15. marca 2010

Štvrťfinále play-off Slovnaft extraligy

Súhrn ...

Zľava: Peter Mikuš a Július Hudáček z Košíc a Arne Kroták z Popradu v 1. štvrťfinálovom zápase HC Košice - HK Poprad hokejovej Slovnaft extraligy

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov pondelňajších prvých štvrťfinálových stretnutí play-off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy 2009/2010:

MHC Martin - HK 36 Skalica 2:6 (0:0, 1:2, 1:4) - stav série: 0:1
Góly: 21. J. Polák (Klepáč, Velebný), 45. Jabrocký (Markovič) - 31. Schnabel (Pálffy, R. Školiak), 36. R. Školiak (Pálffy), 44. R. Hartmann (Kocák, R. Jarolín), 49. Pálffy, 54. Zálešák (Pálffy), 56. T. Višňovský (Pálffy, R. Školiak).
Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Lauff - M. Korba, Zvrškovec, 3550 divákov

Martin: Dzubina - J. Polák, Klepáč, Matejka, I. Ďatelinka, Drgoň, Velebný - Trokan, Jabrocký, M. Beran - Appel, L. Říha, I. Dornič - Škumát, Markovič, Galamboš - Themár, Zelíska, Važan
Skalica: Kotvan - Gründling, Hranáč, Schnabel, Kloz, Škadra, Jendek, Beňa, Gula - Pálffy, R. Školiak, T. Višňovský - Kocák, R. Jarolín, R. Hartmann - Lušňák, Zálešák, D. Pašek - Kutálek, F. Novák, Šátek

Úvodný zápas štvrťfinálovej série začali Martinčania presilovkou, ale počas nej vôbec neohrozili brankára Kotvana. Podobne o pár minút dopadli aj Záhoráci. Ich najväčšiu príležitosť spálil v 6. min po dravom úniku Pálffy, pre ktorého to bol prvý zápas po zimných olympijských hrách vo Vancouveri. V druhej desaťminútovke domáci vystupňovali tempo, tlačili sa pred Kotvana, ale ten odolával. V 14. min prešiel Beran skalickou obranou ako nôž maslom, jeho strela Kotvana zaskočila, ale pomohla mu ľavá žŕdka. Pri Appelovej dorážke v 17. min hrala s Kotvanom znovu jeho kovová konštrukcia. V prvej tretine tohto súboja gól nepadol a obe mužstvá nevyužili zhodne po tri presilovky.

Domáci mali raketový vstup do druhej tretiny. Časomer odkrojil len 14 sekúnd z tejto časti hry a Martin viedol. Klepáčova kolmica z vlastného pásma našla v presilovke na súperovej modrej čiare voľného Poláka, ktorý sa tam objavil v pozícii falošného útočníka a nezaváhal - 1:0. Skaličania mali dobrú príležitosť na vyrovnanie v 22. min, keď sa Hartmann natlačil pred Dzubinu, ktorý sa však nenechal prekvapiť. O dve minúty neskôr sa martinský brankár vyznamenal pri Jarolínovej dorážke. V 27. min mal Kotvan šťastie, lebo Beranovu strelu iba vyrazil do žŕdky a pred prázdnou bránkou sa už Jabrocký nezorientoval správne. V čase najväčšieho domáceho náporu nečakane udreli v polovici zápasu Záhoráci. Pálffy našiel na modrej čiare Schnabela, a ten zaskočil Dzubinu - 1:1. Potom mal v presilovke na hokejke gól Trokan, ale mieril iba do Kotvana. Hostia sa dostali do vedenia v 36. min, keď pri signalizovanom martinskom vylúčení faulovaný Pálffy zadovkou spoza bránky uvoľnil Školiaka, ktorý strelou bez prípravy trafil presne - 1:2. O minútu neskôr mohol vyrovnať aktívny Trokan, ale Kotvan "prečítal" jeho blafák.

V 44. min vybojoval puk Kocák, poslal ho pred bránkou číhajúcemu Hartmannovi, ktorý bez prípravy napol martinskú sieť - 1:3. Už o 38 sekúnd hodil Jabrocký svojim spoluhráčom kontaktným gólom záchranné koleso, pričom pri tejto akcii sa oprášilo nedáš - dostaneš, keďže tesne predtým nevyužil Pašek prečíslenie troch na jedného. V 49. min zachytil Pálffy vyhodený puk súperom na martinskej modrej a hoci faulovaný, dokázal skórovať, čo potvrdil aj videorozhodca - 2:4. Martinčania mali smolu v 54. min, keď vo vlastnom oslabení Klepáč opečiatkoval hornú žŕdku skalickej bránky a znovu platilo nedáš - dostaneš, lebo o niekoľko sekúnd Zálešák prestrelil Dzubinu - 2:5. No a o dve minúty neskôr hrdina zápasu Pálffy vystrelil, Dzubina iba vyrazil a Višňovský dorazil puk do martinskej bránky - 2:6. Martin nevyužil výhodu domáceho prostredia a v utorok bude mať ďalšiu možnosť na zdolanie Skalice, ktorá vstúpila do štvrťfinálovej série zaslúženým víťazstvom. Útočník hostí Žigmund Pálffy ukončil zápas s bilanciou jeden gól a štyri asistencie.

