11. septembra 2009

Súhrn výsledkov piatkových zápasov 1. kola hokejovej extraligy

Súhrn výsledkov piatkových zápasov 1. kola základnej časti hokejovej Slovnaft extraligy: MHk 32 Liptovský Mikuláš - HK Orange "20" 4:2 (0:1, 0:1, 4:0) Góly: 41. Cibuľa (Tomášek, ...

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov piatkových zápasov 1. kola základnej časti hokejovej Slovnaft extraligy:

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HK Orange "20" 4:2 (0:1, 0:1, 4:0)
Góly: 41. Cibuľa (Tomášek, Halaj), 49. M. Bartánus (Pohanka), 52. M. Bartánus (Pohanka), 57. Cibuľa (Roháč) - 8. Rais (L. Hudáček), 35. Grošaft (A. Šťastný, J. Gašparovič)
Vylúčení: 8:10 na 2 min, navyše: J. Gašparovič (HK Orange "20") na 10 min za napadnutie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Valach, Zvrškovec, 1350 divákov
Liptovský Mikuláš: Hála - Heš, D. Devečka, Privoznik, P. Lištiak, Kumstát, M. Bača, Martinka - Roháč, Halaj, Cibuľa - M. Bartánus, Pohanka, Tomášek - Mikula, Kuric, Ďurný - Oravec, Durdiak, Kadura
HK Orange 20: Čiliak - Jaborník, Rais, Slimák, Jankovič, Šiška, M. Marinčin, T. Devečka - L. Hudáček, A. Šťastný, J. Gašparovič - M. Bakoš, Grošaft, Uhnák - M. Lisoň, Mlynarovič, Ján Sýkora - Šimčák, J. Petro, Jankovský
Reprezentácia SR do 20 rokov bola domácim od začiatku stretnutia zdatným súperom. Mladíci mohli, ale domáci museli a podľa toho aj vyzeral priebeh prvých dvoch tretín. Liptáci búšili do kvalitnej obrany mladíkov, na ktorej čele stál výborný brankár Čiliak. V 8. min svoju prvú vážnejšiu akciu premenili hostia v gól a to Liptákov ešte viac znervóznilo. Domáci naďalej vytvárali enormný tlak na bránku hostí, ale veľká šanca Pohanku v 19. min neskončila v bránke hostí.

Domáci tlačili súpera, no táto prevaha bola jalová, dokonca nevyužili ani 40 sekundovú presilovku piatich proti trom a na to zákonite doplatili. V 35. min z ojedinelej akcie bolo 0:2, keď Grošaft šťastne prekonal Hálu. Hneď na to bol vylúčený Bartánus a v zapätí aj Cibuľa. Hostia hrali presilovku 58 sekúnd, našťastie pre Liptákov bez využitia. Po návrate domácich hráčov na ľad, mali Liptáci veľký tlak, ale hosťujúci brankár Čiliak čaroval.

Na začiatku tretej tretiny už po 21 sekundách domáci znížili a zápas dostal úplne iný charakter. Liptáci začali kombinovať čo sa im predtým nedarilo, opäť dostali svojho súpera pod tlak a v 49. min už bolo vyrovnané, keď sa presadil mladý Bartánus, o dve minúty už išli domáci do vedenia, keď sa opäť presadil Bartánus. Od toho momentu už existovalo len jedno mužstvo a to domáce, ktoré poistilo svoje víťazstvo v 57. min druhým gólom Cibuľu.
Hlasy:
Pavel Paukovček (asistent trénera Lipt. Mikuláša): "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Mladí chlapci z dvadsiatky sú rýchli a fyzicky zdatní. My sme sa rozbiehali veľmi pomaly, nedokázali sme využiť svoje šance a premrhali sme aj presilovky. Potom sme urobili korektúry v zostave, čo sa osvedčilo a dokázali sme dať góly, čo sa nám predtým nedarilo. Otočili sme vývoj i výsledok zápasu. Chlapcom musím poďakovať hlavne za snahu v tretej tretine. "
Štefan Mikeš (tréner HK Orange 20): "Nastúpili sme plní očakávania, lebo to bol náš prvý vážnejší zápas s novým mužstvom. S nástupom do zápasu môžme byť veľmi spokojní. Po dvoch tretinách sme vyhrávali 2:0 a mohli sme dať aj ďalší gól. V poslednej tretine sme dostali rýchly gól a potom hneď po chybe druhý. Začali sme hrať to, čo sme nechceli a súper to dokonale využil. Vyhral zaslúžene."

