24. apríla 2010

Súhrn výsledkov 29. kola Corgoň ligy

fc kosice Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 29. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2009/2010:

MFK Petržalka - MŠK Žilina 0:4 (0:2)
Góly: 15. Pečalka, 36. Nachtman (vlastný), 67. Patrik Mráz, 73. Zlatkovič, ŽK: 56. Machovec, 65. F. Kiss - 45. Pečalka, rozhodovali: Olšiak - Slyško, Čiernik, 328 divákov

Petržalka: Jenčo - Čikoš, Šedivý, Nachtman (74. Mitrovič), Diogo Pires - Pavol Ďurica, P. Sedlák, F. Kiss, Augustín (62. Filipe Dos Santos "Cafú") - Szarka (62. P. Fieber ml.), Machovec
Žilina: Dúbravka - S. Angelovič (15. Poleť), Šourek, Pečalka, Patrik Mráz - D. Kobylík, Babatounde Bello, Jež, Zlatkovič (75. D. Christu) - Rilke, Majtán (80. V. Leitner)

Prvú veľkú šancu Žiliny zmaril v 8. min kapitán domácich Šedivý, ktorý zastavil loptu na bránkovej čiare. Bránka Petržalky bola v tom okamihu už prázdna. V 15. min prvý rohový kop Žiliny odvrátila domáca obrana na hlavu Pečalku, ktorý s prehľadom otvoril skóre - 0:1. O minútu neskôr Pavol Ďurica z diaľky vystrelil, ale brankár hostí Dúbravka jeho strelu s námahou vyrazil na rohový kop. Vzápätí domáci Jenčo s veľkou dávkou šťastia zmaril sólový únik Bella a opakovanú strelu hostí F. Kiss odhlavičkoval z prázdnej bránky. Odpoveďou na túto zmarenú šancu bola strela Bella, ale tá minula svätyňu domácich. Potom skúšal šťastie Nachtman, ktorého hlavička tesne minula bránku Žiliny. Práve Nachtman bol smutným hrdinom celého zápasu, keď v 36. krížnu prihrávku Kobylíka nešťastne poslal do vlastnej siete - 0:2.

Po zmene strán mal už v 47. min na kopačke gól Bello, ale ponúknutej šance sa zľakol. Poleťov únik po krídle v 52. min poslal D. Kobylík nad bránku Jenča. Najväčšiu šancu na zníženie mal v 62. min F. Kiss, po dravom úniku mu však chýbali sily na zakončenie akcie. Ako treba premieňať šance, predviedli Žilinčania v 67. a 73. min, keď po ukážkových akciách na jeden dotyk skórovali do prázdnej bránky Patrik Mráz a Zlatkovič. Týmito zlepenými gólmi Žilinčania iba ukázali svoju dominanciu v stretnutí. Líder potvrdil víťazstvom 4:0 nad Petržalkou svoje postavenie v tabuľke a majstrovské ambície.

Hlasy:
Peter Fieber st. (tréner Petržalky): "Myslím si, že Žilina má veľmi kvalitné mužstvo a keď dostaneme gól zo štandardnej situácie a druhý si dáme vlastný, nemôžeme nad týmto tímom vyhrať. Ťažko sa hrá, keď nedávate góly a robíte chyby, aké sme robili my. Dnes sme na ihrisku boli len štatistami a hráči by sa mali zamyslieť, čo chcú vo futbale dokázať. Takéto školácke chyby sa v najvyššej súťaži nemôžu robiť. Súperovi gratulujem k víťazstvu."
Pavel Hapal (tréner Žiliny): "S dnešným výkonom a výsledkom som spokojný. Vyhrali sme pomerne vysokým rozdielom, no musím priznať, že som čakal ťažký zápas. Hráči však splnili do bodky, čo sme si povedali a už v prvom polčase sme mohli dať viac gólov. Som rád, že súpera sme počas celého duelu nepustili do žiadnej veľkej gólovej šance. Mám pocit, že hráči idú vytrvalo za svojím cieľom a vedia, o čo hrajú. Po prvom polčase sme vedeli, že tento súper nás nemôže zdolať."

