Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2017

SMK: Zbierka zákonov by mala obsahovať verzie v jazyku menšínIlustračná snímka z parlamentuZdieľať
Ilustračná snímka z parlamentu Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 6. februára (TASR) - Zbierku zákonov je potrebné doplniť tak, aby právne predpisy bolo možné nájsť nielen v štátnom jazyku, ale aj v jazykoch národnostných menšín. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave na to poukázali predstavitelia Strany maďarskej komunity (SMK), ktorí v tomto zmysle navrhujú novelizovať zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky.


Podľa predstaviteľov SMK je tento krok predpokladom na efektívnejšie zabezpečenie výkonu verejnej správy v súlade s naplnením jazykových práv príslušníkov národnostných menšín. "Považujeme za nevyhnutné umožniť príslušníkom národnostných menšín, aby sa oboznámili s aktuálnym znením najdôležitejších právnych predpisov a právnych predpisov, ktoré sa najviac dotýkajú ich práv, aj v ich vlastnom materinskom jazyku," priblížila iniciatívu podpredsedníčka SMK pre oblasť samosprávy a verejnej správy Ildikó Kőrösi. "Máme na mysli zverejňovanie právnych predpisov v jazykoch národnostných menšín, najmä v rozsahu ústavy, ústavných zákonov, zákonov kódexového charakteru, právnych predpisov medzinárodného práva a iných aktov, ktoré sa týkajú práv a postavenia príslušníkov národnostných menšín," doplnila.

Poukázala tiež na to, že verzie v jazykoch menšín by mali byť ľahko dostupné prostredníctvom elektronickej podoby zbierky zákonov na portáli Slov-Lex, ktorú prevádzkuje Ministerstvo spravodlivosti SR, rovnako na ústrednom portáli verejnej správy slovensko.sk.

Kőrösi je presvedčená, že v súčasnom procese informatizácie spoločnosti, v ktorej sa vynakladajú obrovské prostriedky na elektronickú komunikáciu úradov s občanmi, by sa požiadavka dala splniť s minimálnymi nákladmi. "Slovensko by tak splnilo záväzky plynúce z medzinárodných dohôd, ako je Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov, ale nadviazalo by i na právne tradície na území Slovenskej republiky," dodala.

S iniciatívou sa predstavitelia SMK chystajú ešte dnes obrátiť na Ministerstvo spravodlivosti SR.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predaj áut vo Veľkej Británii v januári vzrástol
<< predchádzajúci článok
Na afganskom konzuláte v Pakistane sa strieľalo, obeťou je diplomat