HKM Zvolen - HC'05 Banská Bystrica 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 39. Ľ. Hurtaj (J. Kopecký, M. Chovan), 56. J. Kopecký (Ľ. Hurtaj) - 30. Kolba (Drotár, Paľov), 58. Pardavý (Bulík), rozhodujúci sam. nájazd premenil Bulík
Vylúčení: 9:11 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Korba, Smrek, 4245 divákov
Zvolen: J. Laco - Javín, J. Valach, L. Čierny, Juraško, Ďaloga, Hraško - Sochor, R. Liščák, Gálik - M. Chovan, Ľ. Hurtaj, J. Kopecký - Pavliš, F. Turek, V. Baláž - Lelkeš, Otčenáš, Marcinek
Banská Bystrica: Petrík - Frühauf, Vantroba, Kolba, Bauer, Bambúch, Biro, Vizváry, A. Mrena - V. Országh, Bulík, Pardavý - Paľov, Miroslav Hlinka, Drotár - Dian, Sabol, Jánoš - Ižvolt, Češík, Tonkovič.
Úvod do zápasu vyšiel lepšie hosťom. Už v 4. min vybojoval puk Országh, Bulík ho posunul Pardavému no ten ani na dvakrát neprekonal J. Laca. Následne domáci nevyužili presilovku, keď dobrú príležitosť spálil Juraško. Na opačnej strane sa v 12. min mohol presadiť Drotár. Najväčšie šance však nevyužili domáci hokejisti v poslednej minúte prvej tretiny. Najprv Chovan mieril do žŕdky a po ňom Gálik vo vyloženej šanci poslal puk iba do Petríkovho betónu.

V druhej tretine sa mohol presadiť z medzikružia domáci Hurtaj. Zvolenčania potom nevyužili takmer poldruhaminútovú presilovku 5 proti 3. V 30. min v početnej výhode sa po prihrávke Drotára do listiny strelcov zapísal Kolba. Hostia dostali krídla, gól na hokejke mali M. Hlinka, Biro a Jánoš, no Laca neprekonali. Zvolenu sa napokon podarilo vyrovnať v 39. min, keď sa po prihrávke Kopeckého pred Petríkom presadil Hurtaj, ktorý vo vzduchu trafil polovysoký puk.

V tretej dvadsaťminútovke mali hostia šancu hrať presilovku o dvoch hráčov, ale viac ako 30-sekundovú výhodu nevyužili. Hralo sa viac opatrne s dôrazom v obrane a šancí bolo menej. V 56. min sa z vedenia prvýkrát tešili domáci hokejisti, keď po úspešnom vhadzovaní Hurtaja bekhendom Kopecký prekonal zblízka Petríka. Hostia však stihli vyrovnať - prihrávku Bulíka využil v 58. min pri žrdi osamotený Pardavý. Záverečné sekundy patrili Zvolenčanom, tí ale nevyužili presilovku a rovnako z tejto výhody nič nevyťažili ani v začiatku predĺženia.

Rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch, v ktorých Laca prekonal najprv Bulík a po ňom aj Pardavý.
Hlasy:
Miloš Holaň (tréner Zvolena): "Výborná kulisa, dobrý zápas. Mrzí ma iba to, že sme nevyhrali a nevyužili viaceré presilovky, musíme na tom ešte popracovať. Mali sme niekoľko šancí, ale dostali sme hlúpy gól na 2:2. Škoda, že sme potom nevyužili ďalšiu presilovku. Na samostatné nájazdy to už je vabank. Výborne zachytal súperovi brankár Petrík."
Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Neprišli sme do Zvolena ani v úlohe favorita, ale ani outsidera. Rozhodujúci moment nastal v tretej tretine za stavu 1:1. Myslel som si, že kto dá gól môže tento zápas vyhrať. Napokon sa tak nestalo. Musím hráčov pochváliť za bojovnosť a gól na 2:2. Bol to aj zápas nášho brankára Petríka, ktorý predčil domácich strelcov. Myslím si, že o ten jeden bod sme v dnešnom zápase boli lepší."