1. FC Tatran Prešov - ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:1)
Gól: 3. Dobrotka, ŽK: 30. Piter-Bučko, 68. Hanek - 22. Dobrotka, 37. Dosoudil, rozhodovali: Hracho - Balko, Lieskovský, 1889 divákov

Prešov: J. Mucha st. - Ščasný (80. Pavol Jurčo), Farbák, Hanek, Josl - Piter-Bučko, Prekop - Papaj, P. Katona, Vršajevič (64. M. Poliaček) - Guba (64. Mariano Bernardo)
Slovan Bratislava: Putnocký - Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Had - Guédé - Ivana, Grendel (81. Serrano), Breznaník (74. Štepanovský) - Sylvestr, M. Kuzma (68. Masaryk)

V zápase, v ktorom obe mužstvá ťahali sériu nevyhratých zápasov v rade, začali lepšie hostia a už v 3. min Dobrotkovým gólom viedli - 0:1. "Belasí" boli pri chuti a v 9. min mohol Sylvestr po chybe Farbáka zvýšiť náskok, ale jeho sólo z polovice ihriska mu nádherne chytil brankár Mucha. Od tohto momentu začal Tatran viac kombinovať, ale nedokázal sa presadiť pred šestnástkou súpera. Záver prvého polčasu patril domácim, všetky štandardné situácie však obrana Slovana ustála.

Druhý polčas začal Tatran aktívnejšie, ale jeho akcie končili ešte pred šestnástkou Slovana. V 59. min mohol vyrovnať agilný Katona, ale jeho prudkú strelu zblokoval stopér hostí Saláta. Domáci boli futbalovejší a slovanisti sa pokúšali len o rýchle kontry, s ktorými si prešovská defenzíva poradila. V 73. min Prekop už dvíhal ruky nad hlavu, ale jeho delovka spoza šestnástky skončila na brvne Putnockého bránky. V 87. min mohli hosťujúci Ivana a Sylvestr poistiť víťazstvo Slovana, ale zakončili zbrklo. Tatran si v závere vynútil ohromný tlak, ale obrana hostí odolala. V 90. min spálil hosťujúci Masaryk tutovku, na tesnom víťazstve Slovana v Prešove sa už nič nezmenilo.

Hlasy:
Roman Pivarník (tréner Prešova): "Bohužiaľ, dostali sme rýchly gól. Nevyšiel nám úvod stretnutia. Pokiaľ hráte so Slovanom, nesmiete inkasovať na začiatku zápasu. Ak nedáme v domácom prostredí gól, nemôžeme vyhrávať. V Prešove je tradícia, že góly nám nedávajú útočníci. Z prehry som sklamaný."
Štefan Horný (tréner Slovana): "Vedeli sme, že Prešov urobí pre tento zápas maximum. Nám vyšiel úvod stretnutia, dnes sme boli šťastnejším mužstvom. Víťazstvo na horúcej pôde v Prešove ma teší. Naša šanca na zisk majstrovského titulu stále žije."

MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava 2:1 (1:0)
Góly: 42. a 81. Piščur (prvý z pok. kopu) - 68. Ľ. Bernáth, ŽK: 10. J. Maslo - 83. R. Procházka, rozhodovali: P. Hrčka - Mókoš, Bóllo, 2834 divákov

Ružomberok: Hrdlička - P. Maslo, J. Maslo, Kostelný, Ondrík - P. Besta - Zošák (90. Š. Pekár), Ďubek, J. Chovanec (74. Hoferica) - Higor de Sales Coimbra, Piščur
Spartak Trnava: Slovenčiak - Kožuch, Banovič, Doležaj, Juhász - Súkenník, R. Procházka, Neto (84. Železník), Mikovič - M. Guldan (87. Štyvar), Nascimento dos Santos "Pítio" (66. Ľ. Bernáth)

Zápasu pod Čebraťom dlho chýbal potrebný náboj. Prvú strelu na bránku vyslal až po polhodine hry hosťujúci Banovič, nebola však presná ani umiestnená, preto s ňou ružomberský gólman Hrdlička nemal najmenšie problémy. Potom sa konečne začali preberať aj domáci futbalisti, ktorí dovtedy pôsobili mdlo. V 33. min presný kop Coimbru Slovenčiak v bránke Spartaka s námahou vyrazil, následný strelecký pokus Ondríka zblízka však letel vysoko nad. Krátko na to pálil Zošák z uhla do žrde. V 40. min stiahol Juhász vo vlastnom pokutovom území Piščura, asistent rozhodcu Bóllo situáciu videl lepšie a hlavnému arbitrovi Hrčkovi dal pokyn na odpískanie penalty. Loptu si na biely bod postavil sám faulovaný hráč a s prehľadom poslal ružomberský tím do vedenia -1:0.

