24. novembra 2009

Štvorbodový Gáborík, skvelý Roloson

Slovenský hokejový útočník Marián Gáborík sa stal jednou z najväčších hviezd pondelkovej noci v zámorskej NHL. Na víťazstve New York Rangers nad Columbusom 7:4 sa Trenčan podieľal dvoma gólmi a ...

NEW YORK 24. novembra (WEBNOVINY) - Slovenský hokejový útočník Marián Gáborík sa stal jednou z najväčších hviezd pondelkovej noci v zámorskej NHL. Na víťazstve New York Rangers nad Columbusom 7:4 sa Trenčan podieľal dvoma gólmi a dvoma prihrávkami. Gáborík zaznamenal v tejto sezóne už 18 gólov a spolu s Danym Heatleym je lídrom tabuľky kanonierov NHL. V kanadskom bodovaní už s 32 bodmi zaostáva za vedúcim Anžem Kopitarom len o jeden bod. V Madison Square Garden viedli Blue Jackets už 2:0, po oddychovom čase spustil obrat práve Gáborík a Rangers v priebehu necelých šiestich minút strelili 3 góly. "V oddychovom čase som im povedal, nech začnú hrať trochu viac rozumnejšie a poriadne sa nadýchnu. Dovtedy to totiž z hľadiska výkonu nebolo zlé. V ofenzíve ma nesklamali," uviedol tréner John Tortorella. Následne pridali ďalšie štyri a potom hosťujúci hráči stačili výsledok už len korigovať. Rangers konečne prelomili streleckú smolu, v predchádzajúcich piatich stretnutiach dali dokopy len 9 gólov. Columbus prehral druhý duel v rade a šiestykrát v ročníku inkasoval šesť a viac gólov. "Začali sme viac strieľať na bránku a prejavilo sa to. Na tréningoch sme sa v ich záveroch zameriavali iba na streľbu a pokúšali sa dorážať puky do siete. Dnes sme to ukázali aj v zápase," poznamenal po stretnutí Marián Gáborík.

V bohatom desaťzápasovom pondelkovom programe NHL sa predstavili aj ďalší traja Slováci, dva body za asistencie si pri víťazstve Edmontonu nad Phoenixom 4:0 pripísal Ľubomír Višňovský. Oilers o zisku dvoch bodov rozhodli už v prvej tretine, za stavu 1:0 dali Sheldon Souray a Aleš Hemský v 12. min v priebehu siedmich sekúnd dva góly, čím vytvorili klubový rekord v rýchlosti strelenia dvoch presných zásahov za sebou. "Je vždy skvelé, keď dáte v rýchlom slede dva góly. Zrazu z vás všetko opadne, dodá vám to viac energie, vaše kroky sú ľahšie," povedal útočník Ryan Potulny. Brankár Jeff Deslauriers vychytal 36 úspešnými zákrokmi svoj prvý shutout v NHL.

Bodom za prihrávku si svoje osobné štatistiky vylepšil aj Zdeno Chára, Boston vyhral v St. Louis 4:2. Bruins prvýkrát v tejto sezóne vyhrali tri zápasy v rade, o triumf nad Blues sa zaslúžil predovšetkým Patrice Bergeron, ktorý asistoval pri všetkých štyroch góloch. "Od začiatku roka je naším najlepším útočníkom. Dokazuje to každú noc, dnes len predviedol to, čo v iných zápasoch," pochválil svojho zverenca tréner Claude Julien.

Marek Svatoš sa v drese Colorada tentoraz bodovo nepresadil, ale ukázal, že mu nie je cudzia ani fyzická hra. V 37. min víťazného súboja s Philadelphiou sa pobil s Claudom Girouxom, za čo obaja kohúti putovali na päť minút na trestnú lavicu. Coloradu sa v poslednom čase veľmi nedarilo, s Flyers si však s prispením troch bodov Paula Šťastného vytvorili Avalanche v druhej tretine trojgólový náskok, víťazstvo aj napriek veľkej snahe hostí v závere už ubránili.

Brankár Anaheimu Jean-Sebastien Giguere vychytal v penaltovej lotérii s Calgary svoje prvé víťazstvo v sezóne. Gólman Dallasu Marty Turco zasa kryl 22 striel hráčov Caroliny a pripísal si 38. shutout kariéry. Stars vyhrali prvýkrát v sezóne dva domáce zápasy za sebou. Naposledy sa im to podarilo ešte vo februári v minulom ročníku. "Víťazstvo sme si zaslúžili. Takto však musíme hrať každú noc," poznamenal Turco. Stars, ktorí svoje účinkovanie v NHL začínali ešte v Minnesote, dosiahli 1400. víťazstvo vo svojej histórii. Hurricanes v Dallase ešte nikdy nevyhrali. Pittsburghu sa na Floride podarilo zlikvidovať dvojgólové manko po dvoch tretinách a Sidney Crosby napokon rozhodol o víťazstve Penguins 3:2 v predĺžení. "Tučniaci" obrat z 0:2 po 40 minútach s tým istým súperom predviedli už druhýkrát v sezóne. Dva góly Čecha Martina Erata pomohli Nashvillu k víťazstvu 3:1 nad Detroitom. Predators sa vďaka dvom bodom dostali na čelo Centrálnej divízie práve pred Red Wings, ktorí prehrali tretí z ostatných štyroch zápasov.

