Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. februára 2019

Španielsky kráľ sa vyjadril k procesu s katalánskymi separatistamiŠpanielsky kráľ Filip VI. (v strede), archívna snímka.Zdieľať
Španielsky kráľ Filip VI. (v strede), archívna snímka. Foto: TASR/AP
Madrid 20. januára (TASR) - Španielsky kráľ Filip VI. v stredu vyhlásil, že demokracia nestojí nad rešpektovaním zákona. Tlačová agentúra AFP jeho nezvyčajne otvorený komentár vysvetľuje ako odmietnutie požiadaviek separatistických katalánskych lídrov, s ktorými prebieha v Madride súdny proces.


"Nedáva to žiadny zmysel. Je neprijateľné odvolávať sa na takzvanú demokraciu, ktorá je nad zákonom. Bez rešpektovania zákona neexistuje mierové spolužitie ani demokracia, ale neistota, náhodnosť a v konečnom dôsledku zrútenie morálnych a občianskych princípov spoločnosti," povedal panovník.

Filip VI. sa však priamo nevyjadril k prebiehajúcemu súdnemu procesu s 12 katalánskymi separatistami a aktivistami, z ktorých deväť je obvinených zo vzbury.

Referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo začiatkom októbra 2017 i napriek zákazu španielskeho ústavného súdu, ospravedlňujú separatisti demokratickým mandátom získaným od ich voličov v tomto regióne. Tí vo voľbách do regionálneho parlamentu v roku 2015 udelili separatistickým stranám väčšinu.

Výsledky referenda, v ktorom podľa miestnych úradov 90 percent voličov hlasovalo za odtrhnutie sa Katalánska od Španielska, viedli k krátkodobé vyhlásenie nezávislosti tohto regiónu.

Uvedený súdny proces je najsledovanejším od zavedenia demokracie v Španielsku a má trvať tri mesiace.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výbor Európskeho parlamentu odporúča ukončiť rokovania s Tureckom
<< predchádzajúci článok
Lesbická partnerka srbskej premiérky Any Brnabičovej porodila chlapca

Španielsky kráľ sa vyjadril k procesu s katalánskymi separatistami - diskusné fórum čitateľov