Druhé dejstvo začali aktívnejšie Ružomberčania. V 56. min Coimbra po Piščurovom centri hlavičkoval tesne vedľa trnavskej bránky. V 62. min zastavil Banovič faulom vo vlastnej šestnástke Coimbru, píšťalka hlavného rozhodcu Hrčku však zostala nemá. Potom však prišli chvíle Trnavy. V 66. min krížnu strelu Neta Hrdlička vyrazil, o dve minúty však už bol na pokus striedajúceho Bernátha prikrátky - 1:1. Pre Liptákov to bol vôbec prvý inkasovaný gól na vlastnom ihrisku v jarnej časti. V 75. min boli domáci blízko vedúcemu gólu. Ďubek z ľavej strany poslal presný center na dobre postaveného Piščura, no jeho hlavička skončila na brvne. Potom mali dobré príležitosti striedajúci Hoferica a opäť Piščur, skóre sa však nemenilo. V 81. min sa ukrajinský útočník v ružomberskom drese predsa len dočkal, keď zblízka prekonal Slovenčiaka aj po druhý raz - 2:1. Ružomberok tak natiahol sériu domácich jarných víťazstiev na päť.

Hlasy:
František Straka (tréner Ružomberka): "V dnešnom zápase sme sa dosť ťažko rozbiehali. Do 30. min to bolo z oboch strán bez šancí. Po vedúcom góle sme začali hrať viac kombinačne, tlačili sme sa do šestnástky súpera, chýbalo nám však lepšie zakončenie. Potom sme mali hluchú fázu a súper vyrovnal. Chlapci sa s remízovým stavom neuspokojili, bojovali ďalej a odmenou im bol víťazný gól. Aj v tomto zápase moje mužstvo ukázalo vysokú morálku."
Milan Malatinský (tréner Trnavy): "Vedeli sme, že ak chceme byť v Ružomberku úspešní, musíme hrať aktívne, čo sme na ihrisku aj aplikovali počas celého stretnutia. V úvodnej polhodine sme súpera nepustili do žiadnej šance. Potom sme dvakrát nepokryli zadnú žrď a domáci mali šance. Žiaľ, pred koncom prvého polčasu sme inkasovali z jedenástky. V druhom dejstve sme v aktivite pokračovali, vyrovnali sme na 1:1, mali sme aj ďalšie sľubné príležitosti z brejkových situácií, ale nevyužili sme ich. Domáci pred koncom strelili víťazný gól, z prehry sme veľmi sklamaní."

MFK Dubnica - FC Nitra 1:0 (0:0)
Gól: 86. Bruško (z pok. kopu), ŽK: 26. Porázik - 35. Martin Tóth, rozhodovali: Horváth - E. Weiss, Kubačka, 1970 divákov

Dubnica: P. Bajza - Beňo, Chupáč, Nosek, Ondráš - Šulek (81. Gorelka) - J. Vavrík, Bruško, E. Ľupták (63. Augustíni) - Porázik (67. H. Tubonemi), M. Filo ml.
Nitra: Hroššo - Kaspřák, Štetina, Martin Tóth, Burák - J. Leško (81. S. Bališ), I. Hodúr (75. Šimonek), Šimončič, T. Kóňa - R. Valenta (59. Matúš Mikuš), Rák

Od začiatku to bolo zaujímavé stretnutie, v ktorom predovšetkým domáci chceli získať všetky tri body. V 4. min strieľal z voleja E. Ľupták, no Hroššo loptu bezpečne vyrazil. V ofenzíve hostí operovali okrem Ráka aj Hodúr s Valentom a práve táto trojica pripravila nebezpečnú šancu, ktorú zakončil Hodúr. V 12. min bol blízko k skórovaniu domáci Šulek, o dve minúty na to Ondrášov center smerujúci na Fila odkopol Štetina. Dubnica sa snažila neustále útočiť, dostávala sa do sľubných šancí, ale zakončenie sa nikomu z jej hráčov nedarilo. Nevyšlo to Vavríkovi ani Filovi. Hostia z Nitry veľmi dobre bránili, hoci tréner Galád nabádal jeho zverencov na zvýšenie obrátok. Dve minúty pred koncom polčasu pripravili nepresnou rozohrávkou domáci príležitosť Šimončičovi, brankár Bajza však nemal so strelou žiadne problémy.

