Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. októbra 2009

Štát už nechce vlastný zásobník plynu, povedal JahnátekŠtát už nemá záujem postaviť vlastný podzemný zásobník zemného plynu. Ako uviedol na HN clube minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, vybudovanie zásobníka plynu by bolo pre štát veľmi ...Zdieľať
BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Štát už nemá záujem postaviť vlastný podzemný zásobník zemného plynu. Ako uviedol na HN clube minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, vybudovanie zásobníka plynu by bolo pre štát veľmi náročné. “Jedna z variant po januárovej plynovej kríze bola, že štát vybuduje vlastný zásobník plynu v objeme zhruba 1 mld. metrov kubických, ale bola by to finančne náročná akcia,“ povedal Jahnátek.


Minister tak chce prenechať vybudovanie nových plynových zásobníkov na investorov. V súčasnosti už ministerstvo hospodárstva udelilo licenciu nemenovanému investorovi na výstavbu zásobníka plynu v okolí Nitry, ktorý by mal mať objem zhruba 2 mld. metrov kubických. "Čakáme na ďalších investorov, ktorí by chceli vybudovať ďalšie zásobníky plynu na Slovensku," dodal Jahnátek.

Problémov budovania zásobníkov plynu na Slovensku je podľa ministra fakt, že v minulosti dostali na budovanie zásobníkov licencie viaceré spoločnosti, ktoré však v súčasnosti v tejto oblasti nekonajú. "V súčasnosti je rozdaných zhruba 30 licencií, ktoré sú problémom. Budeme si musieť zo zákona urobiť poriadok s licenciami. Musíme urobiť legislatívnu úpravu, kde vyhraničíme termín dokedy musia začať investori konať, lebo potom by im licencia na výstavbu zásobníka zrušená," povedal Jahnátek.

Slovensko má v súčasnosti podzemné zásobníky plynu s objemom zhruba 2,72 mld. metrov kubických. Podľa ministra Jahnátka by sa na slovenskom území mohli postaviť ďalšie zásobníky plynu s celkovým objemom približne 7,5 mld. metrov kubických. "Slovensko má jednu obrovskú výhodu, že má také geologické podložie, ktoré umožňuje vybudovanie ďalších podzemných zásobníkov plynu," konštatoval Jahnátek. Minister na záver dodal, že výstavbu plynových zásobníkov na Slovensku by mala zabezpečiť aj ruská spoločnosť Gazprom. "Bola by to taká určitá satisfakcia zo strany Gazpromu za januárovú plynovú krízu," uzavrel Jahnátek.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruskí vojnoví veteráni žalujú OBSE o 27 biliónov eur
<< predchádzajúci článok
Viac ako 112 tisíc ľudí utieklo pred ofenzívou armády v Pakistane