08. septembra 2010

Srbi vo štvrťfinále vyradili obhajcu zo Španielska

Do semifinále majstrovstiev sveta v basketbale mužov v Turecku sa ako prví prebojovali reprezentanti Srbska. V stredajšom úvodnom štvrťfinálovom stretnutí si zverenci skúseného ...

bez nazvu Foto: SITA/AP

ISTANBUL 8. septembra (WEBNOVINY) - Do semifinále majstrovstiev sveta v basketbale mužov v Turecku sa ako prví prebojovali reprezentanti Srbska. V stredajšom úvodnom štvrťfinálovom stretnutí si zverenci skúseného stratéga Dušana Ivkoviča poradili s úradujúcimi majstrami sveta aj Európy Španielmi 92:89 (49:41). Srbskí basketbalisti odplatili Španielom vlaňajšiu hladkú prehru vo finále majstrovstiev Európy v Katoviciach (63:85) a medzi kvartetom najlepších na majstrovstvách sveta sa ocitli prvýkrát od roku 2002. Ich súpermi v semifinále budú víťazi večerného súboja medzi Slovinskom a domácim Tureckom.

Srbské víťazstvo bolo zaslúžené, hoci sa zrodilo v nanajvýš dramatickej koncovke. Mladí srbskí hráči si po väčšinu stretnutia udržiavali niekoľkobodový náskok a favorizovaní Španieli sa prvýkrát ujali vedenia až v 23. min (51:49), keď sa zaskvel ich 27-bodový strelec Navarro. Na začiatku záverečnej štvrtiny už Srbi opäť viedli o 5 bodov (69:64) a keď tri a pol minúty pred sirénou Savanovič trojkou upravil na 86:78, zdalo sa, že srbskí hráči si už koncovku postrážia. Favorizovaní Španieli sa však vydali na stíhaciu jazdu a 25 sekúnd pred koncom Marc Gasol efektným smečom vyrovnal na 89:89. V samom závere však zobral osud zápasu do svojich rúk Miloš Teodošič. Dvadsaťtriročný rozohrávač gréckeho Olympiakosu tri sekundy pred koncom nečakaným ďalekonosným trojkovým pokusom a ešte cez brániaceho Garbajosu rozhodol o postupe Srbov do semifinále.