HK 36 Skalica - Dukla Trenčín 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Góly: 20. R. Jarolín (Kocák, R. Hartmann), 29. Hranáč, 32. R. Hartmann (Kostourek, Pálffy) - 51. Dubec (Valčák)
Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - M. Orolin, Horínek, 4013 divákov
Skalica: Falter - Gründling, Hranáč, Škápik, M. Výborný, Škadra, R. Jendek, Beňa, Gula - Pálffy, Zálešák, R. Hartmann - R. Školiak, Kostourek, D. Pašek - Kocák, Jarolín, T. Višňovský - Kutálek, F. Novák, Šátek
Trenčín: Murín - Kvetan, Sekeráš, Fatyka, Gabriš, J. Liška, Hančák, Trefný, M. Chovan - Paroulek, Valčák, Dubec - Filo, Šimíček, Michel Miklík - Tybor, O. Ďuriš, T. Radulay - Lobotka, T. Troliga, L. Ružička
Už prvé minúty naznačili, kto bude mať na ľade prevahu. Domáci si vytvorili viacero šancí, žiadna z nich sa však neskončila za chrbtom Murína. V 5. min mali hostia možnosť otvoriť skóre, Skaličania si však svoju svätyňu dobre bránili a Trenčanom sa nepodarilo presadiť ani v početnej prevahe. V 10. min si presilovú hru zahral domáci tím, avšak po vlastnej chybe sa na Faltera vyrútil Miklík. Domáci brankár v tomto súboji uspel. V tej istej minúte si na druhej strane vytvoril šancu i Pašek - puk sa snažil prepasírovať pomedzi Murínov betón a žŕdku. Ten však zostal ležať na polceste. Skóre sa výrazne nemenilo, šance sa objavovali na oboch stranách, no ani jednému mužstvu sa nepodarilo otvoriť skóre. Vytúžený gól prišiel až v poslednej minúte 1. tretiny, keď sa obe mužstvá už videli v šatniach, Jarolín nevedel čo s pukom a tak sa z otočky rozhodol prekonať Murína, čo mu prinieslo úspech - 1:0.

Druhá tretina sa vyznačovala nerovnomerným počtom hráčov na ľade a častými vylúčeniami. Skaličanom sa podarilo zvýšiť náskok už v 29. min po tom, čo Hranáč naklepol puk a Murín sa ho snažil dostať do bezpečnej vzdialenosti od bránky, no namiesto toho si ho sklepol priamo za brankovú čiaru. O 3 minúty neskôr svoj tím oslabil Kvetan, čo domáci opäť využili a ešte zvýraznili svoj náskok - 3:0. Veľké úsilie o vyrovnanie potom vyvinul Valčák, ktorý akoby sa nechcel nechať nikým a ničím zastaviť, ani jeho snaha však nepriniesla Trenčanom želaný osoh.

V tretej tretine začínali domáci presilovkou, pustili sa do Trenčanov, ale úspech im to neprinieslo. Hra sa potom podstatne zrýchlila a obe mužstvá si vytvárali početné šance a prevetrávali brankárov súpera. Gól prišiel až v polovici tretiny, keď sa hosťujúcemu Dubecovi podarilo prekonať Faltera ľahkou strelou z otočky - 3:1. V 57. min došlo k prerušeniu hry v podobe zranenia Miklíka, ktorý si v osobnom súboji ´vyhodil´ rameno a z ľadu ho museli odviezť s pomocou nosidiel.
Hlasy:
Ján Faith (tréner Skalice): "Musím súhlasiť s tým, že to bol dobrý a rýchly hokej. Pripísali sme si zaslúženú výhru, keď sme si vytvorili veľa príležitostí. Prežili sme oslabenia ako o jedného tak i o dvoch hráčov. Trenčín bol veľmi kvalitný súper a preto ma víťazstvo teší."
František Hossa (tréner Trenčína) "Na začiatok sezóny to bol veľmi dobrý zápas oboch tímov, ktorý bol však z našej strany nešťastne stratený. V 1. tretine sme dostali gól do kabíny, čo nás postavilo do neľahkej pozície, ďalšie dva góly boli vlastné. Musím pochváliť domáceho brankára Faltera za výborný výkon."

