02. marca 2009

Štvrťfinále play off Slovnaft extraligy

Hokej - štvrťfinále play off Slovnaft extraligy - prvé zápasy (hrá sa na 4 víťazstvá): HC Slovan Bratislava - MHC Martin 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) - stav série 1:0 Góly: 12. Kuľha (J. ...

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY)- Hokej - štvrťfinále play off Slovnaft extraligy - prvé zápasy (hrá sa na 4 víťazstvá):

HC Slovan Bratislava - MHC Martin 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) - stav série 1:0
Góly: 12. Kuľha (J. Kováčik), 30. Vaic, 51. Lažo (Vaic, Kropáč)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc, Lokšík - M. Novák, Stano, 4562 divákov

Slovan: Hovi - D. Devečka, Hančák, J. Kováčik, Bohunický, M. Výborný, Kotaška, Hruška - Lažo, Vaic, Kropáč - Kuľha, Lipiansky, Hujsa - Uram, Kukumberg, Döme - Gráčik, Baček, Ľ. Pištek
Martin: Lakosil - J. Polák, Klepáč, Babka, I. Ďatelinka, Kolba, Vantroba, od 41. min Drgoň - L. Havel, L. Říha, Appel - Trokan - Škumát, M. Beran, Dornič - Džerinš, M. Macho, Trokan - od 41. min Themár, Mahdalík, Jančovič

Úvod prvého štvrťfinálového duelu medzi úradujúcim šampiónom a Martinom začal lepšie domáci Slovan, ale hostí držal nad vodou vynikajúci brankár Lakosil. Ten v 3. min zneškodnil šancu Laža a o niekoľko sekúnd neskôr "vychytal" aj Urama. Na druhej strane vyskúšal Hoviho Macho, ale fínsky gólman bol pozorný. V 10. min "hasil" Lakosil po Lažovej strele od mantinelu, o dve minúty neskôr však už kapituloval. Počas presilovky sa po skrumáži dostal puk ku Kuľhovi a ten z pozície obrancu otvoril skóre - 1:0. O chvíľu mohol zvýšiť Vaic, ale Lakosil zázračne zachránil a uspel aj tesne pred prvou prestávkou po Lipianskeho strele.

Druhé dejstvo nebolo po hokejovej stránke až také atraktívne ako to prvé. Vynikajúce zákroky ale predviedli obaja gólmani, Hovi aj Lakosil. Martinský brankár sa vyznamenal v 25. min, keď pri úniku Kuľhu s Hujsom betónom zastavil puk z hokejky Hujsu. V 30. min Lakosil zaváhal pri rozohrávke za bránkou, jeho chybu využil pohotový Vaic a v oslabení pohodlne zasunul puk do opustenej martinskej svätyne - 2:0. Hostia mali šancu znížiť v 32. min, no po "závare" pred Hovim nemal kto dostať puk do bránky a o štyri minúty neskôr zneškodnil brankár Hovi nájazd Dorniča.

Aj tretí gól v stretnutí strelil Slovan. V 48. min mal tutovku na hokejke Döme, ale betón brankára Lakosila bol ešte proti. Čo sa nepodarilo Dömemu, napravil o 3 minúty neskôr Lažo, ktorý z pravej strany zavesil pod Lakosilovu hornú žŕdku - 3:0. Aj keď si Martinčania vytvorili niekoľko sľubných šancí na skorigovanie výsledku, nepodarilo sa im to najmä vďaka žalostnej koncovke a dobrým zákrokom pozorného Hoviho. Na druhej strane od vyššej prehry zachránil hostí Lakosil. Slovanisti sa pohodlným víťazstvom 3:0 ujali vedenia v sérii 1:0.

Hlasy:
Róbert Pukalovič (tréner Slovana): "V úvode duelu bolo na hráčoch vidieť, že hrali pod psychickým tlakom uvedomujúc si začiatok play off. Podarilo sa nám dať gól a po ňom chlapci začali hrať opatrnejšie. Pomohla nám chyba súpera a potom sme už víťazstvo nepustili z rúk. V tejto časti sezóny sa už nehrá na krásu, ale na výsledok. Nám sa podarilo vyhrať a to ma teší.

Dušan Gregor (tréner Martina): "Začiatok zápasu nám nevyšiel podľa predstáv, viazla nám súhra aj pohyb. V druhom dejstve to už bolo lepšie, mali sme aj šance na skórovanie. Dovolím si povedať, že dve tretiny sme boli domácim vyrovnaným súperom. Chlapcov kritizovať nebudem, v šatni som im povedal, že sa mohli presvedčiť, že sa dá hrať proti každému súperovi.