Hlasy po stretnutí:
Dušan Gregor (tréner Martina): "Do zápasu sme nevstúpili zle, najmä v prvej tretine mala naša hra fazónu. V druhej časti sme mali viac streleckých príležitostí, ale práve vtedy súper otočil výsledok, čo rozhodlo o našej prehre. Výsledok je pre nás krutý, ukázala sa skúsenosť skalických hráčov. Nebudem sa vyhovárať, ale chýbal nám kľúčový hráč a Marek Uram podľa mňa nebude k dispozícii do konca sezóny. Verím, že zajtra to bude iné a chlapci nájdu silu. Prehrali sme bitku, ale nie vojnu."
Martin Pešout (tréner Skalice): "Konečný výsledok nezodpovedá hre oboch mužstiev. Zápas sa zlomil, keď sme strelili štvrtý gól. V play-off rozhodujú individuality a nám dnes veľmi pomohol Žigo Pálffy. Na druhej strane, ani najlepší hráč sám nič nedokáže, keď ho nepodporia spoluhráči. Nechcem prepadnúť eufórii, uvidíme, čo bude zajtra."

HC Košice - HK ŠKP Poprad 1:0 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0) - stav série: 1:0
Rozhodujúci sam. nájazd premenil Andrašovský.
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Goga - Horínek, Tvrdoň, 5409 divákov

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Huba, Deyl, Šeda, P. Mikuš, M. Grman, Slimák - Rudolf Huna, S. Gron, P. Bartoš - Juraj Sýkora, Húževka, Andrašovský - Dravecký, Jenčík, Vorel - M. Baláž, Mertel, M. Gajdoš
Poprad: Šimonovič - Fabian, J. Brejčák, Jasečko, M. Žemba, Kledrowetz, Michal Segľa, Kramár, D. Brejčák - Škovira, Klouda, D. Buc - Marcel Haščák, Šechný, Juraj Faith - Svitana, Rataj, Kroták - Mašlonka, V. Žemba, Lapšanský

Do play-off vstúpili aktívnejšie popradskí hokejisti. Úvodné minúty na košickom ľade boli v ich réžií, brankár Hudáček bol v plnej permanencii. V 4. min mal gól na hokejke Šechný, ktorý sa ocitol zoči-voči domácemu gólmanovi, no ten jeho úmysel vystihol. Nasledovali ďalšie možnosti Podtatrancov, Hudáček držal svojich nad vodou i naďalej. Šimonovič musel prvýkrát vážnejšie zasahovať až pri košickej presilovke, keď ho v 8. min otestoval Mikuš a po ňom Húževka. V 12. min sa pred košickú bránku dostal Kroták, ale pred Hudáčkom nepochodil. V 19. min hrali hostia presilovku a po tvrdej strele Haščáka zvonila žŕdka košickej bránky. Rovno z trestnej lavice sa potom domáci Šeda dostal do úniku, ale bránku minul.

V úvode druhej dvadsaťminútovky otestoval Hudáčkovu pozornosť Šechný. Od modrej čiary to potom v presilovke skúšal Grman, Šimonovič nevedel, kde má puk. Vylúčenie Faitha nepotrestal ani Vorel, ktorý z dobrej pozície netrafil odkrytú časť bránky hostí. Hudáček pre zmenu pri presilovke hostí vychytal Krotáka. Obrovskú šancu mali v presilovke pri vylúčení Sýkoru Popradčania, ale Klouda minul bránku, keď Hudáček už len bezmocne ležal na ľade. Obliehanie popradskej bránky sa neskončilo gólom - Huna ani Dravecký recept na Šimonoviča nenašli. V presilovke v 35. min dorážal Grmanovu strelu Vorel, ale mieril iba do brankárových betónov.

V 48. min sa v presilovke pred Šimonovičom ocitol osamotený Jenčík, ale mieril nad bránku. Následne dvakrát pohrozili hostia - najskôr Kroták a potom Škovira zamestnali Hudáčeka. Rozhodnutie mal na hokejke v 55. min Kroták, ale Košičanov zachránila Hudáčkova lapačka. V presilovke mohol potom rozhodnúť Mikuš, ale jeho pokus zblízka tesne minul bránku hostí a keď pri početnej výhode nepremenil svoj nájazd ani Huna, stretnutie dospelo do predĺženia.

Najväčšiu príležitosť v predĺžení mal v 65. min Jenčík, ale Šimonovič zasiahol bravúrne. Hrdinom samostatných nájazdov sa stal Dušan Andrašovský, ktorý sa v 11. sérii najprv pošmykol, dokázal však vstať a prekonať popradského gólmana. Košice sa po obrovskej dráme stali víťazom úvodného stretnutia.

Rostislav Čada (tréner Košíc): "Začali sme v úvode nervóznejšie, predsa len na domácom ľade ste v úvode série pod väčším tlakom. V druhej polovici zápasu sme však boli hokejovejší, mali sme viac príležitostí. V závere tretej tretiny mohol rozhodnúť Huna a aj v predĺžení sme mali viac čistých gólových šancí. Šťastena sa k nám priklonila pri nájazdoch, chcem poďakovať za podporu aj našim fanúšikom."
Július Pénzeš (tréner Popradu): "V úvode zápasu to bolo také ako tradične v play-off: mužstvá vychádzali zo zabezpečenej obrany, nik nechcel riskovať, čakalo sa na chybu súpera. Na začiatku sme boli odvážnejší, mali sme čisté gólové šance, ale Hudáček a Šimonovič chytali výborne. Chceli sme tu uspieť v tomto zápase, pokúsime sa o to aj zajtra."

NBA: Hráčmi týždňa Andrew Bogut a Brandon Roy