Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. mája 2012

Slovensko vyplatilo vlani sťažovateľom pol miliardy eurSlovenskí sťažovatelia si aj v uplynulom roku v sporoch so Slovenskou republikou pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) nárokovali mimoriadne vysoké sumy. V roku 2011 ...Zdieľať
sud BRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí sťažovatelia si aj v uplynulom roku v sporoch so Slovenskou republikou pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) nárokovali mimoriadne vysoké sumy.


V roku 2011 sťažovateľom celkovo vyplatili suma 526 712,50 eur, z čoho 242 500 eur predstavuje čiastku vyplatenú v zmieroch. Vyplýva to zo správy o činnosti zástupkyne SR pred ESĽP Marice Pirošíkovej za rok 2011, ktorú už vzala na vedomie vláda.


Počet nepriaznivých rozsudkov klesol

Spomínané sumy vyplatili za staršie verdikty. ESĽP vlani priznal slovenským sťažovateľom rozsudkami (niektoré ešte nie sú právoplatné) dovedna sumu vyše 136 tisíc eur (takmer 115 tisíc bola nemajetková ujma, zvyšok trovy konania. Ďalších takmer 203 tisíc eur pripadlo sťažovateľom na základe vlaňajších súdom schválených zmierov.

Výboru alebo komore ESĽP vlani pridelili na preskúmanie 533 sťažností proti SR, pričom podobný počet ich bol aj rok predtým (568 sťažností v roku 2010).

Počet sťažností, ktoré Súd neprijal alebo vyčiarkol zo svojho zoznamu bez toho, aby sťažnosť notifikoval vláde, sa mierne zvýšil na 694 prípadov ( v roku 2010 vyčiarkli 664 sťažností Slovákov).

Kleslo aj množstvo sťažností, ktoré súd Slovenskej vláde notifikoval (posunul na vyjadrenie). Kabinetu sa dostalo na stôl zo Štrasburgu 96 podnetov sťažovateľov, rok predtým ich bolo 129.

ESĽP v uplynulom roku zo spomínaných 96 vláde notifikovaných sťažností rozhodol 73 prípadov. Vyriekol dovedna 21 rozsudkov v „slovenských“ prípadoch. V dvoch z nich vyhlásil rozsudky výlučne v prospech Slovenskej republiky, naopak výlučne v prospech sťažovateľa bolo 6 verdiktov.

Celkovo však v 19 prípadoch konštatoval porušenie niektorého z článkov dohovoru o ľudských právach zo strany Slovenskej republiky. Počet takýchto pre štát nepriaznivých rozsudkov klesol, lebo v roku 2010 sa tak stalo v 40 prípadoch. Z čiastkových námietok sťažovateľov Súd viac zamietol (41) ako prijal (28).


Takmer tristo otvorených prípadov

Súd v ďalších 15 prípadoch sťažnosti vyhlásil ako celok za neprijateľné, v 29 prípadoch Súd rozhodol o schválení dosiahnutého zmieru medzi stranami. Štyri prípady skončili vyčiarknutím sťažnosti zo zoznamu svojich prípadov z dôvodu, že sťažovateľ nereagoval na opakované výzvy Súdu na predloženie stanoviska.

Pre úmrtia sťažovateľa vyčiarkli zo zoznamu jednu sťažnosť, v ďalšom prípade sťažovateľka vzala svoj podnet späť a v dvoch prípadoch Súd vyčiarkol, resp. čiastočne vyčiarkol sťažnosti zo zoznamu na základe jednostrannej deklarácie (uznania porušenia) zo strany vlády.

Kancelária zástupcu naďalej eviduje spolu 293 otvorených prípadov, ktoré sa nachádzajú v rôznych štádiách konania a vybavovania. V 195 prípadoch Výbor ministrov Rady Európy dohliada nad výkonom právoplatných rozsudkov alebo rozhodnutí, prijatých vo vzťahu k Slovenskej republike, v 5 prípadoch rozsudok Súdu ešte nenadobudol právoplatnosť a v 93 prípadoch Súd skúma prijateľnosť a podstatu sťažnosti. V roku 2011 bolo skončených 53 prípadov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tragédia pri Palárikove, nehodu neprežili dvaja ľudia
<< predchádzajúci článok
Oslabenie španielskej ekonomiky znížilo cenu ropy

Slovensko vyplatilo vlani sťažovateľom pol miliardy eur - diskusné fórum čitateľov