13. februára 2014

Soči 2014: Slovensko - USA 1:7

Slovenskí hokejisti hrajú od 13:30 v Šajba aréne proti Američanom svoj prvý zápas na olympijskom turnaji.

Slovensko - USA

Pod vedením Vladimíra Vůjtka reprezentácia s USA ešte neprehrala. Na predchádzajúcich dvoch svetových šampionátoch si jeho zverenci poradili s tímom USA 4:2 a 4:1, na Nemeckom pohári v novembri 2013 ho zdolali 4:3 po samostatných nájazdoch.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť ----------> TU

Brankárskou jednotkou je Jaroslav Halák, elitnú formáciu vytvorili obrancovia Zdeno Chára s Andrejom Sekerom a útočníci Marián Hossa, Michal Handzuš, Tomáš Tatar. Hlavnými rozhodcami sú Čech Antonín Jeřábek a Kanaďan Kevin Pollock, na čiarach im pomáhajú Kanaďania Mark Wheler a Jesse Wilmot.

hlasy po zápase:

Zdeno Chára, kapitán SR (zdroj: Markíza):
"Určite to nebol najlepší vstup do turnaja. V druhej tretine sme si prestali plniť defenzívne úlohy a Američania sa jednoducho dostávali do gólových situácií a ľahko z nich skórovali. Tých prostredných 20 minút bolo veľmi zlých. Musíme sa z toho poučiť, rýchlo zahodiť zápas za hlavu. Najmä musíme zlepšiť pohyb v defenzívnom pásme a lepšie si rozoberať súperových hráčov."

Tomáš Tatar, strelec jediného gólu SR (zdroj: Markíza): "Dostali sme strašne zbytočné góly, keď sme si nie dobre pokryli hráčov v obrannom pásme. V prvej tretine sme im boli ešte celkom vyrovnaným súperom, no v druhej sa to zvrtlo, rozobrali nás. Tam sme prehrali zápas. Pritom s Američanmi sa dalo hrať, ani oni nás dobre nepokrývali. Mal som tiež ďalšie strelecké príležitosti, škoda, že som to nezakončil. Verím, že v ďalších zápasoch odstránime chyby a vylepšíme hru v obrane. Treba najmä lepšie komunikovať v obrannom pásme, na tom musíme popracovať."

Tomáš Jurčo, útočník a debutant v slovenskom drese (zdroj: Markíza): "Premiéra to bola trpká, výsledok 1:7 nie je určite najlepší. Snažil som si z každého striedania zobrať maximum, učiť sa od hráčov ako je Marián Hossa či ďalší. I keď je to ťažké, snažím sa vziať si z toho stretnutia to pozitívne. Druhá tretina nás stála celý zápas, nepodali sme v nej kolektívny výkon. Nič to, hlavy hore, treba na tú tretinu čo najskôr zabudnúť a ísť ďalej. Veď aj kapitán Zdeno Chára v kabíne povedal, že turnaj sa iba začína a je toho pred nami ešte veľa."

Dustin Brown, autor siedmeho gólu USA (zdroj: iihf.com): "Nikto z nás si pred zápasom ani nepomyslel, že by sme mohli vyhrať takým vysokým rozdielom. Čakali sme oveľa tesnejší, vyrovnanejší a tvrdší súboj. Niekedy to vypáli celkom inak..."

Paul Šťastný, strelec dvoch gólov USA (zdroj: iihf.com): "Je to pre mňa vždy špeciálny súboj, keď nastúpim proti Slovensku. Viem, že ma vtedy zakaždým pozorne sleduje celá rodina a samozrejme rodičia. Nikdy som ešte Slovákov nezdolal, podarilo sa mi to až na tretí pokus na vrcholnom podujatí. Proti domácim Rusom to bude vzrušujúci zápas."

VÝSLEDOK:

Slovensko - USA 1:7 (0:1, 1:6, 0:0) - prebieha III. tretina

14:27 - 0:1 J. Carlson (P. Kessel, J. van Riemsdyk)
20:24 - 1:1 T. Tatar (Marián Hossa)
21:26 - 1:2 R. Kessler (P. Kane)
22:32 - 1:3 P. Stastny (M. Pacioretty, T. J. Oshie)
28:16 - 1:4 D. Backes (P. Kessel)
33:30 - 1:5 P. Stastny (K. Shattenkirk, T. J. Oshie)
34:20 - 1:6 P. Kessel (R. Kesler, J. van Riemsdyk)
35:17 - 1:7 D. Brown (J. Carlson, P. Kane)

Vylúčenia:
09:59 Tomáš Marcinko (SVK) - 2 min. (nedovolené bránenie v hre)
26:09 René Vydarený (SVK) - 2 min. (podrazenie)
38:10 Phil Kessel (USA) - 2 min. (sekanie)

strely na bránu: 19:27, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Pollock (Kan.) - Wheler, Wilmot (obaja Kan.)