V 46. min zahodil Porázik z dvoch metrov obrovskú šancu a potom nevyužil ďalšiu príležitosť na skórovanie Filo. Do hry domácich sa vkradla nervozita, čo Nitrania využili a postupne prebrali réžiu hry. Do bočnej siete strieľal Mikuš a aktivitu vyvíjal aj ďalší striedajúci hráč, 191 cm vysoký Šimonek. Keď sa zdalo, že futbalistom Dubnice odchádzajú sily, prišiel v 86. min rozhodujúci moment. Za faul na Fila premenil pokutový kop Bruško - 1:0. Záverečné minúty priniesli dramatické momenty, domáci však zisk dôležitých troch bodov v boji o záchranu v Corgoň lige už nepustili z rúk.

Hlasy:
Peter Gergely (tréner Dubnice): "V zápase sme chceli viac zvíťaziť ako súper. Sme v ťažkej situácii, preto prišla nervozita a z nej vyplývali aj následné chyby. Mali sme viaceré vyložené šance, ktoré sme nevyužili, napokon po zákroku súpera na Fila dal Bruško rozhodujúci gól. Víťazstvo sme si zaslúžili."
Ivan Galád (tréner Nitry): "Bol to priemerný zápas, ku ktorého kvalite sme ani my neprispeli. Vieme hrať lepšie. Chcem len dodať, čo som počul pri našej striedačke. Domáci hráči chodili za rozhodcom so slovami: ´pískni niečo, lebo v Košiciach je 1:0´."

MFK Košice - FK Senica 2:0 (1:0)
Góly: 31. Pérez Stoeten, 67. Milinkovič, ŽK: 35. Vaščák, 52. K. Kuzma, 69. Megias (všetci Košice), rozhodovali: Chmura - Brendza, Petríček, 870 divákov

Košice: Fernando López - Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Juhar - Vaščák (62. L. Janič), K. Kuzma, Pérez Stoeten, Milinkovič (76. Serečin) - J. Novák (88. Paunovič), Megias
Senica: Bolek - Merzič, Homola, Pavlovič, Gajdošík - I. Belák (57. T. Vrťo), Halama, Vlasko, Podaný (74. Kitta) - A. Hesek, Števko (65. Onome Sodje)

Domáci Košičania, vedomí si svojho postavenia v tabuľke a nutnosti zvíťaziť, začali aktívnejšie. Ako prvý namieril medzi žrde až v 16. min Pérez Stoeten, no Bolekovi veľa problémov nenarobil. Do šance sa dostal aj špílmacher MFK Košice Milinkovič, bránku nováčika zo Senice však neohrozil. Na opačnej strane sa to nepodarilo ani Števkovi. Po polhodine hry sa však domáci futbalisti predsa len tešili. Najväčšiu radosť mal Pérez Stoeten, ktorý v 31. min hlavou otvoril skóre po rohovom kope Milinkoviča.

Ani po polčasovej prestávke hra nepresahovala priemer. Seničania pridali v útočnej aktivite, zápas bol po zmene strán zaujímavejší. Košičania však loptu viac kontrolovali. V 67. min upokojil domácich priaznivcov Milinkovič, ktorý po Novákovej ideálnej prihrávke zvýšil na 2:0. Odpovedať mohol onedlho Vlasko, ale z dobrej príležitosti prestrelil bránku MFK. V závere už košickí futbalisti súperovi zo Záhoria príliš veľa nedovolili a bez väčších problémov uhájili dôležité víťazstvo, ktoré im stále dáva nádej na zotrvanie medzi slovenskou futbalovou elitou.

Hlasy:
Goran Milojevič (tréner Košíc): "Po dvoch prehrách 0:4 sme boli pod veľkým tlakom. Išli sme za víťazstvom proti dobrému súperovi, ktorý má už v lige po starostiach."
Radim Nečas (tréner Senice): "Ešte ani teraz som nerozdýchal náš výkon. Domáci zvíťazili zaslúžene, išli za svojím cieľom. My sme neukázali nič."