Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2006

Strana Nádej sa v programe najviac venuje zdravotníctvuPrioritou strany Nádej sa stalo zdravotníctvo. Súvisí to aj s tým, že na jej kandidačnej listine je spomedzi všetkých strán najviac zdravotníkov. Aj preto strana najviac rozpracovala vo svojom ...Zdieľať

BRATISLAVA 29. apríla (WN/SITA) - Prioritou strany Nádej sa stalo zdravotníctvo. Súvisí to aj s tým, že na jej kandidačnej listine je spomedzi všetkých strán najviac zdravotníkov. Aj preto strana najviac rozpracovala vo svojom volebnom programe práve túto oblasť. Ako sa uvádza vo vyhlásení Nádeje po skončení jej dnešnej programovej konferencie, strana sa hlási k zdravotníckej reforme súčasnej vlády, ale navrhuje zásadné zmeny. Tie sa týkajú predovšetkým postavenia pacienta do centra systému zavedením individuálnych zdravotných účtov tak, aby si kontroloval náklady na zdravotnú starostlivosť. Okrem toho účastníci konferencie hovorili aj o zrušení 20-korunových poplatkov v ambulanciách špecialistov, ktoré nepriniesli želaný efekt znížiť nadspotrebu. Tento príjem však bude potrebné kompenzovať lekárom zvýšením platieb za výkony.

Nádej chce tiež umožniť stopercentnú slobodnú voľbu lekára, ktorý však musí vopred informovať pacienta o kvalite jednotlivých zdravotníckych zariadení. Zásadná zmena by sa mala dotknúť podľa predstaviteľov Nádeje aj financovania zdravotníctva, a to stanovením pevnej sumy zo štátneho rozpočtu zhruba na úrovni 7,5 percenta HDP. Nádej tiež upozorňuje, že po makroekonomickej stabilizácii by sa mala vypracovať národná politika v oblasti zdravia, ktorá by mala smerovať k zlepšeniu zdravotného stavu občanov SR.

Okrem zdravotníctva si Nádej kladie za prioritu aj postupné zníženie daní na 15 percent a zjednodušenie systému sociálnych a zdravotných odvodov zavedením jedného Odvodového bonusu a jedného Redistribučného odvodu. Treťou prioritou strany je oblasť školstva, kde chce prispôsobiť systém viac potrebám žiakov pri vstupe do praktického života. Pre učiteľov plánuje zaviesť kariérne príplatky, ktoré by ich motivovali zotrvať vo svojom povolaní a celoživotne sa vzdelávať. Strana chce tiež ďalej zaviesť záväzné termíny pre súdnictvo, aby spravodlivosť bola dostupná pre všetkých. Cieľom Nádeje je aj obmedziť byrokraciu na úradoch a ústredných orgánoch a odbúranie straníckych nominácií pri obsadzovaní postov v štátnej správe.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Franca Mariniho zvolili za predsedu talianskeho senátu
<< predchádzajúci článok
Strana Nádej prijala program pre parlamentné voľby

Strana Nádej sa v programe najviac venuje zdravotníctvu - diskusné fórum čitateľov