Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. októbra 2012

Slovensko sa zloží na EIB, pôjde o takmer 26 miliónov eurSlovensko prispeje na navýšenie kapitálu Európskej investičnej banky (EIB) takmer 26 mil. eur. Rozhodla o tom tento týždeň vláda, ktorá odsúhlasila účasť Slovenska na zvýšení ...Zdieľať
nbs BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Slovensko prispeje na navýšenie kapitálu Európskej investičnej banky (EIB) takmer 26 mil. eur.


Rozhodla o tom tento týždeň vláda, ktorá odsúhlasila účasť Slovenska na zvýšení základného imania EIB. Celkovo by sa mal splatný kapitál banky zvýšiť o 10 mld. eur, čo zvýši jej úverovú kapacitu o 60 mld. eur.

Tieto prostriedky majú byť predovšetkým v čase nevyhnutnej fiškálnej konsolidácie využité na podporu prorastových opatrení. Podľa ministerstva financií by sa však spolu s navýšením kapitálu EIB malo zlepšiť aj čerpanie prostriedkov dostupných v banke na Slovensku. Svojich kolegov vo vláde preto vyzval, aby pripravili zásobník projektov, ktoré by sa mohli o tieto úvery uchádzať.

"Akcionári EIB by mali vnímať rozhodnutie zvýšiť základné imanie EIB v zmysle zásady 'hodnota za peniaze', a preto aj SR by mala využiť svoju účasť na zvyšovaní splateného základného imania prostredníctvom zvýšeného objemu spolupráce s EIB. Z toho dôvodu bude potrebné v čo najkratšom časovom období identifikovať a začať pripravovať vhodné investičné projekty, či už na vládnej úrovni alebo v súkromnom sektore a identifikovať vhodné zdroje financovania," uvádza sa v materiáli rezortu financií.

Slovensko svoj podiel na navýšení základného kapitálu EIB uhradí zo štátnych finančných aktív, teda bez vplyvu na deficit rozpočtu verejnej správy vyčísľovaného podľa metodiky ESA95.

Podiel na splatnom základnom imaní krajina uhradí v troch splátkach v rokoch 2013 až 2015. Polovicu celkovej sumy, teda takmer 13 mil. eur, do 31. marca budúceho roku a ďalšie dva roky v rovnakom termíne uhradí po 6,5 mil. eur.

Podiel Slovenskej republiky na upísanom základnom imaní EIB sa tým zvýši na 630,2 mil. eur, pričom splatené základné imanie vo výške 30,2 mil. eur sa zvýši o spomínaných 26 mil. eur na celkovú úroveň 56,2 mil. eur. Základné imanie splatné na vyzvanie zostáva nezmenené vo výške 574 mil. eur.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vraha podrezanej ženy z Lučenca už polícia chytila
<< predchádzajúci článok
Fotky Ježiša s homosexuálmi vyvolali v Srbsku nepokoje