bokroša nezvládli úvod stretnutia a už po 18 sekundách prehrávali po góle Pastrňáka, druhý presný zásah pridal v 4. minúte Kaše. Tretí úspech zaznamenali Česi v 23. minúte z hokejky Procházku a výbornú prvú polovicu stretnutia z ich strany potvrdil v 27. minúte presnou strelou od modrej v presilovke Šidlík. Jediný slovenský gól zaznamenal štyri sekundy pred koncom druhej tretiny kapitán Milan Kolena, jeho presný zásah však vzhľadom na priebeh duelu prišiel neskoro.

Českí juniori si ziskom troch bodov vybojovali účasť medzi najlepšou osmičkou turnaja, do boja o zostup s Nórmi tak poslali Nemecko.

Česi mali raketový vstup do zápasu a už po 19 sekundách hry sa ujali vedenia. Pastrňák si v útočnej tretine vymenil puk s Procházkom, natlačil sa poľahky pred Baroša a zasunul puk za jeho chrbát. Slováci následne dokázali odolať ešte niekoľkým nebezpečným útokom súpera a v 4. minúte si vypracovali príležitosť na druhej strane. Daňovu strelu vyrazil Langhammer len pred seba, no proti dorážke z hokejky Cehlárika vytiahol český brankár dobrý zákrok lapačkou. O rýchlu odpoveď sa na druhej strane postaral Kaše, ktorý si po vysunutí od Koštálka našiel priestor medzi dvojicou slovenských obrancov, nabral rýchlosť a blafákom do bekhendu prekonal Baroša - 0:2. Zverenci Ernesta Bokroša zostali vývojom duelu zaskočení a v ďalšom priebehu nedokázali v útočnej tretine vytvoriť veľa nebezpečného. Dobrá možnosť na zníženie skóre sa im v prvej časti hry naskytla v 16. minúte, 62-sekundová presilovka o dvoch hráčov však gól nepriniesla.

Českým juniorom vyšiel aj úvod druhej časti hry a v 23. minúte pridali tretí gól. Černákovu prihrávku stredom klziska zachytil v útočnom pásme Simon, nabil puk Procházkovi a ten vyhnal z bránky Baroša. Jeho nástupca Sabol si udržal čisté konto len niečo viac ako štyri minúty a po presilovkovej strele Šidlíka vyťahoval puk opäť zo siete. Slovenskí hokejisti sa v ďalších minútach trápili, čo potvrdila aj nevyužitá päťminútová presilovka pri vylúčení Marcela za faul kolenom na Minárika. V 35. minúte pomohla Langhamerovi ešte pravá žŕdka po zakončení Cehlárika, no štyri sekundy pred druhou sirénou už kapituloval. Po priťuknutí od Grígera sa sám pred bránkou ocitol Kolena a po dobrej práci rukami skorigoval stav na 1:4.

Česi od úvodu tretej tretiny kontrolovali trojgólový náskok. Hra sa uvoľnila, s pribúdajúcim časom sa oba tímy zmierili s výsledkom a predvádzali dobrý hokej. Pekné kombinácie sa striedali na oboch stranách a najaktívnejším strelcom sa stal český útočník Jakub Vrána, ktorý v rozpätí desiatich minút dvakrát opečiatkoval konštrukciu Sabolovej bránky. V závere sa už skóre nezmenilo, českí reprezentanti sa tak po víťazstve 4:1 vyhli bojom o zostup a v A-skupine obsadili konečnú tretiu priečku. Slovensko postúpilo medzi najlepších osem mužstiev zo štvrtej priečky.

Hlas po zápase:
Ernest Bokroš, tréner SR 20 (zdroj: www.hockeyslovakia.sk): "Dnešné stretnutie sme nezvládli, keď sme vôbec nezachytili úvod, a to sa potom prejavilo v celom zápase. Už po pár minútach sme prehrávali 0:2 a nedokázali sme premeniť ani ojedinelé šance, ktoré sa nám vtedy naskytli. Keď v druhej tretine po našich chybách českí hráči pridali ďalšie dva góly, bolo jasné, že tento zápas udržia. Nás dnes zradili presilovky, ktoré boli našou výraznou zbraňou v predošlých zápasoch. Sme veľmi sklamaní zo zápasu aj z výsledku, ale pokúsime sa čo najlepšie pripraviť na štvrťfinále."

Majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov:

A-skupina

Slovensko - Česko 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Góly: 40. Kolena (Gríger, Réway) - 1. Pastrňák (Procházka), 4. Kaše (Košťálek), 23. Procházka (Simon), 27. Šidlík (Procházka, Pastrňák). Vylúčení: 4:5 navyše Marcel (ČR) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, zmeny: od 23. min Sabol za Baroša (SR), rozhodovali: Boman (Fín.), Linde – Pihlbad (obaja Švéd.), Saha (Fín.)

Slovensko: Baroš (23. Sabol) – Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Valjent, Černák, Kečkeš, Dinda – Kolena, Réway, Gríger – Lunter, Daňo, Cehlárik – Minárik, Horanský, Mlynčár – Šimun, Tibenský, Skalický

Česko: Langhammer – Knot, Šidlík, Marcel, Plutnar, Košťálek, Šulík, Němeček – Pastrňák, Simon, M. Procházka – Kämpf, Vrána, Kaše – Faksa, Tomeček, Volek – Sedláček, Macháč, Zdráhal - Zácha