Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. mája 2024

Súd bude rozhodovať o obnove konania pre expolicajtov Žáčika a Bobockého, termín pojednávania je už známyŠpecializovaný trestný súd vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na piatok 31. mája verejné zasadnutie, na ktorom má rozhodovať o prípadnejZdieľať
10 1 676x451 26.5.2024 (SITA.sk) - Špecializovaný trestný súd vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na piatok 31. mája verejné zasadnutie, na ktorom má rozhodovať o prípadnej obnove konania pre odsúdených bývalých policajtov Milana Žáčika a Ivana Bodockého. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.


Viacerí odsúdení v medializovaných kauzách požiadali o obnovu konania v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov ukladať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.

Súd vyhovel aj Vorobjovovi


Súd v tejto súvislosti vyhovel napríklad odsúdenému expolicajtovi Pavlovi Vorobjovovi. V prípade bývalého policajného funkcionára Norberta Paksiho dokonca pristúpil k zrušeniu celého trestu, aj keď rozhodnutie ešte nie je právoplatné.

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici ešte v máji 2022 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry a dvomi obvinenými bývalými policajtmi Milanom Žáčikom a Ivanom Bobockým.

Súd ich uznal za vinných


Súd uznal expolicajtov za vinných zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné s tým spojené korupčné trestné činy.

Uložil im obidvom rovnaké tresty odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom s probačným dohľadom počas skúšobnej doby štyroch rokov. Obidvom prepadol majetok v prospech štátu, súd im zakázal stretávanie sa so spolupáchateľmi a nariadil im aj niekoľkoročný zákaz činnosti.

Páchatelia boli činní pre zločineckú skupinu, zneužívali právomoci verejného činiteľa a páchali korupčné trestné činy,“ uviedol vtedy prokurátor s tým, že dohodu o vine a treste na návrh prokuratúry odsúhlasili obidve strany bez výhrad.

Kauza Očistec


Orgány činné v trestnom konaní Milanovi Žáčikovi a Ivanovi Bobockému pripisovali činnosť pre zločineckú skupinu a s tým spojené trestné činy prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Bývalí príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vyčlenení na samostatné konanie v rámci kauzy Očistec.

Podľa medializovaných informácií sa dvojica mimo iného v minulosti podieľala na sledovaní vtedajších opozičných politikov, konkrétne Igora Matoviča alebo Daniela Lipšica.


Zdroj: SITA.sk - Súd bude rozhodovať o obnove konania pre expolicajtov Žáčika a Bobockého, termín pojednávania je už známy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štefanec: Rozširovanie Európskej únie bol vždy úspešný príbeh, preto ho podporuje
<< predchádzajúci článok
Počet obetí po útoku na hypermarket v Charkove stúpol, desať tiel zatiaľ neidentifikovali