MHC Martin - HC K-Cero Nitra 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 14. Drgoň (Šimka, Markovič), 24. Uram (Drgoň, Dornič), 27. L. Říha (Pozník, Dornič), 60. Jabrocký (Uram, Klepáč) - 18. Rumpel (Kmeč, H. Ručkay), 42. M. Slovák (Gráčik, M. Kováčik)
Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Ország - Gajan, Tornay, 4000 divákov
Martin: Križan - Polák, Klepáč, Pozník, I. Ďatelinka, Šimka, Drgoň - Uram, Jabrocký, I. Dornič - Appel, L. Říha, Trokan - Themár, M. Beran, Markovič
Nitra: M. Laco - Ďurák, Špelda, V. Vlk, König, M. Novák, Jass, Ďurkech - Podstavek, T. Chrenko, E. Čaládi - S. Saliji, M. Štefanka, Kmeč - Gráčik, M. Slovák, M. Kováčik - Rumpel, Dobrý, H. Ručkay
Novú extraligovú sezónu odštartoval v Martine na štvorkolke motokrosový reprezentant Jaroslav Katriňák. V martinskom hokejovom centre mala potom úvodná tretina všetky atribúty začiatku sezóny. Obe mužstvá sa pozorne strážili, na hokejkách hráčov bolo veľa nepresností, s minimom gólových príležitostí a tak najmenej zamestnanými mužmi boli brankári. Obaja v prvej tretine rovnako raz vyťahovali puk zo svojej siete. Najskôr v 13. min strelil úvodný gól Martina Drgoň a potom v 18. min dokončil Rumpel skvelú prácu Ručkaya v obrannom pásme domácich a vyrovnal.

V druhej tretine to už súperi naplno rozbalili, najskôr schoval v 23. min Križan v lapačke Gráčikov puk. O minútu neskôr potom vysunul Drgoň na červenú Urama a ten nezaváhal. V 25. min ho v ďalšom nájazde na Laca nenapodobnil Markovič - po jeho strele zvonila iba pravá žŕdka. Nápor Martinčanov pokračoval, v 27. min v presilovke zvyšoval Říha už na 3:1. Po tomto góle si zobral tréner Oremus oddychový čas aby zastavil črtajúci sa gólostroj Martina.

Prestávka hosťom pomohla, v úvode tretej tretiny strelil Slovák kontaktný gól a Nitra ožila. O výsledku rozhodol v dramatickom závere Jabrocký 21 sekúnd pred koncom pri power play Nitry.
Hlasy:
Dušan Gregor (tréner Martina): "Zápas mal na úvod sezóny dobrú kvalitu, hoci sa v ňom vyskytli aj chyby. V druhej tretine, v ktorej sa v podstate rozhodlo o našom víťazstve, sme mali lepší pohyb ako náš súper. Uram ukázal svoje prednosti pri našom dôležitom druhom góle. Nitre pomohol kontaktný gól v úvode tretej tretiny, ale závere zápasu sme zvládli. Som rád, že sme získali všetky tri body a dobre vykročili do sezóny. Verím, že nás to nakopne do ďalších zápasov."
Peter Oremus (tréner Nitry): "Aj podľa môjho názoru to bol na úvod sezóny dobrý zápas. Vytvorili sme si niektoré šance, ale koncovka nebola podľa našich predstáv. Najviac ma mrzia výpadky v druhej tretine a individuálne chyby, po ktorých sme inkasovali. Mohli sme v Martine dosiahnuť aj lepší výsledok keby sme v závere, v ktorom sme už domácich dostávali pod tlak, boli disciplinovanejší a zbytočne nefaulovali."