Slovensko: Halák - Chára, Sekera, Baranka, Meszároš, Maričin, Jurčina, Starosta, Vydarený - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Radivojevič, T. Kopecký, Jurčo - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, T. Marcinko, Marcel Hossa
USA: Quick - Martin, Suter, Shattenkirk, McDonagh, Fowler, Carlson, Orpik - Calahan, Backes, Parise - Kessel, Pavelski, van Riemsdyk - Kane, Kesler, Brown - Oshie, P. Stastny, Pacioretty

60:00Zápas sa skončil. Slovensko prehralo svoj prvý zápas 1:7. Jednoznačne sme ťahali za kratší koniec.

59:25Slováci v poslednej minúte kombinujú, nahrávajú si, no ako by sa hľadali. Striel na Quicka je veľmi málo.

59:00Zápas sa pomaly chýli ku koncu. Ostáva posledná minúta.

57:10Po vhadzovaní vzal puk Miklík, prešiel si za bránu a poslal puk za seba – ale v tomto ho žiaden zo spoluhráčov nepodporil.

54:46Quick musel čeliť strele zblízka, osamotený hráč počas striedania ho ale neprekvapil.

54:25Američania po skrumáži v našom obrannom pásme nedokázali vyťažiť gól.

55:00Do konca zápasu ostáva päť minút. Bartovič nahráva Surovému. Ten však netriafa bránku

52:00Zápas sa už iba dohráva. Slováci sa dostávajú sporadicky do útoku, nevychádza im ale koncovka ani nahrávka. Chára so Sekerom v ofsajde. Do konca ostáva osem minút.

51:10Do konca stretnutia nám ostáva necelých desať minút. Šťastný sa ocitol pred brankárom takmer sám, páli po prebratej nahrávke ale Budaj vyráža.

49:30Prvý slovenský útok robí vietor pred Quickom, najskôr Hossa nestihol z ľavej strany nahrať na Sekeru, ktorý bol pred odkrytou bránou, potom sa Handzuš snažil puk doraziť no bez výsledku.

48:50Marinčin vyviezol puk až do útočného pásma. V pravom rohu sa šikovne uvoľnil a puk nastrelil pred Quicka, naši ho však nestihli doraziť.

Doposiaľ sme na Jonathana Quicka vyslali 20 striel. Na Haláka a Budaja smerovalo 28.

47:41Oshie po kľučke ponúkal puk Paciorettymu, ale ten ho nezachytil a strieľal naprázdno.

46:10Pavelski sa s pukom ocitol na ľad Marián Hossa sa nevie dostať k puku.

45:48Surový ostal v súboji s Callahanom pri útočnej modrej a mal tak šancu získať puk a vrátiť sa s ním do pásma, ale nedokázal to.

45:23Končí piata minúta záverečnej tretiny a Američania kontrolujú hru.

44:30Jurčo vyváža puk z pásma. Radivojevič dostáva na korčule, spracoval Baranka no v zápätí stratil puk. Všetci naši boli obsadení.

43:50Američania nestratili chuť po góloch ani v tretej tretine a sú stále nepríjemní. Z tlaku vôbec nepoľavili.

40:51 Jurčo šikovne pred Quickom no nestihol sa zorientovať a stratil v rozhodujúcej chvíli puk.

V strednom pásme sa ťažko dvíha z ľadu Michal Handzuš, nie je to nič vážne.

Začala nám záverečná tretina. Američania sú v našom pásme.

Pomaly nám začína záverečná tretina. Bude veľmi ťažké sa priblížiť americkému rýchliku. Budeme sa snažiť vyhrať aspoň záverečnú tretinu pre psychickú pohodu do ďalších zápasov. Na rozdiel od Slovenska, Slovinci držia s Rusmi krok a po druhej tretine prehrávajú iba o gól 2:3.

40:00Skončila sa druhá tretina. Ešte 10 sekúnd budeme hrať presilovku. Prehrali sme ju 1:6 a na strely 13:16.

39:02Zakázané uvoľnenie našich počas presilovky.

