28. februára 2010

Súhrn výsledkov 49. kola Slovnaft extraligy

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 49. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže - Slovnaft extraligy 2009/2010: HC ...

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 49. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže - Slovnaft extraligy 2009/2010:

HC K-Cero Nitra - MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)
Góly: 31. M. Kováčik (M. Slovák, E. Čaládi), 34. T. Chrenko (S. Saliji, Rais), 44. E. Čaládi (M. Slovák, Jass), 57. M. Slovák (M. Kováčik, E. Čaládi) - 31. Heš (V. Novák, D. Moravec), 36. M. Bartánus (M. Varga), 47. M. Bartánus (Heš)
Vylúčení: 4:8 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lokšík - Gašparík, Zvrškovec, 2184 divákov

Nitra: Lakosil - Rais, Špelda, Širokovs, Jass, Ďurkech, König - S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay - M. Slovák, M. Kováčik, E. Čaládi - Gráčik, M. Štefanka, Kmeč - Šinkovič, Grošaft, M. Novák

L. Mikuláš: Fikrt - Heš, D. Devečka, Kumstát, M. Varga, Lištiak, Petran, M. Bača - V. Novák, D. Moravec, M. Bartánus - Tomášek, Roháč, Mikula - Kuric, Mahdalík, M. Oravec

V bezgólovej prvej tretine boli aktívnejší domáci. V deviatej minúte nestačil Kmeč pred odkrytou bránkou zareagovať na vyrazený puk a v trinástej minúte neplatil Slovákov gól pre posunutie Fikrtovej bránky. V tej istej minúte zachránila po jedovatej strele Špeldu hosťujúceho brankára ľavá žrď. Pohroziť stihli aj hostia, David Moravec však v brejku Lakosila neprekonal.

V prostrednom dejstve obe mužstvá zvýšili aktivitu a o vzruch nebola núdza najmä pri nerovnovážnom počte hráčov na ľade. Góly však začali padať až v polovici druhej tretiny. Najskôr v oslabení zakončil brejk Liptákov Heš, aby už o 14. sekúnd vyrovnal po peknej kombinácii Kováčik. Pri ďalšej presilovke domácich v 34. minúte prestrelil Fikrta Chrenko a domáci viedli. O dve minúty však bolo znovu vyrovnané, keď obrane Nitry unikol liptovský strelec Bartánus a strelou medzi Lakosilove betóny upravil na 2:2. Prvý gól pri hre päť na päť padol v 44. minúte.

Postaral sa oň domáci Čaládi, keď po prihrávke Slováka zblízka upravil na 3:2. Ani z tohto náskoku sa domáci dlho netešili. O ďalšiu využitú presilovku Liptákov sa postaral svojim druhým gólom Bartánus a bolo 3:3. Hostí podržal brankár Fikrt najmä pri brejku Tomáša Chrenka, keď vystihol jeho strelu pod hornú žŕdku. Hostia napokon doplatili na vylúčenia, keď sa v presilovke v 57. minúte presadil Slovák, čím rozhodol o troch bodoch pre domáci tím. Hosťom už nepomohla ani záverečná hra bez brankára a po prehre v Nitre sa stali po Spišskej Novej Vsi už druhým istým zostupujúcim tímom do I. ligy.

Hlasy:
Peter Oremus (tréner Nitry): "Bolo to pre nás veľmi dôležité stretnutie. Víťazstvo a tri body nás veľmi tešia. Chlapci si pred desiatimi mesiacmi povedali, že chcú zachrániť ligu a hrať v play-off. Dnešným kolom sa nám to podarilo, čomu sme veľmi radi."

Marián Horváth (asistent trénera L. Mikuláša): "Do Nitry sme prišli s cieľom bodovať, čomu sme prispôsobili aj štýl hry. Chceli sme ísť do rýchlych protiútokov. V prvej tretine sa nám darilo ustáť očakávaný nápor Nitry. Neskôr sme dostali tri góly v oslabeniach. Ešte bola teoretická šanca, po ktorej sme mohli ešte žiť, no dnes sú už akékoľvek naše šancu na záchranu minulosťou."