HK Spišská Nová Ves - HC Slovan Bratislava 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Góly: 35. Vartovník (Hamrák), 42. L. Jurík (Macejka, Gurčík) - 16. Richard Huna (Vaic, Lipiansky), 32. Demel (Hujsa, Kuľha), 59. Hujsa (Demel, Kuľha)
Rozhodovali: Lokšík - M. Novák, Stano. Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 4721 divákov.
Spišská Nová Ves: Polc - M. Školiak, Harabin, Gurčík, Čintala, Borovský, Smerčiak, od 21. min Petruk, Horský - Holečko, S. Pavličko, Staroň - Leskovjanský, L. Jurík, Macejka - Vartovník, Hamrák, Prokop - Lemešani, Heizer, Smotrila
Slovan Bratislava: Konrád - J. Kováčik, Bohunický, Turunen, Tulupov, Tesařík, Štajnoch - Demel, Hujsa, Kuľha - V. Nemec, A. Nedorost, D. Skokan - Vaic, Lipiansky, Richard Huna

Začiatok zápasu sa vo vypredanej Spiš Aréne pre slávnostný otvárací ceremoniál trochu natiahol, čo menej prekážalo domácim. Tí sa pustili do favorizovaných slovanistov bez rešpektu, no úvodné šance Prokopa a Hamráka zostali nevyužité. Úvodný tlak domácich priniesol v 9. min jedinečnú šancu nováčika na prvý gól, no dvojminútovú presilovku piatich proti trom Spišiaci trestuhodne zahodili. Od polovice prvej tretiny začal preberať iniciatívu najmä vďaka presilovkám Slovan. Šance Kuľhu a Kováčika spoľahlivý Polc ešte zneškodnil, no na lahôdkovú presilovkovú akciu v podaní skúsenej dvojice Vaic - Huna už nestačil a hostia z Bratislavy šli do kabín s jednogólovým náskokom.

Začiatok druhej tretiny priniesol rozháraný hokej bez šancí na oboch stranách. Vzruch nastal až v 29. min, keď domáci Holečko nastrelil žŕdku Konrádovej bránky. Následne hrali hostia presilovú hru, ktorú v 32. min Demelom po peknej prihrávke od Hujsu aj využili - 0:2. Slovan dostal krídla, no pokusy Nedorosta či Tulupova zneškodnil spoľahlivý Polc. V 35. min puk pekne potiahol domáci Hamrák. Spoza bránky prihral Vartovníkovi a ten prvýkrát v novej extraligovej sezóne rozjasal zaplnené tribúny na Spiši - 1:2. Vzápätí Pavličko z dobrej pozície pálil nad bránku, Macejkov brejk zlikvidoval Konrád, no do konca druhej tretiny sa už stav nemenil.

Menil sa však hneď v úvode tretej časti hry. Macejka v 42. min prekrásne uvoľnil Juríka a ten už zoči-voči Konrádovi nezaváhal - 2:2. Po góle domáci priklincovali hosti pred Konráda, no tento tlak tretí presný zásah nepriniesol. Slovan hrozil rýchlymi brejkmi a jeden z nich minútu pred koncom využil Hujsa - 2:3. Spišiaci hrali v závere power-play, no skúsenejší hráči hostí odolali a odniesli si zo Spiša všetky body.
Hlasy:
Marián Horváth (tréner Sp. Novej Vsi): "Škoda toho záveru, keď sme po hrubej individuálnej chybe obrancu inkasovali. Blahoželám súperovi k víťazstvu, no myslím si, že bod sme si zaslúžili. Chlapci sa musia naučiť hrať takéto zápasy, v ktorých rozhodujú jedna či dve chybičky. Potlesk zaplnených tribún na záver bol ale pre hráčov pekným zadosťučinením."
Antonín Stavjaňa (tréner Slovana): "Boli sme po výbornej príprave dobre naladení a v presilovkách sme sa ujali vedenia 2:0. Nováčik potom zaslúžene vyrovnal a od gólu na 2:2 bol lepším mužstvom. Minútu pred koncom sa individuálne presadil Hujsa. Sme teda radi, že sme víťazne vstúpili do sezóny."

