Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. marca 2013

Súd oslobodil exšéfa environmentálnej agentúryBANSKÁ BYSTRICA 20. marca (WEBNOVINY) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes oslobodil spod obžaloby bývalého riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Miroslava Tončíka a právnika Ivana Pupáka. ...Zdieľať
kladivko BANSKÁ BYSTRICA 20. marca (WEBNOVINY) – Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes oslobodil spod obžaloby bývalého riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Miroslava Tončíka a právnika Ivana Pupáka.


Okresný súd v Rimavskej Sobote ich uznal za vinných z porušovania ochrany rastlín a živočíchov a každému uložil peňažný trest päťsto eur. Skutok je už po vyše dvoch rokov premlčaný ako priestupok, preto ho súd nemohol dať príslušnému obvodnému úradu na priestupkové konanie.

Bývalý šéf agentúry životného prostredia a právnik na dôchodku podľa prokuratúry spáchali prečin porušovania ochrany rastlín a živočíchov v polovici augusta 2010. V katastrálnom území vodnej nádrže Teplý Vrch pri objekte SAŽP vošli svojimi autami do areálu hikoriového porastu. Ten podlieha ochrane 3. stupňa podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. S ďalšími kamarátmi tam chceli loviť ryby.

Vniknutie do chráneného porastu zistil dobrovoľný ochranca prírody, ktorý privolal políciu. Tončík i Pupák tvrdili, že autami vošli preto, aby mohli odviezť zozbieraný komunálny odpad, ktorý na mieste vyhliadnutom na rybačku našli. Na vstup do chráneného areálu nemali písomné povolenie. Telefonicky im súhlas dal riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák.

Okresný súd v Rimavskej Sobote uznal Tončíka i Pupáka za vinných a uložil im peňažné tresty každému po päťsto korún. Obaja sa odvolali a krajský súd im vyhovel. Zrušil prvostupňový rozsudok a oslobodil ich spod obžaloby, pretože konanie Tončíka i Pupáka nie je trestným činom, ale priestupkom. Vzhľadom na to, že po viac ako dvoch rokoch od skutku je priestupok premlčaný, súd nemohol prípad odstúpiť príslušnému obvodnému úradu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokurátori majú mať právo na informácie zo súdnych spisov
<< predchádzajúci článok
Predajcom sa nepáči, ako ich vykresľuje agrorezort

Súd oslobodil exšéfa environmentálnej agentúry - diskusné fórum čitateľov