Dukla Trenčín - HK ŠKP Poprad 4:6 (1:3, 1:2, 2:1)
Góly: 12. Paroulek (B. Jánoš, Šimíček), 32. M. Hlavačka (M. Filo, O. Ďuriš), 41. Paroulek (Kollár), 44. O. Ďuriš (M. Filo, Tybor) - 7. Fabian (A. Kroták, Klouda), 8. A. Kroták (D. Buc, Klouda), 16. Marcel Haščák (Svitana, Lapšanský), 33. Lapšanský (Kramár), 37. D. Buc (Klouda, A. Kroták), 59. A. Kroták
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Marcel Haščák (Poprad) na 10 min+DKZ za nešport. správanie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý - Horínek, Tvrdoň, 1830 divákov

Trenčín: Hiadlovský - Sekeráš, Trefný, Fatyka, Martin Chovan, M. Hlavačka, Jarábek, Čintala - Tybor, Paroulek, B. Jánoš - Gašparovič, Kollár, J. Hašek - M. Filo, Šimíček, O. Ďuriš - Radulay, P. Kopecký, Dubec - od 21. Ružička

Poprad: Šimonovič - Fabian, J. Brejčák, Kledrowetz, Kramár, Jasečko, D. Brejčák - Škovira, Klouda, D. Buc - Pavol Segľa, Rataj, A. Kroták - Marcel Haščák, Svitana, Lapšanský - od 21. Mašlonka, Igor Majeský, V. Žemba

V úvodnej časti sa hral "prechádzkový" hokej bez nasadenia i koncentrácie a z tejto biedy hostia pre seba vyťažili bohatý úlovok. Od 7. min mal Poprad výhodu presilovky o dvoch hráčov a využil ju na zisk dvojgólového náskoku, keď najskôr Fabian delovkou od modrej vymietol šibenicu domácej bránky a o chvíľu si Krotákovu strelu vrazil brankár Hiadlovský za vlastný chrbát. V 11. min mal rovnako početnú výhodu piatich proti trom aj Trenčín, ten však z nej dokázal streliť len jediný gól, keď Jánošovu prihrávku poslal Paroulek spomedzi kruhov do siete. Katastrofálny výkon a zaváhanie obrany domácich v prvej tretine ešte raz gólovo potrestal Marcel Haščák v 16. min.

Ani prvá prestávka neprebrala Trenčanov, a tí pokračovali aj naďalej v ospalej hre plnej nepresností. V 24. min domáci gólman vychytal pred bránkou osamoteného Kloudu. V polovici zápasu sa síce Trenčínu v rýchlom protiútoku dvojice Filo, Hlavačka podarilo znížiť, no trpezliví hostia už o minútu získali späť dvojgólový odstup, pretože Lapšanský prešiel cez dvojicu trenčianskych zadákov ako nôž maslom a skóroval. Pred koncom druhého dejstva hostia ešte bez problémov zvýšili na trojgólový rozdiel, keď v presilovke Buc pred bránkou tečoval Kloudovu strelu od modrej čiary.

O komfortný trojgólový náskok po dvoch tretinách však Poprad trestuhodne prišiel v úvodných minútach tretej tretiny. Už po dvadsiatich sekundách tohto dejstva Paroulek vykresal pre domácich iskierku nádeje a v 44. min ju ešte viac rozdúchal Ďuriš, ktorý dorážkou do odkrytej bránky korunoval Tyborov dravý prienik. Zo stavu 2:5 bolo zrazu 4:5 a zvyšné minúty do konca zápasu patrili Trenčanom, no chytanie zajaca za chvost im nevyšlo a obrat zápasu už nedokonali. Naopak, v 59. min hosťujúci Kroták pri hre Trenčína bez brankára z otočky trafil prázdnu bránku, spečatil zaslúžené víťazstvo Popradu a stal sa prvým slovenským extraligistom, ktorý dosiahol hranicu 400 gólov.

Hlasy:
Vladimír Kýhos (tréner Trenčína): "Výsledok bol ovplyvnený už začiatkom zápasu, ktorý bol síce z našej strany herne dobrý, ale boli sme príliš často vylučovaný, kvôli tomu sme dostali rýchle góly a to nás prakticky stálo tento dôležitý zápas. Predovšetkým by som sa však chcel ospravedlniť fanúšikom, pretože s takýmto prístupom sa nedá hrať o záchranu, či dokonca postup do play-off a je na nás tréneroch, aby sme z toho v kabíne vyvodili dôsledky. Dlho sme bojovali o únik z pásma zostupu a po našom piatkovom víťazstve v Púchove si hráči už zrejme mysleli, že všetko je hotové."