HC Košice - MsHK Garmin Žilina 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Góly: 1. Juraj Faith (Jenčík, P. Mikuš) - 40. Škoda (Nádašdi), 53. R. Krajči (Škuta, Palovčík)
Vylúčení: 9:10 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - T. Orolin, Snášel, 5586 divákov
Košice: J. Hudáček - P. Mikuš, Tabaček, Kledrowetz, Chmelo, M. Grman, Deyl - Jenčík, Juraj Faith, P. Bartoš - Rudolf Huna, S. Gron, Dravecký - Höglund, Húževka, Kmiť - Šimurda, Juraj Sýkora, M. Mertel
Žilina: Lipovský - Škuta, Rúfus, Turoň, Nádašdi, V. Urban, M. Horák, Krčula, Ondrej - R. Krajči, Palovčík, P. Barinka - Török, Pleva, Škoda - Spilar, M. Hreus, Vala - Kokavec, Valášek, Drevenák
Pred úvodným buly pribudla v Košiciach pod strechu Steel arény šiesta majstrovská vlajka, ktorá bude pripomínať zisk titulu zo sezóny 2008/2009. Obhajca prvenstva mal do zápasu so Žilinou raetový nástup. Už v 30. sekunde našiel Jenčík pred bránkou Faitha a ten prekonal Lipovského. V 4. min pálil nad Gron. V polovici prvej tretiny sa pre Lipovským ocitol Jenčík, ale ten jeho pokus kryl. Pri hre štyroch na štyroch minul v 13. min Rudolf Huna hosťujúcu bránku. Žilina pohrozila v 14. min pri hre štyroch proti štyrom. Po Spilarovej strele vyletela pohotová Hudáčekova lapačka. V závere prvého dejstva mieril v presilovke Dravecký nad bránku a Húževka netrafil odkrytú časť žilinskej svätyne.

Druhú tretinu rozkúskovalo množstvo vylúčení. V 25. min pri početnej výhode dvoch hráčov pálil spomedzi kruhov Turoň, ale Hudáček reagoval pohotovo. V oslabení sa potom v úniku ocitol Barinka, ale košický brankár jeho pokus vyrazil. Žilina sa dočkala vyrovnania 59 sekúnd pred koncom druhej tretiny, keď Nádašdi vysunul Škodu a ten prekonal Hudáčeka - 1:1.

V 7. min tretej tretiny sa Jenčík márne pokúšal pretlačiť puk za Lipovského chrbát. Hostia hrali v 53. min presilovku piatich proti trom a vyťažili z nej víťazný gól odrazený puk sa dostal ku Krajčimu a ten skóroval ponad Hudáčeka. Košičania si v samom závere vytvorili tlak, ale brankára Lipovského už prekonať nedokázali, aj keď sa o to pokúšali v záverečnej 45 sekúnd trvajúcej power play.
Hlasy:
Anton Tomko (tréner Košíc): "Vedúci gól v 30. sekunde priniesol na naše hokejky prílišný pokoj. Potom sme nepremenili tri-štyri čisté šance. Škoda, lebo za stavu 2:0 by to bol iný zápas. V druhej tretine nás vylúčenia rozhodili a stáli nás aj vyrovnávajúci gól. V poslednej tretine sme inkasovali v oslabení o dvoch hráčov. V závere sme mali aj smolu, puk skákal na bránkovej čiare, ale nám sa nepodarilo vyrovnať."
Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): "Gól v 30. sekunde nás trochu zhodil. Košice potom mali vyložené šance, ale podržal nás brankár Lipovský. V druhej tretine nám pomohla nedisciplinovanosť domácich hráčov. Dostali sme sa na koňa, gól visel vo vzduchu. V tretej tretine to bolo o tom, že kto dá gól zvíťazí. Viac šťastia sme mali my."