HC Košice - HC ´05 Banská Bystrica 4:2 (1:0, 2:1, 1:1) - stav série: 1:0

Góly: 18. J. Kopecký (Húževka, Kledrowetz), 26. Juraj Sýkora (Rudolf Huna), 33. P. Bartoš (Rudolf Huna), 49. Juraj Faith (P. Bartoš, Šterbák) - 29. Tománek (P. Frühauf, Rimmel), 60. Vlk (M. Dian)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: 51. Jánoš (B. Bystrica) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0. Rozhodovali: D. Konc, Rudý - Mášik, Vojtek, 5968 divákov

Košice: Lipovský - Šterbák, J. Tabaček, T. Slovák, M. Grman, Kledrowetz, Špelda, Deyl - Michel Miklík, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, Juraj Sýkora, Jenčík - J. Kopecký, Húževka, Kmiť - Šimurda, Petričko, Ščurko
B. Bystrica: I. Petrík - P. Frühauf, Rimmel, Bambúch, Paľov, Vlk, Biro, Tomaška - Tománek, Bulík, Pardavý - Ižvolt, Češík, Igor Majeský - M. Dian, Ľ. Sabol, B. Jánoš - Tonkovič, Štolc, Škvaridlo

Úvodná päťminútovka prvého štvrťfinálového stretnutia medzi lídrom dlhodobej časti a nováčikom z Banskej Bystrice bola v réžii Košíc. Brankár hostí Petrík mal prvý vážnejší zákrok už v 1. min po Hunovej strele švihom. Nasledovala tvrdá "rana" Miklíka a Kopeckého nebezpečný pokus. V 8. min po prvý raz zasahoval domáci Lipovský po tom, ako sa pred neho natlačil Tonkovič. V polovici úvodného dejstva hľadal márne Bartoš medzeru medzi Petríkovými betónmi. Neskôr musel po chybe v rozohrávke košickej obrany opäť zasahovať Lipovský. V 12. min si dal Sabol takmer vlastný gól, ten istý hráč ale na opačnej strane v dobrej pozícii Lipovského neprekonal. Pri presilovke v 18. min pálil od modrej Kledrowetz, od Húževku sa dostal puk ku Kopeckému a favorizovaní domáci konečne viedli - 1:0.

V 4. min II. tretiny to mohlo byť 1:1, ale v oslabení po strele Pardavého pomohla domácim žŕdka. Krátko na to sa Košičania tešili z druhého gólu. Huna sa natlačil pred Petríka, jeho strelu ešte brankár vyrazil, ale Sýkorova dorážka bola už gólová - 2:0. V dobrej pozícii sa v 28. min ocitol Kopecký, no nedal. Bystričania potrebovali v 29. min pri vylúčení Sýkoru na využitie presilovky iba 5 sekúnd. Lipovský strelu Frühaufa síce vyrazil, ale pohotový Tománek znížil z pohľadu hostí na 1:2. Košický tím upokojil v 33. min Bartoš po tom, ako sa v oslabení dostal popri padajúcom Frühaufovi až pred Petríka a elegantne zasunul puk - 3:1. Kontaktný gól B. Bystrice mal potom na hokejke Sabol, ale jeho nájazd Lipovský vychytal.

V úvode tretej tretiny sa v presilovke ocitol pred Lipovským osamotený Pardavý, ale trafil len jeho masku. Krátko na to sa zblízka nepresadil obranca Bystričanov Biro. V 45. min nepotrestal zaváhanie hosťujúcej obrany Faith. Ten istý hráč však predsa len skóroval v 49. min pri početnej výhode po spolupráci s Bartošom - 4:1. Nedôraz domácich v záverečnej minúte ešte umožnil skorigovať hosťom na 2:4 a to konkrétne skúsenému Vlkovi. Košičania však takmer bez problémov dosiahli dôležité prvé víťazstvo.

Hlasy:
Anton Tomko (tréner Košíc): "V úvode zápasu sme sa do toho dostávali ťažšie, možno aj preto, že sme hrali naposledy pred týždňom v utorok. Nebol to lahodný výkon, ale sme radi, že sme zvíťazili. Dostávali sme sa do šancí, ale to isté platí aj o súperovi po chybách na našej strane. Brankár Lipovský nás však podržal."

Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Prvá tretina bola typická pre play off. Obe mužstvá sa držali na dištanc, hralo sa ďaleko od brankárov. Po strelení kontaktného gólu sme dostali krídla. Rozhodla však nešťastná situácia pri našej presilovke, keď sme inkasovali. Šťastie nestálo pri nás, ale zajtra opäť vyjde slnko a my sa pokúsime vyhrať."