Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. mája 2011

Strnisko si nedokázal získať dôveru súboru ani riaditeľaBývalému riaditeľovi Činohry Slovenského národného divadla Vladimírovi Strniskovi sa počas jeho pôsobenia vo funkcii nepodarilo ...Zdieľať
horvath Nový riaditeľ Činohry SND Emil HorváthFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Bývalému riaditeľovi Činohry Slovenského národného divadla Vladimírovi Strniskovi sa počas jeho pôsobenia vo funkcii nepodarilo získať si dôveru súboru a stratil aj dôveru generálneho riaditeľa Ondreja Šotha, preto ho Šoth odvolal.


„Po nástupe do pozície riaditeľa Činohry SND v máji minulého roka časť súboru vyjadrila nespokojnosť s personálnym obsadením tejto pozície.

Zámerom generálneho riaditeľa SND však bolo poskytnúť dostatočný priestor na preukázanie kvalít a profesionality v oblasti umenia, ktorými Vladimír Strnisko nepochybne disponuje. Vzhľadom na závažnú skutočnosť, že riaditeľ Strnisko si ani po roku od pôsobenia v tejto pozícii nedokázal získať dôveru súboru a zároveň stratil dôveru generálneho riaditeľa SND Ondreja Šotha, pristúpil k jeho odvolaniu,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú SND pripravilo na dnešnú tlačovú besedu, na ktorej mal Šoth o svojich krokoch bližšie informovať.

Pre zdravotné problémy však Šoth na dnešnú tlačovú besedu neprišiel.

Horváth chce najmä dlhodobo plánovať

Nový šéf Činohry Slovenského národného divadla (SND) Emil Horváth sa na dnešnej tlačovej besede vyhol hodnoteniu svojho predchodcu Vladimíra Strniska. "Chcem začať od začiatku, to znamená, že kontinuálne neviazať. Mám taký dojem, že toto je celkom slušne fungujúca organizácia, čo bolo dobré a čo urobili moji predchodcovia, preberiem (...), ostatné veci budem robiť predovšetkým podľa vlastnej predstavy," povedal novinárom Horváth.

O dôvodoch Strniskovho odvolania je podľa Horvátha kompetentný hovoriť len generálny riaditeľ SND Ondrej Šoth, ktorý však na dnešnú tlačovú besedu, kde mal aj o dôvodoch odvolania hovoriť, neprišiel.

Horváth, ako nový riaditeľ Činohry SND, za najväčšiu zmenu považuje to, že chce pracovať na dlhodobých plánoch. "Súbor je nervózny, ak nevie, čo ho čaká, pre tvorbu to nie je dobré. Už pracujeme na sezóne ďalšej, to znamená 2012 a 2013 a budeme zabezpečovať predovšetkým zaujímavých spolupracovníkov, režisérov, scénografov, hudobníkov, aby sme robili dobré predstavenia," dodal.
Prebieha kontrola

V SND v súčasnosti prebieha kontrola ministerstva kultúry zameraná na obdobie od 1. mája 2010 do 30. apríla tohto roku, čiže na prvý rok pod vedením nového generálneho riaditeľa Ondreja Šotha. Kontrola preverí dodržiavanie hospodárnosti, efektívnosti, účelnosti a účinnosti pri hospodárení s verejnými prostriedkami, ako aj vykonávanie predbežných finančných kontrol. Minister Krajcer si chce počkať na výsledky kontroly a potom rozhodne o ďalších krokoch v národnom divadle.

Denník SME informoval, že Strnisko svoju výpoveď odmietol podpísať, pretože na odvolanie nevidí žiadne vecné dôvody. Podľa neho ide len o nespokojnosť dvoch-troch hercov, a nie celého súboru.

Šoth v pondelok 23. mája odvolal z funkcie riaditeľa Činohry SND Vladimíra Strniska a menoval do tejto funkcie herca, režiséra a pedagóga Emila Horvátha. Na miesto riaditeľa Baletu SND, ktoré zastával Vlastimil Harapes, ktorý sám požiadal o uvoľnenie z funkcie, menoval Andreja Suchanova.

Šoth však o svojom zámere odvolať Strniska neinformoval ministra kultúry Daniela Krajcera, čo nebolo v súlade so zriaďovacou listinou divadla, pretože, generálny riaditeľ je podľa nej povinný s ministrom prerokovať menovanie a odvolávanie riaditeľov umeleckých organizačných zložiek.

Krajcer preto Šotha požiadal, aby mu zdôvodnil odvolanie riaditeľa činohry Vladimíra Strniska. Po utorkovom stretnutí minister napokon akceptoval výmeny riaditeľov súborov. Za chod Slovenského národného divadla vrátane personálnych otázok je podľa Krajcera v plnej miere zodpovedný generálny riaditeľ SND.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súdna rada nesúhlasí s odvolávaním šéfov súdov bezdôvodov
<< predchádzajúci článok
Poslanci oklieštili a schválili novelu o jazykoch menšín

Strnisko si nedokázal získať dôveru súboru ani riaditeľa - diskusné fórum čitateľov