Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. decembra 2011

SNS varuje: Predaj emisií môže skončiť veľkým fiaskomSlovenská národná strana (SNS) dá podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preveril výber českej spoločnosti Carbon Redux, ktorá radí ministerstvu životného prostredia pri predaji emisných ...Zdieľať
andrej danko BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská národná strana (SNS) dá podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preveril výber českej spoločnosti Carbon Redux, ktorá radí ministerstvu životného prostredia pri predaji emisných jednotiek AAU, teda emisií oxidu uhličitého.


Spoločnosť vyhrala medzinárodný tender, ktorý ministerstvo vyhlásilo v snahe predať emisie. Podľa SNS by mala byť súťaž bezodkladne zrušená.

„Firma bola vybratá zlým spôsobom v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Na základe zlej formy výberu verejnej súťaže bol vybratý záhadný poradca, ktorý dnes reálne nezvláda poradenstvo pri predaji emisií a z ktorého neschopnosti a činnosti reálne Slovensku hrozí škoda,“ povedal dnes na tlačovej besede prvý podpredseda SNS Andrej Danko.

SNS tvrdí, že ministerstvo životného prostredia pod vedením ministra Józsefa Nagya (Most-Híd) porušilo zákon, pretože pri verejnom obstarávaní nebola zadaná hodnota zákazky a ministerstvo sa tak vyhlo aukcii.

„Keďže neuviedli predpokladanú hodnotu zákazky, znamená to, že ju nevedeli alebo bola nedostatočne pripravené súťaž, alebo to bolo účelné,“ tvrdí Danko. Dodal, že tým, že pri hľadaní sprostredkovateľa ministerstvo nevyužilo aukciu, porušilo nielen zákon o verejnom obstarávaní, ale aj nariadenie vlády. „Máme vážnu obavu, že celé toto sa umelo ženie, aby tieto emisie neboli predané za dobrú cenu,“ konštatoval.


Pochybnosti o Carbon Redux

Spoločnosť Carbon Redux podľa Danka zmenila predmet svojho podnikania len dva týždne pred uzávierkou súťaže, sídli v rodinnom dome a stojí za ňou len jeden človek, čo vyvoláva vážne pochybnosti.

Nagyovi odkázal, nech vysvetlí, ako to funguje medzi ním a touto spoločnosťou a aby vláda o predaji emisií nerokovala tajne a ministerstvo nezatajovalo hodnoty transakcií. Dnešný stav totiž podľa neho vytvoril pri predaji emisií nečitateľnú spleť vzťahov a celý predaj je zahmlievaný. Nagy pritom už podľa SNS mohol predať emisie priamym spôsobom a podstatne skôr, vďaka čomu mohlo Slovensko na predaji získať viac financií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na rokovaniach o fiškálnej únii možno bude aj Veľká Británia
<< predchádzajúci článok
Deutsche Bank pripravuje predaj aktív

SNS varuje: Predaj emisií môže skončiť veľkým fiaskom - diskusné fórum čitateľov