38:10Budeme hrať prvú presilovku. Phil Kessel sedí za sekanie.

37:58Ani z akcie Jurča a Radivojeviča nepadol gól.

37:00Našim nevychádza vôbec nič, v útočnom písme aj našim najväčším hviezdam odskakujú puky z hokejky.

35:17Naši sú na kolenách. Na 1:7 zvýšil Dastin Brown.

34:20Prvá strela na Budaja skončila v jeho bráne. Prehrávame 1:6. Gól dáva Phill Kessel.

33:30Haláka v našej bránke nahradil Peter Budaj. Halák kryl 20 z 25 striel.

33:30Marcinko zostal ležať na ľade, Stastny zobral puk a Amričania vedú 1:5. Potvrdilo sa, nedáš, dostaneš

33:00Šance Tatara, Hossu, Pánika či Handzuša, no nič z toho.

30:20Vystrelil Radivojevič, strelu však americký brankár bez problémov kryl

30:00V polovici zápasu prehrávame 1:4, Američania sú dôraznejší, na strely vedú už 23:7. V tejto tretine vystrelili 12 krát.

28:16Prehrávame 1:4, presilovku sme síce prežili, ale po návrate Vydareného skóroval David Backes

27:43Tomáš Tatar dal takmer gól, v úniku nahral Bartovičovi, ten minul.

27:30Američania opäť na našej polovici, Halák má čo robiť.

26:39Prvá štvrtina presilovky za nami. Chára vybojoval puk a Marián Hossa ho vyniesol na polovicu súpera.

26:09Na trestnú lavicu ide René Vydarený za podrazenie. Našich čakajú horúce dve minúty. Snáď sa ubránime

25:30Obraz hry sa nemení, Američania tlačia, naši bránia, a štvrtá formácia nemá ani kedy striedať.

23:05Na strely prehrávame už 6:15

22:32Ďalší gól v Halákovej sieti, tentokrát ho Američania vyšachovali a zakončoval Paul Stastny.

22:16Po našom góle začali Američania tlačiť a vypracovali si dve dobré šance.

Naši sa dlho netešili, Ryan Kessler zvýšil na 1:2
20:24 Tomáš Tatar vyrovnáva!!!!

13:55 Radivojevič len vklepol puk do pásma, kde ho získali späť Američania a vracali sa dopredu, no zastavil ich ofsajd.

14:45Pánik v príležitosti. Vyviezol z rohu puk a Hossa doráža.

13:00Zakázané uvoľnenie. Získavame pásmo. Do konca tretiny sedem minút.

12:45Američania ostávajú v našom pásme. Martin v príležitosti, no netrafil bránku.

11:53Ešte šesť sekúnd. Američania počas presilovky vystrelili dvakrát na Haláka. prečkali sme vylúčenie.

11:354Američania sú opäť v našom pásme. Sekera vyhodil puk do stredného pásma. Američania sú ale bleskovo späť. Ešte 20 sekúnd.

10:20Vyhadzujeme puk a striedame po 20 sekundách.

9:59Budeme hrať v oslabení - Tomáš Marcinko za nedovolené bránenie. Po desiatich minútach sú strely na bránu 2:6.

08:34Marinčin puk zatiahol až do útočného pásma, nahodenie zblokované do rohu klziska.

07:04Jurčo v strednom pásme chytá americkú rozohrávku a presunul sa do útočného pásma, sám si proti dvom netrúfol a prišiel o puk.

05:43Kesler neprijemne strieľa, strelu blokujeme na ochrannú sieť.

04:34Chára v spolupráci s Handzušom vzadu vybojovali puk. Sekera ho vyváža na opačnú stranu. Quick chytá strelu z pravej strany a drží.

03:55Baranka v obrannom zákroku, bloku prihrávku na Backesa. Puk na zadný mantinel.

03:08 Štvrtý útok Američanov na ľade, Pacioretty znepríjemňuje výhľad Halákovi.

3:08Zápas sa začal svižne. Hrá sa bez prerušenia tri minúty. Slováci pred Quickom. Kopecký doráža puk.

3:58Slováci sa usadili v tretine a striedame.

Slováci striedajú. A prvá veľká šanca Američanov. Halák ohrozil Kessel.

Otváracie formácie. Slovensko začína s druhým útokom.

Pozeráme sa na rozhodcov: Jeřábek (CZE), Pollock – Wheler, Wilmot (všetci CAN). Na ľadovú plochu prichádzajú už aj hráči jednotlivých tímov.