Július Pénzeš (asistent trénera Popradu): "Zaskočili sme súpera šťastnými gólmi hneď na začiatku zápasu, prvé dve tretiny sme však prakticky po celý čas mali réžiu v našich rukách. V tretej tretine sme však trestuhodne zaspali a naopak sme sa nechali zaskočiť my, ale po oddychovom čase a dôraznom dohovore hráči zvýšili bojovnosť a získali pre nás veľmi dôležité víťazstvo. Po našich predchádzajúcich zaváhaniach sme sa potrebovali chytiť a v Trenčíne sa nám to aj podarilo."

HK Orange 20 - HC'05 Banská Bystrica 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 38. Jaborník (Cingel, Šimčák) - 19. Tománek (Bulík), 28. Bulík (Tománek, Bauer), 35. Biro (Drotár, M. Hlinka), 43. Ľ. Sabol (Liščák, Ján Sýkora)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - Brath, M. Orolin, 383 divákov

Orange 20: Pék - L. Kozák, Jaborník, Marinčin, Šiška, Staňo, Čajkovský, Šeliga - Jokeľ, Andrej Šťastný, Vandas - Šišovský, Mlynarovič, Takáč - Sobota, Kovaľ, Kadura - Šimčák, Peško, Cingel

B. Bystrica: Vojtek - P. Frühauf, Bauer, Paľov, Biro, Vizváry, Vantroba, Kubka, Bambúch - Tománek, Bulík, Pardavý - Padělek, M. Hlinka, Drotár - Rumpel, Češík, Kútny - Liščák, Ľ. Sabol, Ján Sýkora

Domáca "dvadsiatka" odolávala druhému tímu extraligovej tabuľky až do 19. min, keď hosťujúci Bulík vysunul na červenú Tománka, ktorý sa sám rútil na Péka a s prispením pravej žŕdky ho aj prekonal. V 28. min Bauer vybojoval puk, prihral ho pred bránku Tománkovi, ktorý posúval na Bulíka. Ten sa dvoma rýchlymi sťahovačkami zbavil protihráčov a zavesil pod hornú tyčku domácej bránky. V 35. min sa Biro dostal počas presilovky k odrazenému puku a trafil presne do pravého horného rohu Pékovej bránky. V 36. min nepremenil Rumpel trestné strieľanie. O dve minúty neskôr pri signalizovanom vylúčení hostí využil výhodu Jaborník, ktorý si medzi kruhy nakorčuľoval na Cingelovu prihrávku a namieril do vinkla Vojtekovej svätyne. V 43. min si Sabola v útočnej tretine nikto nevšímal, ten sa dostal až pred Péka a prekonal ho blafákom.

Hlasy:
Štefan Mikeš (tréner HK Orange 20): "Teší ma, že organizácia našej hry sa neustále zlepšuje, má to hlavu a pätu. Naše výkony sú pomerne stabilizované a náš herný prejav je stále lepší. Jednoducho nám chýba skúsenosť, opäť sa vyskytli individuálne chyby, ktoré zatiaľ nevieme odstrániť. V druhej tretine sme dvakrát netrafili prázdnu bránku, mohlo to skončiť aj opačne. Naopak, súper dvakrát využil naše oslabenie. Dvakrát sme nedostali puk z tretiny, hoci sme ho mali pod kontrolou, nato nasledovala chyba, strata puku a dvojgólové vedenie súpera. Škoda, že sme výsledok neurobili krajším."

Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Uhrali sme víťazstvo, zápas mal dobrú úroveň z oboch strán. Mladíci mali dobrý pohyb, dobre korčuľovali. Tempo bolo svižné, dali sme góly. Odohrali sme zápas, ktorý pre nás nič nerieši, ale i napriek tomu som rád, že sme dohrali bez zranení a zbytočne sme si tu neskomplikovali život, ako niektoré mužstvá pred nami."

