07. augusta 2014

Spartak Trnava remizoval so St. Johnstone, postúpil do play off

David Watherspoon z Johnstone (vľavo) a Matúš Čonka v zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2014/2015 medzi FC Spartak Trnava a FC St. Johnstone v Zlatých Moravciach 7. augusta 2014. Foto: TASR/Henrich Mišovič
Zlaté Moravce 7. augusta (TASR) - Futbalisti Spartaka Trnava remizovali vo štvrtkovej odvete 3. predkola Európskej ligy UEFA 2014/2015 so škótskym St. Johnstone 1:1 a postúpili do play off, keďže v prvom súboji pred týždňom v Škótsku vyhrali 2:1. Zverenci trénera Juraja Jarábka sa tak už môžu tešiť na piatkový žreb v Nyone.

Na vypredanom štadióne v Zlatých Moravciach "andeli" prehrávali po prvom polčase 0:1, keď v 41. minúte skóroval hosťujúci Steve May. V druhom polčase vyrovnal v 83. minúte Martin Mikovič a potvrdil postup Trnavy do ďalšej fázy. Trnava tak vyrovnala svoje pohárové maximum zo sezóny 2011/2012.

Priebeh zápasu

Na vypredanom štadióne ViOn-u nastúpili v skvelej atmosfére hostia v červeno-čiernom, domáci "andeli" v bielych dresoch. Škóti nedopustili úvodný tlak Trnavy a začali ostro so snahou zlikvidovať manko z prvého zápasu. Centre do šestnástky domácich, ani nebezpečné strely Mckaya a Maya sa ale neujali, a ani odpoveď Janečku v 9. minúte, ktorého projektil zlikvidoval brankár Mannus. Trnava hnaná búrlivým kotlom trpezlivo vyčkávala na šancu, Škótska kombinácia jej problémy nerobila. No mohla v 17. minúte, keď sa do nebezpečného zakončenia dostal May, ale Rusov jeho strelu vyrazil na roh. Trnava okamžite odpovedala strelou Vlaska, ale Mannus bez problémov zasiahol. V 29. minúte mohol červeno-čierne vlny, ktoré sa rozbíjali na bielej stene stlmiť hlavičkou Schranz, ale tiesnený minul. V závere prvého polčasu prebrala aktivitu Trnava, zaujala akcia Schranza s Janečkom, ale gól nepriniesla. A tak v 41. minúte nečakane udreli hostia, strela Maya zapadla za Rusov chrbát s prispením teču domáceho obrancu Sivu.

Druhý polčas začal tiež aktivitou hostí, Trnava sa snažila otupiť snahu Škótov kombináciou, šancu si však nevedela vypracovať. Hralo sa hore-dolu, pritvrdilo sa však a pribudlo množstvo osobných súbojov. Potom opäť prebrala taktovku Trnava, ale strely Janečku ani Schranza nemali nádej na úspech, a veľkú šancu spálil v 70. minúte Vyskočil, ktorého hlavičku Mannus skvele zlikvidoval na bránkovej čiare. Ale Trnava napokon vyrovnala v 83. minúte, keď po hrubej chybe obrancu hostí a jeho zlej hlavičke sa rútil sám na brankára Mikovič a chladnokrvne nezaváhal. V nadstavenom čase ešte mohol poslať súboj do predĺženia May, v sklze ale loptu netrafil. Trnava sa tak mohla tešiť z postupu do play off.

odveta 3. predkola EL 2014/15:
Spartak Trnava - St. Johnstone 1:1 (0:1)
83. Mikovič - 41. May
/prvý zápas: 2:1, do play off postúpila Trnava/

zostavy a striedania:
Spartak Trnava:
Rusov - Siva, Bortel, Tóth, Čonka - Sabo, Casado - Janečka, Vlasko (59. Vyskočil), Schranz (87. Grabež) - Mikovič (90.+ Špalek)

St. Johnstone:
Mannus - Miller, Mackay, Scobbie, B. Easton - Millar - Wotherspoon, Caddis (64. Croft), McDonald (79. O'Halloran), May - MacLean

Hlasy po zápase
Juraj Jarábek, tréner Trnavy (zdroj: RTVS):
"Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. St. Johnstone má kvalitný tím, ale ja musím pochváliť chlapcov za dnešný výkon. Oni dám dali z jednej šance gól, no zvyšok duelu sme uhrali s veľkým srdiečkom. Máme mladé mužstvo, pre ktoré je to veľká škola."