Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. júla 2009

Som nadstranícka, tvrdí PetríkováSom absolútne apolitická a funkciu ministerky budem vykonávať nadstranícky, tvrdí nová ministerka spravodlivosti Viera Petríková. "Napriek tomu, že som bola nominovaná pánom predsedom ĽS-HZDS ...Zdieľať
BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Som absolútne apolitická a funkciu ministerky budem vykonávať nadstranícky, tvrdí nová ministerka spravodlivosti Viera Petríková. "Napriek tomu, že som bola nominovaná pánom predsedom ĽS-HZDS (Vladimírom Mečiarom, pozn. redakcie) - no inak by som sa k tejto funkcii nedostala, stále túto funkciu beriem ako apolitickú. Nikdy som nebola v nejakej politickej strane, som absolútne apolitická," povedala pre médiá Petríková, ktorá do čela rezortu spravodlivosti prišla z postu predsedníčky Okresného súdu vo Vranove nad Topľou. Na vranovský súd sa pritom chce vrátiť aj po tom, ako skončí viesť ministerstvo. Na otázku ako chce po výkone politickej funkcie obhájiť nadstraníckosť, odpovedala, že aj funkciu ministerky bude vykonávať nadstranícky. "Moje kontakty s HZDS neboli absolútne žiadne, tak ako so žiadnou inou politickou stranou," konštatovala Petríková. Priznala, že pri rozhodovaní sa o tom, či funkciu ministersky spravodlivosti prijme alebo nie, nemala veľa času na rozmýšľanie, ultimátum však vylúčila.


Ministerka spravodlivosti, ktorú nominoval Vladimír Mečiar, keďže tento ministerský post patrí podľa Koaličnej dohody ĽS-HZDS, bude pokračovať v práci na zákone o preukazovaní pôvodu majetku. Jeho návrh nebol prijateľný pre predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Nová ministerka sa chce zoznámiť s prácou komisie vytvorenej k zákonu, na čele ktorej stojí štátna tajomníčka Anna Vitteková (nominovaná Smerom-SD). "Určite budeme pracovať na tomto zákone". Podrobnejšie sa tejto problematike nevenovala, ale myslí si, že je potrebné rešpektovať nález Ústavného súdu SR. Na otázku, či sa o zákone bude radiť aj so Štefanom Harabinom, odpovedala: "Otázka je trochu zvláštna a určite nepovažujem za vhodné, aby som sa o tom s ním radila." Zatiaľ sa nevedela vyjadriť k termínu predloženia návrhu zákona do parlamentu.

V prípade návrhu novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorý posilňuje kompetencie Súdnej rady SR, si myslí, že je "potrebné, ak takéto dôležité kompetencie, dôležité úlohy plní kolektívny orgán ako jednotlivec". Nevylučuje určité korekcie návrhu v parlamente. Zákon nemá možnosť stiahnuť, podľa jej slov jej ju vláda nedala. Návrh bol kritizovaný, že veľmi posilňuje kompetencie predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorým sa stal predchodca Petríkovej - Štefan Harabin. Predseda Najvyššieho súdu SR je totiž zároveň predsedom Súdnej rady SR. Opozícia novelu odmieta a koalícia rokovanie o nej v parlamente presunula na september.

Ku kauze údajných priateľských kontaktov Štefana Harabina s Bakim Sadikim, o ktorom Daniel Lipšic tvrdí, že je predstaviteľom albánskej drogovej mafie, sa nevedela vyjadriť. "Vôbec absolútne nie som informovaná o tejto kauze," uviedla. Štefan Harabin počas voľby za predsedu NS SR odpovedal "riadne, kompetentne" aj na túto otázku a "súdna rada bola s odpoveďou spokojná", povedala Petríková. Tvrdí, že nepodporila návrh na to, aby generálny prokurátor Dobroslav Trnka vysvetlil, akým spôsobom sa zverejnili záznamy, ktoré sú údajne prepisom telefonátu spred 14 rokov medzi Sadikim a Harabinom. "Dozvedela som sa v médiách, že ja som predniesla tento návrh, ale skutočne som to nebola ja, ale bol to nejaký omyl," konštatovala Petríková, ktorá je s vysvetlením Harabina spokojná.

Viera Petríková zostáva podpredsedníčkou Súdnej rady SR. Zákony to nevylučujú. Podľa rokovacieho poriadku rady sa vo veciach týkajúcich sa ministerstva spravodlivosti alebo kde bude ministerstvo navrhovateľom nebude zúčastňovať na zasadnutiach rady, ani nebude o nich hlasovať. Funkcia v Súdnej rade SR je pre ňu "veľkou cťou a skutočne rada pracujem v prospech sudcov a pre sudcov". Po skončení výkonu ministerskej funkcie chce obliecť opäť sudcovský talár a vrátiť sa späť do Vranova nad Topľou.

Nová ministerka spravodlivosti sa považuje za skôr športový typ, rada vymení oblečenie sudkyne za športové oblečenie. "Rifle to je moje", dodala.SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Uštipnutiu hmyzom treba vždy venovať pozornosť
<< predchádzajúci článok
Konferencia iDEME 2009 už po tretí krát

Som nadstranícka, tvrdí Petríková - diskusné fórum čitateľov