MHC Martin - HK 36 Skalica 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 41. Jabrocký (Uram, Klepáč), 60. Markovič (Appel)
Vylúčení: 5:11 na 2 min, navyše: L. Říha na 10 min za nešportové správanie - Schnabel na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Bednár, Korba, 1850 divákov

Martin: Dzubina - J. Polák, Klepáč, Velebný, I. Ďatelinka, Pozník, Drgoň - Uram, Jabrocký, I. Dornič - Appel, L. Říha, Trokan - Themár, Markovič, Galamboš

Skalica: Kotvan - Grűndling, Hranáč, Kloz, Schnabel, Jendek, Škadra, Privoznik, Beňa - Kocák, R. Jarolín, R. Hartmann - Šátek, R. Školiak, T. Višňovský - Lušňák, Zálešák, D. Pašek - Kutálek, F. Novák

Martinčania začali súboj o štvrté miesto náporom a prvú päťminútovku odohrali v obrannom pásme Skalice, ale bez gólového efektu. Strely Velebného a Dorniča dostali Kotvana iba do zápasovej teploty. Záhoráci sa postupom času vymanili z tlaku súpera. V 8. min sa Gründling zle zorientoval pred Dzubinom, ani Kocák o dve minúty neskôr neprekvapil martinského gólmana. V 17. min mal blízko k otvoreniu skóre Markovič, no v pohode chytajúci Kotvan jeho únik v oslabení zneškodnil.

Dve staticky hrajúce presilovky Martina v úvode druhej tretiny nedostali do varu preriedené tribúny. "Gregorovci" sa naďalej trápili a v koncovke boli bezzubí. Najmä Trokanova šanca v polovici duelu volala po góle. Skaličania hrali trpezlivo zozadu a čakali na protiútoky. Stretnutiu stále chýbalo gólové korenie, ktoré by mu dodalo pikantnejšiu príchuť. V 36. min mal na hokejke vedúci gól Školiak, ale Dzubina zatiahol záchrannú brzdu. V závere druhej časti nevyužil ďalšiu dobrú šancu Ďatelinka.

Domácim výborne vyšiel vstup do tretej tretiny, keď po 43 sekundách Martin išiel do vedenia zásluhou Jabrockého, ktorý v presilovke prestrelil Kotvana. Turčanom tento úspech vlial do žíl nové sily, ešte viac zvýšili aktivitu, ale v 48. min sa radovali predčasne, lebo Dornič strieľal už do posunutej bránky. V 50. min mal Markovič na hokejke gólovú poistku, ale skóre sa nemenilo ani následne počas dvoch presiloviek MHC, pričom najmä dve Uramove šance v početnej výhode domácich boli z kategórie stopercentných. Lenže Kotvan podržal svoj tím a keď sa z trestnej lavice vrátil Hranáč, nebol Školiak ďaleko od vyrovnania. Na opačnej strane Appel v 59. min trafil žŕdku. V závere zápasu nevyužil veľkú tutovku Zálešák a hostia pri svojej power-play inkasovali druhý gól, keď do prázdnej bránky skóroval Markovič.

Hlasy:
Dušan Gregor (tréner Martina): "Bol to celkom slušný zápas, dobre sa kombinovalo a aj tempo bolo slušné. Víťazstvo si veľmi cením, lebo tieto body môžu dosť napovedať do konečnej tabuľky po základnej časti. Chcem pochváliť aj Miša Dzubinu, ktorý v ostatnom čase chytá výborne. Ešte nás čakajú dva ťažké zápasy, v ktorých sa pokúsime udržať tretie miesto."

Martin Pešout (tréner Skalice): "Bol to jeden z lepších extraligových zápasov. Žiaľ, nedali sme gól a to rozhodlo o našom osude. V tretej tretine sme mali veľa vylúčených a keby Zálešák v samom závere skóroval, nemuseli sme prehrať. Verím, že s návratom nášho lídra Žiga Pálffyho budeme znovu tam, kde sme boli pred jeho odchodom na olympiádu.

