Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2012

Sudánske lietadlá zasiahli základňu OSN v Južnom SudáneSudánske bojové lietadlá bombardovali v nedeľu základňu mierových jednotiek OSN v Južnom Sudáne, pričom spôsobili len škody, no žiadne zranenia. V pondelok o tom informoval juhosudánsky minister ...Zdieľať
sudan DŽUBA 16. apríla (WEBNOVINY) - Sudánske bojové lietadlá bombardovali v nedeľu základňu mierových jednotiek OSN v Južnom Sudáne, pričom spôsobili len škody, no žiadne zranenia. V pondelok o tom informoval juhosudánsky minister informácií Gideon Gatpan.


Pri ďalších náletoch v juhosudánskom pohraničnom štáte Unity podľa neho zahynulo najmenej deväť civilistov, ďalších 22 utrpelo zranenia. Sudánske bombardéry zasiahli oblasti v okolí Bántjú, hlavného mesta štátu Unity.

Hovorca mierotvornej misie OSN Kouider Zerrouk potvrdil útok na vojenský tábor a potvrdil tiež, že nikto neutrpel zranenia.

Najnovšie násilie priblížilo Sudán a Južný Sudán k ďalšej vojne. Medzinárodné spoločenstvo vyjadrilo veľké obavy nad eskaláciou násilia, v rámci ktorého sa juhosudánska armáda zmocnila ropného regiónu Heglig.

Chartúm sa v reakcii stiahol z krízových rokovaní zastrešovaných Africkou úniou, ktoré sú zamerané na vyriešenie sporov týkajúcich sa ropy, vytýčenia hraníc, sporných oblastí a otázok občianstva.

Na juhosudánske pohraničné regióny, kde sa nachádzajú veľké ropné polia, si robí nároky tak vláda v Chartúme, ako aj vláda v Džube. Napätie medzi oboma krajinami pretrváva ako dôsledok krvavej občianskej vojny.

Osamostatnenie približne osemmiliónového Južného Sudánu od Sudánskej republiky v júli 2011 bolo výsledkom referenda, ktoré bolo jednou z hlavných podmienok podpísania mierovej dohody. Tá v roku 2005 ukončila dve desaťročia trvajúcu občiansku vojnu, ktorá si vyžiadala približne dva milióny obetí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Blíži sa uzávierka prihlasovania projektov do súťaže SJWP
<< predchádzajúci článok
V Chorvátsku súdia bývalého premiéra za zneužitie právomocí

Sudánske lietadlá zasiahli základňu OSN v Južnom Sudáne - diskusné fórum čitateľov