Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. marca 2009

Stavebná produkcia sa v januári prepadla o 25,6 %Stavebná produkcia v SR sa v prvom mesiaci tohto roka výrazne prepadla o 25,6 % na 276,5 mil. €. V priebehu celého minulého roka pritom dosahovala nepretržitý medziročný rast. Ako v pondelok informoval ...Zdieľať
BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Stavebná produkcia v SR sa v prvom mesiaci tohto roka výrazne prepadla o 25,6 % na 276,5 mil. €. V priebehu celého minulého roka pritom dosahovala nepretržitý medziročný rast. Ako v pondelok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), "vývoj súvisel hlavne s nedostatočným dopytom po stavebnej produkcii, finančnými obmedzeniami, nepriaznivými klimatickými podmienkami, ako aj vplyvom finančnej krízy a vysokej porovnateľnej základne predchádzajúceho roku." Na januárovom poklese objemu stavebnej produkcie sa podľa ŠÚ najvýznamnejšie podieľali podniky s 50 až 249 zamestnancami. V nich sa produkcia znížila o 37,7 %. V podnikoch do 19 zamestnancov produkcia stavebníctva klesla o 32,3 % a v podnikoch s 500 a viac zamestnancami o 7,6 %. Priemerná denná produkcia pri nižšom počte pracovných dní sa medziročne znížila o 18,1 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia v januári o 19,6 % nižšia ako v decembri uplynulého roku.


Tuzemská stavebná produkcia v januári predstavovala 269,7 mil. € a medziročne bola nižšia o 24,4 %. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii sa zvýšil o 1,5 percentuálneho bodu na 97,5 %. Ako ďalej informoval ŠÚ, vývoj tuzemskej produkcie v stavebníctve ovplyvnil medziročný pokles novej výstavby, vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 24,9 % na 215 mil. €. Práce pri opravách a údržbe pri objeme 53,8 mil. € poklesli o 22,9 %. V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba tvorila 79,7 %, čo bolo o 0,5 percentuálneho bodu menej ako v prvom mesiaci vlaňajška. Podiel prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 0,3 percentuálneho bodu na 19,9 %. Z hľadiska výrobného zamerania sa znížili práce realizované na budovách o 22 % a na inžinierskych stavbách o 36,7 %. Produkcia stavebných prác v zahraničí sa na celkovom objeme podieľala 2,5 % a medziročne poklesla o 54,3 % na 6,8 mil. €.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muž, obžalovaný z vraždy taxikárky, si dohodu o treste rozmyslel
<< predchádzajúci článok
Eurokonverzia systému SAP v EXIMBANKA SR úspešne zavŕšená