MsHK Garmin Žilina - HC Slovan Bratislava 3:4 po samost. nájazdoch (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 35. Vala (Kropáč, Turoň), 46. Hreus (Kropáč, Kolarz), 53. V. Nemec (Hreus, M. Kokavec) - 17. Richard Huna (L. Hudáček, S. Hudec), 27. Hujsa (J. Kováčik, Kuľha), 40. Kuľha (Hujsa, J. Kováčik), rozhod. samost. nájazd Hujsa
Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše: J. Kováčik (Slovan ) na 20+10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Snášel, M. Valach, 915 divákov

Žilina: Hála - Rúfus, Nádašdi, Kolarz, Hriňa, Turoň, Ftorek, Škuta, Bobček - V. Nemec, Koložváry, M. Kokavec - Drevenák, Hreus, Škoda - Kropáč, Palovčík, Vala - Hajnik, Pleva, M. Gálik

Slovan: Konrád - Štajnoch, J. Kováčik, Sersen, Tesařík, Turunen, S. Hudec, Bohunický, Tulupov - Kuľha, Hujsa, Demel - Lažo, Lipiansky, Vaic - Richard Huna, A. Nedorost, Róbert Huna - A. Bezák, L. Hudáček, M. Bakoš

V úvode zápasu mali oba tímy možnosť početnej prevahy, no ani jeden ju nevyužil. Prvý gól mohol v 6. min vsietiť domáci Vala, ktorý sa ocitol sám pred Konrádom, ale mieril len do jeho lapačky. O tri minúty neskôr upútal pozornosť bratislavského brankára Palovčík. V Žiline sa hral svižný hokej, aj keď bolo málo gólových príležitostí. Tú najväčšiu mal v 14. min domáci Kokavec, ktorý sám pred Konrádom nepremenil. V 17. min vyrobil hrúbku domáci kapitán Nádašdi a po spolupráci Hudáčka s Richardom Hunom domáci gólman Hála prvýkrát kapituloval. V 18. min sa domáci tešili z gólu, ale hlavný rozhodca Kubuš ho neuznal. V predposlednej minúte prvého dejstva mohol vyrovnať Kokavec, ale sám pred odkrytou bránkou Slovana mieril vedľa.

Druhá tretina začala tiež v znamení nevyužitých presiloviek. V 27. min sa domáci Nádašdi stihol vrátiť z trestnej lavice na ľadovú plochu, keď Hujsa z pravej strany prekonal druhýkrát Hálu. V 35. min išli traja hráči Žiliny sami na Konráda a Vala vsietil kontaktný gól domácich. Vzápätí mal dobrú streleckú príležitosť Hreus. Žilina dostala súpera pod tlak. Boli to však hostia, ktorí zásluhou Kuľhu štyridsať sekúnd pred klaksónom druhého dejstva zvýšili na 3:1.

Žilinčania hneď v úvodnej časti mali opäť možností presilových hier. V 45. min bol vylúčený bratislavský Hudec, následne Jozef Kováčik. Početnú výhodu o dvoch hráčov Žilinčania využili po desiatich sekundách na vyrovnávajúci gól z hokejky Hreusa. V 53. min sa pred Konrádovou bránkou najlepšie orientoval V. Nemec a bolo vyrovnané. Stav stretnutia sa už do konca riadnej hracej doby nezmenil, a tak sa predlžovalo. Príležitosti v tejto časti hry mali hostia, ale strely Turunena a Lažu ostali nepremenené. Dráma vyvrcholila samostatnými nájazdami, ktorých bolo celkovo osemnásť. Ten rozhodujúci premenil Hujsa.

Hlasy:
Anton Tomko (tréner Žiliny): "Vedeli sme, že so Slovanom nemôžeme od úvodných minút hrať otvorenú hru. Chceli sme si podržať hlavne stredné pásmo. Hrali sme dobre zozadu, ale ukázalo sa, že Slovan má skúsenejších hráčov, čo využili na zvýšenie náskoku na 3:1. Sme radi, že v druhej tretine sme inkasovali iba dva góly, i keď sme boli v pomere striel lepším mužstvom 24:8. V poslednej tretine sme museli otvoriť hru, ak sme chceli zvrátiť výsledok. Stav sa nám nakoniec podarilo vyrovnať. V samostatných nájazdoch sme však neboli úspešnejší. Po čase mužstvo podalo konsolidovaný taktický výkon. Podržal nás brankár Hála pri príležitostiach, ktoré si Slovan vytvoril."

Róbert Pukalovič (asistent trénera Slovana): "V tomto zápase sme nepodali oslnivý výkon. V konečnom dôsledku sme skôr bod stratili. Za stavu 3:1 si viacerí hráči mysleli, že víťazstvo príde samé. Vývoj stretnutia však ukázal, že je potrebné hrať vždy do konca.