Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. januára 2011

Sociálne dávky by si mali ľudia odpracovať, tvrdí KužmaRómsku otázku považuje poslanec NR SR Štefan Kužma (SDKÚ-DS) za najväčší problém budúcnosti Slovenska. Ako uviedol na dnešnej ...Zdieľať
socialna poistovna Ilustračné foto. Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičPREŠOV 21. januára (WEBNOVINY) – Rómsku otázku považuje poslanec NR SR Štefan Kužma (SDKÚ-DS) za najväčší problém budúcnosti Slovenska. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede v Prešove, každých 20 rokoch sa zdvojnásobí počet obyvateľov osád, nezamestnanosť je tu 100-percentná.


Financovanie osád sa preto stáva stále väčším problémom. V rómskych osadách, hlavne na východe republiky, žijú Rómovia v zlých bytových, hygienických a zdravotných podmienkach, je tu rozšírená kriminalita a vznikajú vážne problémy v spolunažívaní s ostatnými obyvateľmi obce. Kužma uviedol, že doterajší systém financovania projektov zameraných na pozdvihnutie Rómov úplne zlyhal. Preto navrhuje prioritne vyriešiť hlavné problémy – ponúknuť prácu poberateľom dávok, eliminovať kriminalitu a zabezpečiť vymožiteľnosť práva.

Zmena v zákonoch
Kužma so straníckym kolegom Zoltánom Horváthom predloží na februárové zasadnutie parlamentu do prvého čítania návrh zmeny zákona, ktorého filozofiou je oddeliť ľudí, ktorí pracovať chcú v nejakej forme zamestnania alebo prostredníctvom verejnoprospešných prác od tých, ktorí pracovať nechcú. „Preto predkladáme zákon, ktorý umožňuje zamestnať týchto ľudí i na práce pre štát a VÚC. Špeciálne pri údržbe ciest a vodných tokov. Ďalším krokom je pripravená podstatne výraznejšia selekcia sociálnych dávok podľa toho, či poberateľ pracuje alebo nie,“ uviedol poslanec. Podľa jeho vyjadrenia „spoločnosť nakoniec bude musieť nabrať odvahu prestať vyplácať peniaze tým, ktorí pracovať nechcú.“

Druhou oblasťou je kriminalita. Kužma považuje za pozitívum zvýšenie počtu štátnych policajtov v blízkosti problémových osád. To však nestačí, lebo páchatelia drobnej kriminality rátajú s tým, že im nikto nemôže siahnuť na dávky v hmotnej núdzi. Poslanec presadzuje pripravený návrh zákona, ktorého podstatou je, aby tí, čo pokutu alebo škodu nemôžu zaplatiť, museli si ju odpracovať.

Obecná polícia
Kužma uviedol, že so straníckym kolegom Martinom Padom pripravili a do parlamentu už predložili návrh novely zákona, ktorá umožní malým obciam vytvárať spoločnú obecnú políciu. Tá by mala slúžiť na elimináciu drobnej kriminality a zabezpečenie bezpečného života všetkým obyvateľom obcí. Kužma poukázal aj na rozpor v našej legislatíve. Kým hranica postihu u páchateľa trestného činu sa posunula na 14 rokov veku, u priestupku ostala na pôvodnej hranici 15 rokov.

Podobné návrhy na zmenu legislatívy už Štefan Kužma predkladal v predchádzajúcom volebnom období, ale nenašli potrebnú podporu medzi poslancami. Kužma verí, že koaliční partneri ho podporia.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mediálny výbor zatiaľ nemá prihlášky na šéfa RTVS
<< predchádzajúci článok
BARTA: Rozhodnutie nezvyšovať euroval je správne