Plné ruky práce mal v Air Canada Centre v Toronte brankár New York Islanders Dwayne Roloson. V zápase čelil až 61 strelám, jeho spoluhráči vyslali na domácu bránku len 21 pokusov, napokon sa však tešili z víťazstva 4:3 po predĺžení. Roloson bol v neustálom ohni striel, v doterajšom priebehu kariéry ešte nikdy nekryl 58 pokusov. Vytvoril tým zároveň aj tohtosezónny rekord. Islanders v zápase prišli o vedenie 3:0. "Len som sledoval puk. Vždy musíte nejako podporiť spoluhráčov. Hralo sa neustále v našej tretine, čo mi dalo príležitosť dosiahnuť tieto čísla," vyjadril sa Roloson. Ottawa zdolala po Pittsburghu a Buffale ďalší popredný tím z Východnej konferencie, dva body na jej ľade nezískal Washington. Senators vyhrali už štvrtý duel v rade a sú lídrami svojej divízie.

Výsledky pondelkových stretnutí hokejovej NHL:

Nashville - Detroit 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Góly: 11. Arnott (Sullivan, Weber), 22. Erat (J. Ward, Legwand), 58. Erat (Tootoo, Hamhuis) - 27. Miller (Cleary, J. Ericsson)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:31. Brankári: Rinne - Osgood. Diváci: 14 410.

Toronto - New York Islanders 3:4 po predĺžení (0:0, 1:3, 2:0 - 0:1)
Góly: 36. Kessel (Stajan, T. Kaberle), 43. W. Primeau (White, Stempniak), 50. Hagman (Stajan, T. Kaberle) - 32. Tambellini (Streit, Gervais), 33. Moulson (Hillen, Hunter), 35. Bergenheim, 65. Bailey (Bergenheim, Gervais)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 61:21. Brankári: Gustavsson - Roloson. Diváci: 19 263.

New York Rangers - Columbus 7:4 (3:2, 4:1, 0:1)
Góly: 12. GÁBORÍK (Prospal, Higgins), 14. Anisimov (GÁBORÍK, Redden), 18. Del Zotto, 27. Avery (Parenteau), 28. Avery (GÁBORÍK, Anisimov), 28. GÁBORÍK (Higgins), 33. Gilroy (Parenteau, Anisimov) - 6. MacKenzie (Torres, Boll), 10. Boll (Torres, Klesla), 39. Huselius (Vermette, Commodore), 49. Voráček (Brassard, Umberger)
Vylúčení: 1:4 na 2 min, navyše Voros a Brashear na 5 min - Boll na 2x5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:30. Brankári: Lundqvist - S. Mason (od 27. Garon). Diváci: 18 200

Ottawa - Washington 4:3 po predĺžení (1:2, 0:1, 2:0 - 1:0)
Góly: 8. Regin (Winchester, Shannon), 44. Neil (Kuba), 48. Picard (Kuba, M. Michálek), 62. Fisher (Phillips, Kuba) - 12. Clark (Pothier, Ovečkin), 20. Morrison (Green, Fehr), 32. Beagle
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:28. Brankári: Elliot - Varlamov. Diváci: 16 210.

Florida - Pittsburgh 2:3 po predĺžení (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)
Góly: 18. Horton (Weiss, Frolík), 31. Ballard (Frolík, Horton) - 45. Dupuis (Orpik, Engelland), 58. Rupp (Malkin, Škoula), 64. Crosby (Malkin, Guerin)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Allen na 5 min - Rupp na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 21:45. Brankári: Vokoun - M.-A. Fleury. Diváci: 17 024.

St. Louis - Boston 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Góly: 13. Tkachuk (Colaiacovo, E. Johnson), 28. Colaiacovo (Boyes, Steen) - 11. Recchi (P. Bergeron, Krejčí), 24. Wheeler (P. Bergeron, Wideman), 33. Lucic (CHÁRA, P. Bergeron), 52. Sturm (P. Bergeron)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše B. Jackman na 5 min - Bitz na 5 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 31:23. Brankári: C. Mason - Rask. Diváci: 19 150

Dallas - Carolina 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 10. Benn (Morrow, B. Richards), 43. B. Richards (Ribeiro, Niskanen)
Vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše Morrow na 5 min - Gleason na 5 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:22. Brankári: Turco - Legace. Diváci: 16 243.

Colorado - Philadelphia 5:4 (2:1, 3:1, 0:2)
Góly: 2. Jones (Wolski, P. Stastny), 6. P. Stastny (Cumiskey), 27. McLeod (O'Reilly, Stewart), 30. Hannan (P. Stastny), 36. Jones (O'Reilly, Liles) - 20. Briere (Coburn, M. Richards), 21. Carter (Briere, Hartnell), 52. Briere (Hartnell, Carcillo), 56. Carter (Bartulis, Briere)
Vylúčení: 3:7, navyše SVATOŠ na 5 min - Giroux na 5 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:34. Brankári: Anderson - Emery (od 30. Boucher). Diváci: 13 281

Edmonton - Phoenix 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
Góly: 8. E. Moreau (Potulny, VIŠŇOVSKÝ), 12. Souray (Horcoff, Brule), 12. Hemský (Penner), 40. Horcoff (Souray, VIŠŇOVSKÝ)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Stortini na 5 min - Bissonnette na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:36. Brankári: Drouin-Deslauriers - Bryzgalov. Diváci: 16 839

Anaheim - Calgary 3:2 po sam. nájazdoch (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 16. Ryan (Perry), 17. Getzlaf (Ryan Whitney, Wisniewski), rozhodujúci sam. nájazd Selänne - 14. Glencross (O. Jokinen, Sarich), 60. Iginla (O. Jokinen)
Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyš Parros na 5 min - McGrattan na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:43. Brankári: Giguere - Kiprusoff. Diváci: 15 348.