Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

22. januára 2019

Štefan Klein v Bratislave prezradí, ako konštruovať lietajúce autáNa archívnej snímke Štefan Klein.Zdieľať
Na archívnej snímke Štefan Klein. Foto: TASR - Andrej Galica
 
Bratislava 22. januára (TASR) – Ako sa tvoria lietajúce autá a iné technické prototypy v podmienkach 21. storočia, bude témou prednášky konštruktéra, dizajnéra a pedagóga Štefana Kleina. Tá sa uskutoční vo štvrtok 24. januára o 16. hodine v bratislavskej galérii Satelit.


"Na príklade vlastných projektov vývoja dopravných prostriedkov, a najmä lietajúceho auta AirCar, bude prezentovať zmeny v metódach prototypovania, ktoré sa udiali od 90. rokov minulého storočia. Je to aj príležitosť zoznámiť sa s pozadím vývoja druhého lietajúceho slovenského auta AirCar, ktoré sa pripravuje na verejnú prezentáciu," informujú organizátori prednášky.

Podľa nich bude Klein hovoriť i o kooperácii malých firiem, prístupe k novým technológiám, synergii špecializovaných profesií, ktoré vďaka sieťovaniu umožňujú efektívny vývoj a konštruovanie odvážnych projektov.

Miesto stretnutia s vynálezcom uznávaným aj v zahraničí nie je náhodné. V Satelite je výstava Let 116, kde možno spoznať najvýznamnejšie výsledky jeho experimentátorskej práce i 35 študentov a absolventov Ateliéru Transport dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Ten Klein vedie od roku 1992. Okrem 15 prevažne automobilových modelov sú tam plagáty a videoanimácie jeho najdôležitejších projektov aj magisterské diela a iné prototypy.

Štefan Klein študoval na VŠVU (1984-1990), ako pedagóg tam pôsobí doteraz. V roku 1993 založil prvé výskumno-realizačné centrum na slovenskej umeleckej škole. Má veľkú zásluhu na úspechoch jeho absolventov, ktorí Slovensku robia dobré meno vo svete. Od začiatku svojej profesionálnej dráhy začal spolupracovať s významnými zahraničnými automobilovými a inými spoločnosťami. Vytvoril vyše 50 návrhov dopravných prostriedkov pre rôzne firmy aj pre seba. Mnohé sú sériovo vyrábané.

Svoj absolventský aeromobil zdokonaľoval vyše 20 rokov, až s ním v roku 2014 prekvapil svet na prezentáciách v Salzburgu, Viedni, Los Angeles a inde. V roku 2017 začal vyvíjať nové lietajúce auto AirCar. Tento projekt je pred dokončením a na výstave vo virtuálnej realite. Jeho proces vývoja od idey po prototyp predstavuje obrazová a textová dokumentácia i filmové záznamy skúšok zalietavania. Okrem osobných áut Klein navrhol moped, rušeň, zemné a iné stroje.

Výstava potrvá do 31. januára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bradlo nad Nosickou priehradou má dva názvy a jaskyňu Dzedova ric
<< predchádzajúci článok
SLOVENČINA: Prehrať vďaka súperovmu gólu je logický nezmysel

Štefan Klein v Bratislave prezradí, ako konštruovať lietajúce autá - diskusné fórum čitateľov